1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Göz kapaklarında şişlik

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  göz kapaklarında ağırlık göz kapaklarında şişlik, şişme ve ağrı, ağrı, ödem, ağırlık, kızarıklık, egzama, yağlanma, kuruluk, kuruma, döküntü  Kimi zaman göz kapaklarınızda şişlik, kuruma yada yağlanma gibi sorunlar yaşar, bazen de göz kapaklarınızda ağrılar hissedersiniz. Peki bunların nedenlerini merak ediyor musunuz? O halde buyrun lütfen:)

  [​IMG]  Göz kapaklarında farklı tipte birçok şişlik veya şişkinlik olabilir. Göz kapaklarında, bazal hücreli karsinoma gibi cilt kanseri oluşabilir.

  Arpacık, göz kapakları yağ bezle*rinin, kirpiklerin kenarında oluştur*dukları, içi cerahat dolu apselerdir. Kirpik keseciğini (kökü) oluşturan yağın, bakteriler tarafından enfekte olması sonucu meydan gelir. Arpacık, göz kapağının kenarında ağrılı bir şişlik ya da kırmızı, sanalı bir sivilce şeklinde görünür.

  Oluştuktan birkaç gün sonra, beklenildiği gibi patlar ve akar, böylece ağrılar hafifler; yaklaşık bir hafta içinde şişlik kaybolur. Arpacık, kronik blefarit olanlarda çok sık oluşur. Arpacık oluştu*ğunda, aşağıdaki tedaviye hemen başlayın. Temiz bir bezi, ılık suyla ıslatıp, günde birçok kere, kendiliğinden açılıncaya kadar arpacığın üstüne bastırın; kesin*likle arpacığı sıkmayın. Arapacık açıldığında, bakterilerin yayılma*sını önlemek için, göz kapağı*nızı gerektiği gibi yıkayın. Eğer yeniden arapacık çıkarmaya meyilliyseniz, doktorunuz enfeksi*yonu tedavi edebilmek veya yağ bezlerinizin salgılarını normale döndürmek için antibiyotik haplar ya da merhem yazabilir.

  gozalt

  Göz kapağı kistleri (Şalazyonlar), gözü nemlendiren yağ bezinin tıkanması sonucu, göz kapağında oluşan şişliklerdir (genellikle sancı verir). Göz kapağı kisti küçük de olabilir, büyük de, ancak var olması bulanık görmeye sebep olması için yeterlidir. Küçük olanlar, kendi*liklerinden herhangi bir tedaviye gerek kalmadan yok olurlar. Her halükârda, iyileşme sürecini çabuklaştırmak için, günde iki kez, beş dakika süreyle ılık su kompresi yapmak, gereklidir. Eğer kist kaybolmuyorsa ya da büyük bir kist ise ve görmenizi bulanıklaştırıyorsa, doktorunuzla konuşunuz. Eğer kist, göz kapağında bulunan bakteriler tarafından enfekte olmuşsa, sancı verir ve kızarıklaşır.

  Dotorunuz, antibiyotikler ve/ veya korticosteroid göz damlaları yazabilir ya da cerrahi bir müdaheleyle alabilir. Bu cerrahi müdahele, lokal anesteziyle yapılır ve hasta*nede yatmayı gerektirmez. Ksantelasmalar, gözkapağında sarı lekeler oluşturur.

  Papillomlar, yavaş gelişen, kanserli olmayan şişliklerdir ve pembe ile ten rengi arasında değişen renklerde olurlar. Göz kapağının herhangi bir yerinde oluşabilirler. Nahoş ve büyük kistler, lokal anesteziyle yapılacak bir müdahele ile alınabilirler.

  Kistler, göz kapaklarında bir çok türü oluşabilir. Genellikle, kanserli değildirler. Büyürlerse, görmede rahatsızlık yaparlarsa veya bulunduklan yere hasar verecek nitelikteyseler, kanlanmaya ya da tahrişe sebep olacaklarsa, alınmalıdırlar.
   
Göz kapaklarında şişlik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sarkmış göz kapakları ve göz altı torbaları şişlikler ..

  Sarkmış göz kapakları ve göz altı torbaları şişlikler ..

  gözaltı şişlikleri göz altı şişlikleri göz resmi bebeklerde altı torbası resimleri Genellikle kalıtsal ve/veya yaşlanma nedeniyledir. Sigara içme veya allerji, gözkapaklarında daha genç yaşta sarkmaya neden olabilir. Gözkapağı çevresindeki torbalar, gevşek deri, kas, yağ ve bazı durumlarda da sıvı içerir. Blefaroplasti, bu anormal yapıların düzeltilmesi için yapılan cerrahi işlemdir. İşlevsel...
 2. göz kapağı

  göz kapağı

  Rüyada gözkapagi, aci ve hastaliklardan uzak olan bütün insanlar ve özellikle kadinlar için iyi bir rüyadir. Görülen göz kapaklarinda et az olur veya yara ve çiban olursa, üzüntü ve kedere isaret eder. Gözkapaklari, silah gibi insanin kendisiyle korundugu seye ve kendisinden kötülükleri menedip terbiye eden hocasina isaret eder. Bazen göz kapaklari, erkek ve kiz kardeslere, kan koca ve evlada...
 3. Gözlerdeki şişliğe soğuk süt

  Gözlerdeki şişliğe soğuk süt

  Şişliği, göz kapağı çevresine hafif baskı uygulayarak da kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca gözleriniz yorgunsa; soğuk salatalık dilimlerini 3 dakika göz kapaklarınızın üzerinde tutup, ardından soğuk suyla gözlerinizi ve yüzünüzü iyice yıkadığınızda, kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz. Göz çevresi oldukça hassas olduğundan kullanacağınız kremi seçerken de uygularken de çok dikkat etmeniz...
 4. Göz şişliklerine veda edin

  Göz şişliklerine veda edin

  Güzelliğinize gölge düşüren gözaltı şişliklerine veda etmek ister miydiniz? Yüzün en çarpıcı yeri olan gözlerinize ve göz çevrenize özenle bakmanız gerekir. Unutmayın ki yıllar izlerini bu noktada bırakır... Düzenli olarak yapacağınız kozmetik ve doğal bakımlarla göz çevrenizi taze ve canlı bir halde tutabilirsiniz. Düzenli uyuyun Her gün 8 saatlik düzenli uyku, göz sağlığınız için...
 5. Göz şişliklerine artık son

  Göz şişliklerine artık son

  göz altı şişliklerine ne iyi gelir Tüm kadınların göz altı şişlikleri bir kabus haline gelmiştir.Peki herşeyi yaptınız ama geçmedimi ne yapcam diye kara kara düşünenler için öneri :tik: Dünyanın en iyi dermatologları arasında gösterilen Dr. Howard Murad tarafından geliştirilen Moisture Silk Eye Gel- Göz Çevresi Şişkinliklerine Karşı Nemlendirici Jel, Kafein ile özellikle göz...

Sayfayı Paylaş