1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Göz tansiyonu belirtileri ve tedavisi

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Karasu hastalığı halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen bu hastalık, görme sinirinin zarar görmesiyle olur.Göz tansiyonu görme kaybına kadar gidebilmektedir.Bu yüzden erken teşhis ve tedavi önemlidir.İlk başlar da herhangi bir belirti vermeyen göz tansiyonu nadir de olsa bulantı kusma, görmede bulanıklık ve ağrı gibi belirtileri gösterebilir.Göz tansiyonu ile ilgili tüm çarpıcı detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz öncesi , Göz tansiyonu nasıl tedavi edilir,Glokom göz tansiyonu adlı konularımızı da inceleyebilirsiniz.

  Göz tansiyonu bu hastalığı ilk olarak ailemizin en küçük bireyinden kuzenim de gördüm.Henüz 4 aylıkken göz tansiyonuna yakalanan küçük kuzenimin gözleri erken teşhis ve tedaviyle iyleşti.Lakin aynı hastalığa bir başka yakınım daha yakalandı ve o bukadar şanslı değildi.Hayatının baharında gözlerini kaybetti 19 yaşında dünyası aniden karardı.Hiç bir belirti yaşamayan bu yakınımın ailesinde ablası ve bir diğer kardeşi de kör.Allah kimseye yaşatmasın diyerek göz tansiyonun ihmale gelmeyeceğini belirtilerim.Genetik ile ilişkisi olduğu düşünülen göz tansiyonu , ailesin de glokom olan kişilerde gelişme riski nin daha yüksek olduğu belirtiliyor.Ayrıca şeker hastalığı ve guatr olanların bu hastalığa yakalanma riskinin yüksek olduğu söyleniyor.Sevgili okurlar göz ihmale gelmez.Şayet ailenizde ,yakınlarınızda glokom var ise ,gözlerinizde ağrı kanlanma gibi şikayetler söz konusu ise mutlaka hekime görünün.Muayenede göz tansiyonunuz ölçülecek olabilecek riskler erken teşhis ve tedavi ile önlenecektir.Göz tansiyonu ile ilgili tüm detayları uzmanların dan derleyerek sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.Göz tansiyonu ile ilgili yorumlarınızı bu başlık altından paylaşabilirsiniz.

  < Konu Resmi..>  Göz Tansiyonu, Hastanın ilk zamanlarında herhangi bir belirti vermez. Göz tansiyonu hastalığı yavaş yavaş ilerlediğinden görme alanındaki kayıp hasta tarafından hemen fark edilmez. Erken teşhis ile ilerlemesi durdurulabilir. Ama bunun için hastanın sürekli göz muayenesi oluyor olması gerekmektedir. Yoksa göz tansiyonunun kişi tarafından erken teşhis edilmesi zordur. Göz tansiyonunda bazen nadir olarak bulantı, ağrı kusma, görmede bulanıklık ortaya çıkabilir. Bu belirtiler he hastada ortaya çıkmayabilir.  Göz tansiyonunun diğer adı glokomdur. Eğer bir yakınınızda, glokom rahatsızlığı var ise; gözlerinde yorgunluğa bağlı hafif bir ağrı, gözlerde kanlanma gibi şikayet olduğu zaman bunun göz tansiyonu belirtisi olduğundan şüphelenip, göz muayenesi olup göz tansiyonunun ölçülmesi doğru bir davranış olacaktır. Göz tansiyonunda kimi zaman gözde hafif ağrılar, günün bazı saatlerinde bulanık görme gibi belirtiler belirebilir.


  Açık açılı ve kapalı açılı olmak üzere iki göz tansiyonu türü vardır. Açık açılı göz tansiyonunun belirtisi çok net olmadığı için kişinin bunu anlaması kapalı açılı göz tansiyonuna göre daha zordur. Bu en az belirti veren göz tansiyonu türüdür. Kapalı açılı göz tansiyonunun belirtileri; sabahları belirginleşen baş ağrısı, geceleri ışık etrafında halkalar görmedir.

  Göz tansiyonu ani bir şekilde yükseldiğinde çarpıcı belirtiler ortaya çıkar. Görme bulanıklığı, kusma, bulantı, gözün arka tarafında şiddetli ağrı hissedilmesi en belirgin şikayetlerdir. Ani olarak yükselme az sayıda hastada meydana gelir, genel olarak göz tansiyonu yavaş yavaş artar bundan dolayı ağrı çok hissedilmez. Bu yüzden çoğunlukla hastalığı durdurma tedavisi için geç kalınmış olur.


  Yüksek Tansiyon Kimlerde Görülür ve Belirtileri Nelerdir?

  Toplumda 40 yaş üzerindeki kişilere %2, 60 oranında yaş üzerinde ise %10 oranında görülür. Bebeklik ve çocukluk çağlarında görülen türleri de vardır. Başlangıçta genellikle belirti vermez, görmede bozukluk ve ağrı olmaz. Hastalık erken teşhis edilmez ve ilerlerse, görme sinirindeki hasara bağlı olarak görme alanında kör noktalar oluşur. Glokomun seyrek görülen kapalı açılı türünde göz tansiyonu çok yüksek değerlere ulaşır ve şiddetli ağrı, bulanık görmeye sebep olur. Bu genellikle hipermetrop hastalarda görülür.


  Açık Açılı Glokom Tedavi Yöntemleri

  İlaç Tedavisi: En sık kullanılan tedavi yöntemi ilaç tedavisidir. Fakat ilaçların yan etkilerinin görülmesi ve bazen de göz tansiyonunu düşürememe durumu olabilir. Bununla birlikte hastanın damlalarını düzenli olarak kullanamama riski de vardır.
  Lazer Tedavileri: Argon Laser Trabeküloplasti, önceden yaygın kullanılan bir lazer tedavi yöntemidir. Selektif Laser Trabeküloplasti yeni, zararsız, etkili ve neredeyse sonsuz defa uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Bilinen diğer bir Lazer işlemi olan Yttrium Aluminium Garnet Lazer ise dar açılı göz tansiyonların da ve açı kapanmasına bağlı oluşan göz tansiyonu krizinde tedavi amaçlı ya da krizin oluşumunu önlemek amacıyla uygulanır.

  Ameliyat: Göz sıvısının kan damarlarına ulaştırılabilmesi için yeni bir boşaltım yolu sağlanarak göz içi basıncının düşmesinin amaçlandığı bir tedavi yöntemidir. Hastayı yoran, enfeksiyon, kanama riski olan bir tedavi yöntemidir. Tedavide bu yöntemlerden birisi kullanılır. İstenilen sonuca ulaşılamaz ise diğer tedavi yöntemlerine geçilir. Göz tansiyonu hastalarının büyük çoğunluğu ilaçlarını düzenli olarak kullanmamakta ve kontrol için hekime gelmeden birkaç gün önce ilaçlarını düzenli kullanarak göz tansiyonlarını normal düzeye getirerek hekimlerini yanıltmaktadırlar. Sonuç olarak, hastanın göz tansiyonu ilerlemekte ve körlüğe kadar giden görme kayıpları meydana gelmektedir.

  Göz Tansiyonu Riskini Arttıran Faktörler

  Ailede glokom varlığı
  Göz içi iltihabı (Üveit)
  Uzun süren kortizon tedavisi
  İleri yaş şeker hastalığı
  Göz yaralanmaları
  Yüksek ya da düşük vücut tansiyonu
  Migren
  Yüksek miyopi ya da hipermetropi
  Kansızlık

  Tanı ve Tetkik Yöntemleri

  Glokom erken dönemde hatta en ileri seviyede dahi belirti vermediği için kişi hastalığının farkına varamayabilir. Mutlaka bir göz muayenesi ile tanı koymak gerekir.

  Göz tansiyonu ölçülmesi,
  Gözün ön kamara açısının incelenmesi,
  Görme alanı gibi yöntemler ile görme siniri işlevlerinin değerlendirilmesi,
  Görme sinirinin muayenesi
  Görme sinir başı ve sinir liflerinin incelenmesi,
  Gözün kornea tabakasının ölçülmesi.
  Klasik göz tansiyonu muayenelerinde yapılan göz tansiyonu ölçümlerinde hastanın gözünün kuru veya aşırı sulu olması, hastanın gözünü sıkması gibi nedenlerden dolayı ölçüm sonuçları değişkenlik gösterebilmektedir. Kornea kalınlığı ve tepki verme süresi de sonuçları değiştirebilir.

  Göz Tansiyonunda Erken Tanı

  Glokom tedavisi ile glokom hastalığı ortadan kaldırılamaz. Tedaviler ile hastalığın ilerlemesi, tansiyonun görme sinirine vereceği zarar durdurulabilir. Bu yüzden erken tanı hastalıktan az zarar görmek bakımından önemlidir. Glokom tedavisi, glokom hastalarında yaşam boyu devam eder.

  Tedavi Yöntemleri
  Tedavi yöntemleri, hastalığın nedenine ve derecesine bağlı olarak farklılık gösterir.

  İlaç tedavisi
  Çeşitli lazer tedavileri
  Cerrahi yöntemler
   
Göz tansiyonu belirtileri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kurp belirtileri ve tedavisi

  kurp belirtileri ve tedavisi

  kurp hastalığı kurp nedir çocuklarda kurb hastalığı Krup nedir? Belirtileri nelerdir? Krup gırtlak ve çevresini tutan, daha çok küçük çocuklarda görülen viral bir hastalıktır. Ses tellerinde şişme meydana getirir. Virüsler daha çok soğuk algınlığına sebep olan virüslerdir. En çok kışın ve ilkbahar başında görülür. Enfeksiyon daha çok üst solunum yolu enfeksiyonu tarzında başlar. Çocukta burun...
 2. verem belirtileri ve tedavisi

  verem belirtileri ve tedavisi

  veremin belirtileri verem hastalığının belirtileri verem nelerdir veremin nelerdir VEREM (TÜBERKÜLOZ) NEDİR? Verem, mycobacterium tuberculosis(Koch basili) adındaki bir bakterinin neden olduğu bulaşıcı, iltihabi bir hastalıktır. Bu hastalığın etkenini 1882 yılında Robert Koch adında alman bilm adamı bulmuştur. Çoğunlukla akciğerlerde ortaya çıkan bu hastalık nadir de olsa diğer organları...
 3. Göz kuruluğu nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Göz kuruluğu nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Göz kuruluğu, gözün , gözyaşını düzgün şekilde üretmediğinde veya gözyaşının doğru kıvamda olmadığı ve çok hızlı buharlaştığı zaman oluşur.Ek olarak, göz yüzeyinin iltihaplanması göz kuruması ile birlikte ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediği takdirde, bu durum ağrıya, ülserlere veya korneadaki yaralara ve bazı görme kaybına neden olabilir. Bununla birlikte, kuru gözle kalıcı görme kaybı...
 4. Diyabetik göz hastalığı nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Diyabetik göz hastalığı nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Diyabetik retinopati diyabetin bir komplikasyonudur ve körlüğün önde gelen bir nedenidir. Diyabet, gözün arkasındaki ışığa duyarlı doku olan retinanın içindeki minik kan damarlarına zarar verdiği zaman oluşur. İyi görüş için sağlıklı bir retina gereklidir.Diyabetik retinopatiniz varsa, ilk başta görmede bir değişiklik göremeyebilirsiniz. Ancak zamanla diyabetik retinopati kötüleşir ve görme...
 5. Göz seyirmesi nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Göz seyirmesi nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Gözümüz , görmemizi sağlayan ogandır. Gözümüzü çevreleyen birde göz kapaklarımız vardır. Göz kapaklarımız gözlerimizi toz ve yabancı cisimlerden korur, aynı zaman da gözlerimizi nemlendirendir. Çoğumuz günlük hayatta göz seyirmesi ile karşı karşıya kalırız. Bu seyirme göz kapaklarında gerçekleşir. Seyirmeyi batıl olarak bir şeylere yoruyoruz da bir hastalık olarak nedense düşünemiyoruz....

Sayfayı Paylaş