1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Göz tansiyonu

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  göz tansiyonu olanlar ne yapmalı Meleklerim ciddi rahatsızlıklardan biri de göz tansiyonu!Kesinlikle bu hastalık küçümsenmemeli ve gereken tedavi yapılmalı.Ben bu konuda bulduklarımı sizlerle paylaşıyorum umarım faydalı olur.

  [​IMG]

  Göz tansiyonu
  Glokom yani göz tansiyonu hiçbir belirti vermeyen sinsi bir hastalık olarak biliniyor. Ancak düzenli göz muayenesi sırasında yapılan ölçümler ile tespit edilebiliyor. Zamanında teşhis edilip kontrol altına alınmadığı durumlarda körlüğe kadar varabilen görme kayıplarına yol açıyor.

  Glokom, halk adında bilinen ismiyle göz tansiyonu hayatın her döneminde görülebiliyor. Kısaca göz içi basıncının yükselmesiyle görme sinirinde oluşan tahribat olarak tanımlanıyor. Hastalık hiçbir belirti vermiyor, ancak düzenli göz muayenesi sırasında yapılan ölçümler ile tespit ediliyor. Bu nedenle de gözün sinsi hastalığı olarak nitelendiriliyor. Zamanında teşhis edilip kontrol altına alınmadığı durumlarda ise körlüğe kadar varabilen görme kayıplarına yol açıyor.

  En fazla körlük yapan hastalık

  Glokom dünyada en fazla körlük yapan, ancak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Glokomda erken teşhis çok önemlidir. Çünkü glokom, erken dönemde tedavisi yapılabilen, geciktiğinde ise tedavisi mümkün olmayan bir göz rahatsızlığıdır. Sinsi ilerleyen bu hastalık, hastaların yüzde 90ında hastanın herhangi bir şikayeti olmadan ancak göz hekimi tarafından muayene sonucu ortaya çıkarılabilmektedir. Geriye kalan yüzde 10 glokom hastası şikayeti nedeniyle göz hekimine başvurmaktadır.

  Risk Grupları

  Genellikle 45 yaş sonrasında, ailesinde glokom hastalığı olanlarda, şeker hastalarında, yüksek miyopisi olan hastalarda, düzenli tedavi edilmeyen hipertansiyonlu hastalarda, uzun süre kortizon tedavisi altında olanlarda glokomun görülme riski daha yüksek olmaktadır.

  Normal bir insanda gözün içindeki göz içi basıncının 10-20 mm Hgdir. Ancak göz içi basıncı 20nin üzeri olan her hastada glokom olmayabilir. Örneğin; oküler hipertansiyon dediğimiz hastalar vardır ki, bunların göz içi basınçları 20nin üzerindedir. Ama göz sinirinde problem yoktur. Yalnız bilinmelidir ki, oküler hipertansiyon hastalarının yüzde 25i daha sonra glokom hastalığına yakalanabilmektedir. Bu nedenle bu hastaların 6 ayda bir göz hekimine başvurmaları gerekmektedir.

  Teşhis ve Tedavi

  Glokom hastalığının erken teşhisi, teknolojik imkanlar sayesinde günümüzde kolaylıkla yapılmaktadır. En etkili teşhis, normal yıllık göz muayeneleri sırasında göz içi basıncının ölçülmesi ile olmaktadır. Diğer teşhis yöntemleri arasında; göz dibi muayenesi, bilgisayarlı görme alanı, NFA ve TopSS yer almaktadır.

  Tedavi; hastalığın teşhis edildiği andaki göziçi basıncı değeri ve görme sinirindeki hasar derecesine göre düzenlenir. Tedavinin esas amacı göziçi basıncını normal değerlerde tutarken, görme siniri ve dolayısıyla görme derecesini korumaktır. Glokomun bulunduğu devreye göre düzenlenecek tedavi sırasıyla; medikal tedavi, lazer tedavisi ve cerrahi tedavidir.   
Göz tansiyonu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ''Göz tansiyonu'' körlüğe neden olabilir

  ''Göz tansiyonu'' körlüğe neden olabilir

  ''Göz tansiyonu'' körlüğe neden olabilir Ankara (AA)- Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen ''Glokom'', göz sinirinde hasar yaparak kalıcı görme kaybına neden olabiliyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Hepşen, glokomun, fark edilebilir bir belirti vermeden ''sessiz ve sinsi'' gelişen bir hastalık olduğunu, göz sinirinde hasar...
 2. Glokom göz tansiyonu..

  Glokom göz tansiyonu..

  Glokom, göz içi basıncından görme sinirinin zarar görmesi ile karakterize bir hastalıktır. Görme sinirini oluşturan liflerin, basıncın etkisi ile yavaş yavaş harap olmasına bağlı olarak görme alanı daralmaya başlar. Zamanında teşhis ve tedavi yapılmadığı taktirde, sinir liflerindeki hasarın geri dönüşsüz olması nedeniyle, görme alanının ileri derecede kaybı ve hatta körlük kaçınılmazdır....
 3. Glokom(göz tansiyonu)

  Glokom(göz tansiyonu)

  Halk arasında “Göz Tansiyonu” adıyla da bilinen glokom, milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir göz hastalığıdır. Tedavi edilmez ise görme kaybına neden olabilir. Glokomda, göz içindeki sıvı basıncı, görme yeteneği için gerekli olan göz sinirine zarar verecek düzeyde yüksektir. Sıklıkla 40 yaşın üzerinde oluşan glokom genellikle yıllar içinde çok sinsi ilerler. Bu; en sık görülen glokom tipi...
 4. Göz Tansiyonu (Glokom) Hastalığı . . . .

  Göz Tansiyonu (Glokom) Hastalığı . . . .

  Göz Tansiyonu (Glokom) Hastalığı . . . . -------------------------------------------------------------------------------- Glokom Nedir? Halk arasında "Göz Tansiyonu" adıyla da bilinen glokom, milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir göz hastalığıdır. Tedavi edilmez ise görme kaybına neden olabilir. Glokomda, göz içindeki sıvı basıncı, görme yeteneği için gerekli olan göz sinirine...
 5. Göz tansiyonu belirtileri ve tedavisi

  Göz tansiyonu belirtileri ve tedavisi

  Karasu hastalığı halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen bu hastalık, görme sinirinin zarar görmesiyle olur.Göz tansiyonu görme kaybına kadar gidebilmektedir.Bu yüzden erken teşhis ve tedavi önemlidir.İlk başlar da herhangi bir belirti vermeyen göz tansiyonu nadir de olsa bulantı kusma, görmede bulanıklık ve ağrı gibi belirtileri gösterebilir.Göz tansiyonu ile ilgili tüm çarpıcı detayları...

Sayfayı Paylaş