Göz seyirmesi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Göz seyirmesi nedenleri belirtileri ve tedavisi
Gözümüz , görmemizi sağlayan ogandır. Gözümüzü çevreleyen birde göz kapaklarımız vardır. Göz kapaklarımız gözlerimizi toz ve yabancı cisimlerden korur, aynı zaman da gözlerimizi nemlendirendir. Çoğumuz günlük hayatta göz seyirmesi ile karşı karşıya kalırız. Bu seyirme göz kapaklarında gerçekleşir. Seyirmeyi batıl olarak bir şeylere yoruyoruz da bir hastalık olarak nedense düşünemiyoruz. Bu makale göz seyirmesi, göz seyirmesi nedenleri,göz seyirmesi neden olur,göz seyirmesi tedavisi ile ilgili bilgiler vermektedir.

göz seyirmesi.jpg


Gözleri kırpmak normal ve fizyolojik olarak önemli bir fenomendir. Yenidoğan bebeklerde seyrek görülür.Sinir sistemi olgunlaştıkça bebeklerde göz kırpması yavaşça artar. Yetişkinler dakikada yaklaşık 14-17 göz kırpıyor. Gözlerimizi kırpmnın nedeni gözlerimizin nemini sağlamaktır. Sinirlendiğimizde, üzüldüğümüzde konuşurken göz kırpma olayı fazlalaşır.Aşırı göz kırpması refleksin aşırı uyarılması sonucu ortaya çıkar. Bu çoğunlukla gözdeki yabancı cisimden kaynaklanır. Bu, gözbebeğinin önüne sürülen batık bir kirpik gibi basit olabilir. Böylece, kornea aşınmasına neden olan herhangi bir şey, yabancı cismi çıkarmak için gzöler açılır kapanr ve sulanır. Ayrıca kaşınmaya bile yol açar.


Göz seyirmesi nedenleri
Göz ağrısı, göz kapağı tikleri ve spazmlar oldukça yaygındır. Genellikle sadece bir gözün alt göz kapağında yer alır, ancak üst göz kapağı da seğirme yapabilir. Çoğu göz seyirmesi gelir ve gider, ancak bazen göz seyirmesi haftalarca ya da aylarca sürebilir.Bir göz seyirmesine çözüm bulmak için öncelikle bu sinir bozucu sorunun altında yatan nedeni bulmak lazım .Göz seyirmesi nin olası nedenleri şunlardır.

kuru göz
stres
yorgunluk
konjonktivit
Blefarit (göz kapağının iltihabı)
Üveit (iris iltihabı)
Miyopi
parlak ışık
göz yorgunluğu
Bilgisayar önünde uzun saatler
blefarospazm

Hemen hemen tüm ani başlangıçlı göz seğirmesi iyi huyludur, yani durum ciddi değildir veya tıbbi bir sorun işaretidir.Çok nadiren, gözkapağı spazmları daha ciddi bir beyin veya sinir bozukluğunun bir belirtisidir.

Bir gözkapağı seğirme, göz kapağı kasının tekrarlayan, istemsiz bir spazmıdır.
Kronik ve kontrol edilemeyen göz kapağı titreme, selim önemli bir blefarospazmın bir belirtisidir.
Çok nadiren, gözkapağı spazmları daha ciddi bir beyin veya sinir bozukluğunun bir belirtisidir.

Bir seğirme genellikle üst kapakta görülürken, hem üst hem de alt kapaklarda oluşabilir. Çoğu insan için, bu spazmlar çok hafiftir. Spazmlar genellikle birkaç saniyede bir veya iki dakika sürer. Göz kapağının seğirme bölümleri önceden tahmin edilemez. Bu seğirme bir kaç gün süreyle başlayabilir. Sonra, haftalarca veya aylar boyunca sürebilir.Seyirmeler ağrısız ve zararsızdır, ancak sizi rahatsız edebilirler. Çoğu spazm tedaviye gerek kalmaksızın kendi başlarına geçerler.

Blefarospazmın
Blefarospazm gözün hızlı ve istemsiz yanıp sönmesine neden olan bir hastalık durumudur. Bu durumda, anormal sinir uyarımı temel nedenidir. Bu, belirgin bir sebep olmaksızın oküler kasların spazmodik olarak daralmasına neden olur. Blefarospazm, anormal kas tonu veya distoni olarak sınıflandırılır. Göz distoni, yaygın olarak 50-70 yaş arasında görülür ve şiddeti değişebilir.

Stres

Zaman zaman stres altındayken, bedenlerimiz farklı şekillerde tepki verir. Bir göz seğirmesi , özellikle de göz yorgunluğu gibi görme problemleri ile ilgili olduğunda, bir stres belirtisi olabilir
Yorgunluk
Stres yüzünden ya da başka bir sebepten ötürü uyku eksikliği göz seyirmesine nden olabilir.Bilgisayarların, tabletlerin ve akıllı telefonların aşırı kullanımından kaynaklanan bilgisayar göz yorgunluğu da göz kapağının seğirmesinin ortak bir nedenidir.

Kafein

Aşırı çay ve kahve tüketmek göz seyirmesine yol açabilir. Çay ve kahve tüketimini kısıtlamayı deneyin.
Göz kuruluğu
Bir çok insanın ortak sorunudur göz kuruluğu.Göz kuruluğuda göz seyirmesine nedne olabilir.


Beslenme dengesizlikleri

Bazı raporlar, magnezyum gibi bazı besleyici maddelerin eksikliğinin göz kapağı spazmlarını tetikleyebileceğini öne sürüyor.

Allerjiler

Bir takım allerjiler gözlerin istemsiz olarak kasılmasına neden olabilir.

Göz kapağı spazmlarınız zamanla daha sık oluyorsa, bir günlük tutun ve ortaya çıktıklarında not edin. Kafein, tütün ve alkol tüketimini kısıtlayın. Yeterli derecede uykunuzu aldığınızdan emin olun. Beslenme alışkanlığınızı geniş tutun. Göz kapaklarının seyirmesi için birçok nedeni var. İşe yarayan tedavi ve görünüm, kişiye göre değişiklik gösterir. Yukarıda yer alan bilgiler tedavi yerine geçmez. Göz seyirmesi ile ilgili uzun zamandır bir problem yaşıyorsanız mutlaka hekime görünün..
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Göz seyirmesi toz, duman veya yabancı bir cismin neden olduğu göz tahrişinden kaynaklanır. Alerjiler, enfeksiyonlar ve göz kuruması göz seyirmesini artırabilir.Sinir sisteminde oluşan durumlara da neden olabilir. Blefarospazm, hızlı, kontrolsüz yanıp sönen ve hatta istemsiz göz kapanması ile karakterize edilen bir durumdur.Çoğu kez göz spazmları stresli durumlarda ortaya çıkar .Bir kaç gün yada daha uzun sürebilir.Göz seyirmelerinin bazı sinirlerin anormal bir fonksiyonuyla ilişkili olduğuna inanılmaktadır. Bu alanlar kas hareketlerinin koordinasyonunu kontrol eder.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Bazı insanlar gözün altına seğirme yaşarlar. Diğerleri bunu üst göz kapağında yaşarlar. Genelde göz seyirmesi zararsızdır ama uzun süreli yaşanıyorsa mutlaka hekime görünmekte fayda vardır.Göz spazmlarının sıklığı gün boyunca artabilir. Bazen göz spazmı uyku sırasında çözebilir.Yüzün bir tarafında seğirmeye neden olan spazmlar da hemifasyal spazmlar olarak bilinir.Bu durum yüz siniri ile alakalı olabilir. Bu tür spazm hekim ziyaretini gerektirir.Spazmınızın nedenini ve hangi tedavinin uygun olabileceğini belirlemek için sizi bir nöroloğa yönlendirebilirler. Doktor seğirmenin ne sıklıkla gerçekleştiğini ve ne kadar süreceğini bilmek isteyecektir. Artı, sizin ve aileniz hakkındaki diğer tıbbi bilgiler. Konuşmanın ardından size tam bir göz muayenesi yapacaktır. Genellikle, sorunu teşhis etmek için gereken tek şey budur. Teşhis konduğunuzda bir tedavi planı oluşturulur ve uygulanır.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Genel olarak, göz seyirmesi tedavisine yaklaşım şiddetine göre değişir. Önleyici tedbirler önemlidir. Stres blefarospazm da dahil olmak üzere neredeyse tüm kas problemlerini daha da kötüleştirdiğinden stresin azaltılması ve stres önlenmesi önemlidir. Her gün gözlerinizdeki seğirme sayısını azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Çoğu durumda, göz ağrısı stres veya duygusal gerilimdir. Stres yönetimi: stres kontrolü altında tutmak,göz kaslarını dinlendirmek için bol miktarda uyumak,bilgisayarla çalışma görme gibi yoğun faaliyetlerde bulunulduğunda, gözlerinize dinlenmek için sık sık ara verin. Kafein alımının sınırlandırılması,Yoga veya meditasyon gibi gevşeme teknikleri uygulamak seyirmeyi dindirebilir.. Tüm bu bu uygulamalara rağmen göz seyirmeniz ısrarla devam ediyorsa mutlaka göz doktoruna görünmenizde fayda vardır.
 
C

cumAli

Forum Okuru
benimde gözlerim sürekli seyiriyor kafayı yiyecek gibi oluyorum özellikle sol gözüm sürekli atıyor
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, gözlerinizi aşırı yoruyorsanız , stresliyseniz , göz de iltihaplanma varsa , aşırı çay ve kahve tüketimi oluyorsa gözünüz de seyirme olabilir. Durumunuz başka bir rahatsızlığın komplikasyonu da olabilir. Bu yüzden bir göz doktoruna görünmeniz de fayda var.
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Benim gözümde de sürekli seyirme oluyor . Aralıksız tam 6 aydır devam ediyor. Henüz bir doktora görünme şansım olmadı. Burda okuduklarım dan sonra durumun ciddiyetini anlamış bulunmaktayım. En kısa zaman da göz doktoruna görünücem. Paylaşım için teşekkürler.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
THESECRET
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
THESECRET
THESECRET
Uzman SühaN
Cevaplar
2
Görüntüleme
3K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst