Gögüslerimde ağrı ve şişme var nedeni nedir?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Gögüslerimde ağrı ve şişme var nedeni nedir?
Göğüs yada meme şişmesi ve memelerde hassasiyet kadınların menstrüal döngüsünün ikinci yarısında hemen hemen tüm kadınlarda görülen ortak bir durumdur. Kadınların adet öncesi dönemde de hafif yada şiddetli derecede memede şişlik ve hassasiyet görülebilir.


Memedeki süt kanalları adet döngüsü sırasında belirli zamanlarda östrojen üretiminin artması nedeni ile genişleyebilir. Östrojen üretimi genellikle adet döngüsünün başlangıcından ortalarına doğru zirve noktasına ulaşır. Göğüslerdeki süt bezleri adet döngüsünün 21-28. günleri civarında artan, zirve yapan progesteron hormonu nedeni ile büyüme gösterir


1003201_620x410.jpgBu süre zarfında, göğüslerde hassasiyet ve ağrı ile birlikte aralıklı veya sürekli olarak dolgunluk meydana gelebilir. Göğüs dokusundaki bu hisler değişebilir ve bazı kadınlar göğüslerine dokunduğunda yoğun ve dokunduklarında kabalık fark edebilirler.


Hamilelik sırasında memede şişme ve hassasiyet daha belirgin hale gelebilir. Yanı sıra doğum kontrol hapları kullanan kadınlarda da hafif derecede meme şişmesi görüldüğü rapor edilmiştir. Diğer nedenler arasında papillomlar ve atipik hiperplazi (hücrelerin anormal çoğalması), süt kanallarında kanal ektazi (süt kanallarının genişlemesi), yağ nekrozu (meme yağ dokusu hasarı), fibrokistik değişiklikler ve meme enfeksiyonu (mastit veya apse) ve nadiren de meme kanseri yol açabilir.


Göğüs yada meme şişmesi nedenleriDİĞER BELİRTİLER NELERDİR?Göğüs şişmesi ve göğüslerde gerginlik kanserli olmayan bir koşulun belirtisi olabilir. Oluşabilecek diğer belirtiler göğüs şişmesine neden olan faktöre göre değişkenlik göstermektedir.
İyi huylu nedenlerdeki diğer belirtiler
Papillom ve fibroadenomlar gibi iyi huylu göğüs tümörlerin varolması durumunda göğüs şişmesine ek olarak aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir.
Memelerde şekil bozukluğu
Memede yumru, şişlik, kitle
Meme ağrısı
Meme başı akıntısı veya hassasiyet
Göğüs şişmesine ek olarak enfeksiyona (mastit ve apse) bağlı diğer belirtiler
Memede yumru, kitle
Meme ağrısı
Ateş
Meme üzerinde döküntü veya yaralar
Kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik
Hassaslık


GÖĞÜS ŞİŞMESİ NEDENLERİ NELERDİR?


Gündelik nedenler
Doğum kontrol hapları gibi östrojen içeren ilaçları
Adet döngüsü
Gebelik
Benign (iyi huylu) nedenler
Apse
İntraduktal papillom ve fibroadenomların gibi iyi huylu tümörler
Süt kanallarında ektazi (süt kanallarının genişlemesi)
Yağ nekrozu (meme yağ dokusu hasarı)
Fibrokistik değişiklikler
Meme iltihabı
Ciddi veya yaşamı tehdit eden nedenler
Meme kanseri
Yaygın enfeksiyon
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
1
Görüntüleme
21K
Sevimli cadı
Sevimli cadı
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
*MeleK*
*MeleK*
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst