Gögüs bölgesinde sivilcelenme neden olur ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Gögüs bölgesinde sivilcelenme neden olur ?
İster yüzünüzde ister vücudunuzun her hangi bir bölümün de olsun sivilce istenmeyen bir problemdir. Sivilcelenme her yaştaki insanı etkileyebilir. Ve vücudun çeşitli yerlerinde görülebilir. Rahatsız edici olsada tedavisi vardır. Sivilceler genelde sağlığı tehdit edecek herhangi bir risk taşımazlar. Bir takım alışkanlıkları değiştirip geliştirerek sivilce probleminizden kurtulabilirsiniz. Makalemizin devamın da sivilce ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


gögüste sivilce.jpgSivilceler vücudun her hangi bir bölümünde görülebilir. Yüzde, belde gögüslerde çıkabilir. Özellikle dekolte giymeyi seviyorsanız gögüs etrafındaki sivilceler sizi rahatsız edecektir. Neyseki uygun tedavi ve bakımla istenmeyen sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Eğer göğüs sivilcelerinden müzdaripseniz başlangıç aşamasında konuyu kontrol altına almak önemlidir. Sivilcelenmeye genellikle sindirim yolu, hormonal dengesizlik, böbrek ve karaciğer sorunları neden olabilir. Bu nedenle aşırı sivilcelenmeye maruz kalırsanız mutlaka hekime görünün.


Gögüs çevresinde sivilce neden olur ?


Göğüs altındaki sivilceler, genellikle terleme, sürtünme veya sıkı kıyafetler nedeniyle oluşabilir. Naylon sütyen seçimide sivilcelenmeye neden olabilir. Karaciğer yada böbrek fonksiyonlarında bozulma, sağlıksız beslenme zayıf hijyen sivilcelenmeye neden olanlar arasındadır.


Gögüs çevresindeki sivilceler nasıl geçer ?


Öncelikle pamuklu sütyen seçimi yapın. Dar ve sıkı çamaşırlardan kaçının. Her gün duş alın. Gögüs bölgeniz çok terliyorsa pudra sürebilirsiniz. Pamuklu, keten veya diğer hava alabilir kumaştan yapılmış sütyen terlemeyi azaltacaktır. Bu durumda sivilcelenmeye engel olacaktır. Sıkı ve dar giyinmek ter ve yağ gözeneklerini tıkar haliyle sivilcelenme oluşur . Her gün göğüs altındaki bölgeye nemlendirici uygulayın. Akne, derideki yağların gözeneklerde sıkıştığı ve bakterilerin daha fazla büyüyebildiği dermatolojik bir durumdur. Göğüs sivilcelerini önlemenin en iyi yolu cildi temiz ve kuru tutmaktır.sivilce.jpg

Evde gögüs çevresindeki sivilceleri giderme


Deniz tuzu cildiniz için düzenli bir uygulama ile daha sağlıklı olmasını sağlayan bir iksir olarak düşünülür. Düzenli uygulama ile cildinizin dokusunu iyileştirebilirsiniz. Bu tuzu su dolu küvetinize atıp karıştırın . 10 dakika suda bekleyin ve duşunuzu alın.


Çay Ağacı Yağı yaygın olarak kullanılır. Çay ağacı yağını suyla az biraz inceltin. Daha sonra pamuk yardımıyla bu karışımı sivilceli bölgelere uygulayın. Yağı sürdükten sonra bir kaç dakika gögüs bölgeniz açıkta kalsın.


Aspirin de gögüs çevresindeki sivilcelenmelere iyi geliyor. Aspirini suda eritin ve pamuk yardımıyla sivilcelere tatbik edin. Kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra uygulanan bölgeleri nemli bezle temizleyin.


Diş macunuyla gögüs altındaki sivilcelerin geçtiğini biliyormuydunuz. Gögüs bölgesindeki sivilceere diş macununu sürün . Bir kaç dakika bekledikten sonra macunu silin. Sivilceler geçene kadar bunu uygulayın.


Tükürüğünüzün sivilceleri keçirdiğini biliyormuydunuz ? Dişerinizi fırçalayın iyice ağzınızı durulayın. Daha sonra tükürüğünüzü sivilcelerin olduğu yere sürün.


Aşırı sivilce probleminiz varsa, yediğiniz yiyecekleri kontrol etmeniz gerekir. Çok yağlı yiyecekleri tüketmeniz sivilcelenmeye neden olabilir. Sivilceler sadece gögüs bölgenizde değil vücudun diğer bölümlerinde de görülebilir. Bu nedenle beslenmenize dikkat edin. Aşırı yağlı baharatlı besinlerden uzak durun.


Hergün bol su üketin. Bol su içmek toksinleri vücudunuzdan atmaya yardımcı olur. Ayrıca badem ve kaju fıstığını beslenmenize dahil edin. Kaju ve badem cilt güzelliğinize katkıda bulunduğu gibi sağlığınıda koruyacaktır.
Sivilce , bir kıl follikülü sebum veya ölü deri hücreleri ile tıkandığında oluşur. Sebum, kıl folliküllerine bağlı bezlerde yapılan bir yağdır. Ekstra sebum ve ölü cilt hücreleri biriktiğinde ciltteki gözenekleri bloke eder ve bakteri birikmeye başlar. Sonunda bir sivilce olur. Sivilcelenme genetik olabilir, çikolata , karbonhidratlar ve süt sivilcelenmeye sebep olabilir. Akne karşıtı bir diyet geliştirin. Bazı ilaçlar sivilcelenmeye neden olabilir. Kullandığınız bir ilaç varsa prospektüsünü okuyun. Hormonal değişiklikler ve streste sivilcelenmeye sebep olabilir. Emziren kadınlarda, sivilceli yumruların görünümü maya enfeksiyonunun bir işareti olabilir. Deride tahriş yada çukurlaşma meme kanserinin belirtisi olabilir. Şüpheli gördüğünüz bir durum varsa mutlaka hekime görünün.
 
Üst