1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Göz allerjisi için doğal ve tıbbi tedaviler

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Göz alerjisi göz tarafından zararlı olarak algılanan birçok maddeye karşı gözlerin anormal şekilde reaksiyon vermesidir.
  Gözlerimiz bir alerjene maruz kaldığında gözlerimizde bulunan bazı hücreler histamin (alerjenlerle savaşması için üretilen maddeler) salgılamaya başlarlar. Histaminlerin salgılanması sonucu konjonktiva adlı göz kapaklarının altındaki ince doku şişer ve göz kapakları kızarır. Göz alerjileri sezonluk ve daimi olmak üzere iki kategoriye ayrılabilir.

  Göz Alerjisinin Nedenleri
  Göz alerjileri genellikle konjonktivayı etkiler. Gözde bulunan bu ince yapılı zarın benzeri burunda da bulunur. Bu iki bölge bu açıdan benzer özellikler taşıdığı için aynı alerjenler iki bölgede de benzer alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Yani, alerjiyi hem gözde hem burunda hissedersiniz. Burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı veya akıntısı şeklinde görülebilir.

  < Konu Resmi..>  Yaygın alerjenler şunlardır:

  Polen
  Çim
  Yabani otlar
  Toz zerreleri
  Hayvan tüyleri
  Sezonluk ve daimi alerjilerin arasındaki fark belirtilerin zamanlamasıdır.

  Sezonluk Alerjiler
  Sezonluk alerjiler genelde kısa sürelidir ve özellikle sonbahar ve ilkbaharın erken dönemlerinde havadaki ot, ağaç, çim ve küf kaynaklı sporlardan dolayı ortaya çıkar. Belirtiler genelde yılın diğer zamanlarında özellikle kışın kendini göstermez.

  Daimi Alerjiler
  Daimi alerjiler ise herhangi bir zamanda hayvan tüylerinden, toz zerrelerinden ya da diğer alerjik maddelerden dolayı ortaya çıkar. Bu tür göz alerjileri yıl boyunca görülebilir.

  Göz Alerjisinin Belirtileri
  Sezonluk ve daimi göz alerjileri benzer belirtiler gösterirler. En temel göz alerjisi belirtisi göz içinin kaşınmasıdır.

  Kaşınmaya ek olarak aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

  Gözde kızarma
  Gözden yaş gelmesi
  Göz yanması
  Bulanık görme
  İltihaplanma ya da mukus üretimi
  Göz Alerjisinin Tedavisi
  Eğer gözleriniz yaygın alerjenlere karşı hassas ise aşağıdaki tedavi yöntemleri çare olabilir. Oral antihistaminler kaşınan gözler için kullanılmasına rağmen bu ürünler gözlerin kurumasna neden olabilir ve daha ciddi semptomların doğmasına yol açabilir. Fakat göz alerjisi göz ağrısı, aşırı kızarma ve yoğun akıntı gibi semptomlar gösteriyorsa doktora görünmek gerekir.1. Alerjen Etkenlerden Kaçınmak
  Göz alerjilerini tedavi etmenin en etkili yolu semptomlara neden olan alerjen maddelerden ve faktörlerden kaçınmaktır. Polen, hayvan tüyü, toz ve çim gibi antijenler alerjileri aktive eden maddelerdir. Hem hava kaynaklı alerjenlerden hem de kontakt alerjenlerden kaçınmak önemlidir. Örneğin, yastık kılıflarını sık sık yıkamak çok önemlidir. Ayrıca havalandırma filtresini zaman zaman değiştirmek de önemlidir. Antijenler saçlarınızda ve giyecekleriniz üzerinde gün içinde birikeceğinden yatmadan önce duş almak da etkili bir önlemdir. Gözleri kaşımaktan alerjiyi tetikleyebileceğinden dolayı kaçınmak gerekir.

  2. Soğuk Kompres
  Soğuk kompres genelde göz alerjilerinin belirtilerini dindirmede çok etkilidir. Bunun için küçük buz parçalarını bir beze veya havluya sarın. Gözlerinizi kapatın ve göz kapaklarınızın üstüne koyun. 5-10 dakika kadar bu şekilde bekleyin. Günde birkaç kez bu işlemi yapabilirsiniz. Belirtileri azaltmada oldukça etkili olacaktır. Kesinlikle buz parçalarını direkt olarak göz kapağının üstüne koymayın. Buz yanıkları oluşabilir.

  3. Soğuk Göz Damlaları
  Doktor tarafından tavsiye edilen yapay göz yaşı içeren damlalar buzdolabında saklanır. Günde birkaç kez soğuk halde damlatılan bu damlalar gözlerimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.

  4. Antihistamin Damlalar
  Vazokonstrüktör (damar büzücü) ve antihistamin içerikli damlalar kaşınmayı kontrol etmeyi ve kızarıklığı azaltmak için şişmiş kan damarlarının küçülmesini sağlar. Bu damlalar alerjik göze bir hafta boyunca günde 4 kez damlatılabilir. Aşırı kullanmak gözün tekrar kızarmasına ve şişmesine neden olur.

  5. Steroit Damlalar
  Steroit damlalar daha şiddetli alerjilerde kullanılır. Bu tür damlalar genelde sezonluk göz alerjileri için kullanılırlar ve kaşınmayı, yanmayı, kızarmayı ve ışığa duyarlılığı azaltmayı sağlarlar. Birçok doktor bu damlaları başlangıçta 1 hafta boyunca günde 4 kez daha sonra ise günde 2 keze ve sonraki haftada da günde 1 keze indirmek şartıyla kullanmayı tavsiye ederler.

  Doğal Tedaviler
  Göz alerjilerinin tedavisinde tedbirler ve tıbbi yöntemlerin yanında bazı doğal ve bitkisel tedaviler de olumlu sonuçlar vermektedir. Bunlardan en etkilileri şunlardır:

  Gül Suyu
  Gül suyu da göz enfeksiyonları için iyi sonuç vermektedir. Günde 3 kez 2-3 damlalık gül suyunu göz kapaklarınıza sürün. Olası bir enfeksiyonu engellemeye yardımcı olacaktır.

  Tuzlu Su
  Suyu kaynatın ve ılık hale gelinceye kadar soğutun ve içine bir miktar tuz atın. Daha sonra bir pamuk yardımıyla göz kapağınıza sürün. Bu şişmeyi azaltır ve gözdeki kirlerin atılmasını sağlar.

  Acı Biber
  Acı biber de kan sirkülasyonunu ve toksinlerin atılmasını dolayısıyla gözün temizlenmesine katkı sağlar. Bunun için acı biberi öğünlerinizde tüketebilirsiniz. Kesinlikle gözünüze sürmeyin.

  Göz Otu
  Göz otu da doğal bir antiseptik olduğu için enfekte olmuş dokulara etki eder.

  Mum Ağacı Kabuğu
  Mum ağacı kabuğu da ağrıyı ve enflamasyonu (iltihabı) azaltarak tedavi edici etken gösterir. Ayrıca göz mukusunun atılmasını kontrol eder.

  Geleneksel yöntemler göz alerjilerinin ilk birkaç haftalık erken tedavisinde etkilidir fakat doktor tavsiyesine uygun olarak kullanılmalıdır. Doktorunuza danışmadan bunları kullanmayın. Daha ciddi göz alerjisi vakalarında mutlaka doktorların tavsiye ettiği ilaçlar kullanılmalıdır.
   
Göz allerjisi için doğal ve tıbbi tedaviler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. göz çevresi bakımı ve iyi bir vücut için doğal yöntemler

  göz çevresi bakımı ve iyi bir vücut için doğal yöntemler

  göz çevresi için doğal bakım doğal göz çevresi bakımı bakımı çevresine bakım çevresine zeytinyağı Göz çevresi bakımı Göz ÇevreKırışıklıkları İçin; Bir çorba kaşığı badem yağı, bir çorba kaşığı soya yağı ve bir çorba kaşığı avokado yağını karıştırın. Her gece yatmadan önce göz çevrenize yumuşak hareketlerle masaj yaparak karışımdan sürün. Sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkayıp yumuşak bir havlu...
 2. Göz altı kırışıklıkları için doğal maske tarifi

  Göz altı kırışıklıkları için doğal maske tarifi

  göz çevresi kırışıklıkları için doğal maske gözaltı kırışıklıkları için doğal maskeler göz altı maskesi nasıl yapılır altı kırışıklığı maske Göz ve göz çevresi yüzümüzde en çabuk ve hızlı çizgilerin kırışıklıkların olduğu bölgedir göz altı kırışıklıklarına çok iyi gelen doğal bakım maske tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum uygulayan kişilerin olumlu yorumlarını görünce bunu sizlerlede...
 3. Göz Çevreniz İçin Doğal Bakım Formülü

  Göz Çevreniz İçin Doğal Bakım Formülü

  Bu konu; Göz Çevreniz İçin Doğal Bakım Formülü hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, göz çevresi yüzümüzde derinin en ince ve hassas olduğu bölgemizdir. Zaten bu yüzden de ilk kırışıklıklar göz çevresinde görülür. Bilhassa makyaj yaparken ve makyaj temizlerken son derece dikkatli olmamaız gereken göz çevresi bakımı için sizlere harika bir doğal formül vereceğiz bu sayfamızda.....
 4. Göz alerjisi için doğal tedavi yöntemleri

  Göz alerjisi için doğal tedavi yöntemleri

  Göz alerjisi polen, rutubet, toz parçacıkları ve hayvan tüyü gibi iç ve dış mekan alerjenlerine karşı gelişen bir reaksiyondur. Bu alerjenler göze girer ve göz kapağının içine yerleşerek gözün nemli kalmasını sağlayan hat şeklindeki dokunun iltihaplanmasına yol açarlar. Göz alerjisi yaşayan kişilerde genel belirti olarak oluşan iltihaplanma sonucunda rahatsız edici kumlu göz hissi, kırmızı,...
 5. PKOS ve diğer kistler için doğal tedaviler

  PKOS ve diğer kistler için doğal tedaviler

  Polikistik overler kadında infertilite konusunda bahsettiğim kist çeşitlerine benzer bir şekilde oluşurlar. Folikülden çıkması gereken yumurta herhangi bir nedenle çıkamayıp hapis kalınca kistik yapılara dönüşür. Aynı zamanda düzenli olarak yumurtlamayan kadınlar polikistik over sendoromu yaşayabilirler. Düzenli ovulasyonun gerçekleşmemesi durumunda yumurtalıklar büyür ve biraraya birikmiş...

Sayfayı Paylaş