1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Göz yangısı nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Göz yangısını diğer gözünüze ve başka insanlara bulaştırmaktan sakının. Göz yangısı son derece bulaşıcı olabilir, bu nedenle daha iyi duruma gelene kadar insanlarla temaslarınıza sınırlama getirin.Bakteriyel göz yangısının belirtileri genellikle iki gözü birden etkiler. Virüse bağlı göz yangıları genellikle bir gözde başlar ve birkaç gün içinde diğer göze sıçrar. Alerjik göz yangısının belirtileri genellikle iki gözü birden etkiler. Bakteriyel ve alerjik göz yangılarında göz kapaklarının şişmesi en yaygın belirtidir.  < Konu Resmi..>

  Gözünüzün etrafına dokunmadan önce ellerinizi dikkatlice yıkayın.
  Kendi havlunuzu, bezlerinizi ve yastıklarınızı diğerlerininkinden ayırın veya kağıt havlu kullanın.
  Enfeksiyon geçene kadar her gün yastık yüzünüzü yıkayın ya da değiştirin.
  Enfeksiyon olan gözünüze elinizle dokunmayın. Gözünüzü silmek için kağıt mendil kullanın.
  Göz makyajı yapmayın. Makyaj malzemelerinizi başkalarıyla paylaşmayın.  Enfeksiyon geçene kadar kontak lenslerinizi takmayın.
  Gözünüze günde üç dört kez, birkaç dakika ılık suda bekletilmiş havlu ile ılık kompres uygulayın. Bu acınızı hafifletecek ve kirpiklerinizi üzerinde oluşan kabukları temizleyecektir.
  Kaşıntı ve tahrişle başa çıkmak için reçetesiz satılan suni gözyaşı kullanın. Göz damlalarınızı kimseyle paylaşmayın. Onları kullanan kişilere de enfeksiyon bulaştırabilirsiniz.
  Gözünüzün üzerine yama koymayın. Enfeksiyonun daha beter hale gelmesine neden olabilirsiniz.
  Doktorunuz aksini söylemedikçe göz damlanızı birkaç günden daha uzun kullanmayın. Kızarıklığın daha da kötüleşmesi bu tür ürünlerin tekrar tekrar kullanılmasından kaynaklanıyor olabilir.
  Tıbbi Tedavi
  Konjunktivit de denilen göz yangısı, gözün beyazı kaplayan şeffaf zarlar ile göz kapaklarının iç çeperlerinin kızarması ve iltihaplanmasıdır. Göz yangısına genellikle bir virüs veya bakteriyel enfeksiyon sebep olur; bununla birlikte alerjiler, toksik maddeler ve diğer hastalıklar da bir rol oynayabilir.Göz kızarması, hiperemiya, göz yangısının tipik belirtisidir. Göz yangısı nadiren ciddi olan yaygın bir rahatsızlıktır ve vaktinde tespit edilip tedavi edilirse uzun dönemli göz veya görme hasarına yol açmaz.


  Eğer göz yangınız varsa, göz doktorunuz, şişme ve acıyı kontrol etmek ve enfeksiyonun yayılmasını ve daha başka zararlar vermesini engellemek amacıyla size bir göz damlası ya da merhem yazabilir.

  Antibiyotik göz damlaları ya da merhemler yazılabileceği gibi, oküler dekonjestanlar (burun açıçılar), alerji önleyici ya da iltihap giderici (anti-enflematuar) ilaçlar da yazılabilir.
  Eğer nedenin cinsel yolla bulaşan hastalık olduğu düşünülüyorsa, ağızdan ya da damardan alınan antibiyotikler kullanılabilir.
  Nadiren de olsa, damariçi antibiyotikler ve destekleyici tedavi için hastaneye gitmek zorunda kalabilirsiniz.


  Tedavi Sonrası Bakım

  Yazılan ilaçlarla göz yangınızın düzelip düzelmediğinden emin olmak için doktorunuzla birlikte iki ila üç gün takip ediniz.

  Göz yangısı olan pek çok çocuğun, doktorun onayı olmadan okula gitmesine izin verilmemektedir.
  Hasta insanlarla temas halinde olan, göz yangılı hastane çalışanları, enfeksiyon geçene kadar başka işlere yerleştirilebilirler.
   
Göz yangısı nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Göz çevresi morlukları nedenleri ve tedavisi

  Göz çevresi morlukları nedenleri ve tedavisi

  Göz çevresi morlukları için göz altı morlukları tedavisi Birçok kadın - erkeğin güzellik asorunlarının başında gelir göz altı morlukları... Kimisinde doğuştandır, kimisinde ise yorfgunluktan, uykusuzluktan ve daha bir çok nedenden ötürü oluşmaktadır. Biz de bu sayfamızda göz çevresi morluklarını konu alarak, bahsi geçen o arkadaşlarımıza faydalı bilgiler sunmak istiyoruz melek'ler. Göz...
 2. Ambliyopi nedenleri ve tedavisi

  Ambliyopi nedenleri ve tedavisi

  Gözün hipermetropi, miyopi, astigmatizma, katarakt, şaşılık gibi nedenlerle iyi görememesi sonucunda görme yollarının gelişememesidir. Sıklıkla bir gözün normal olup diğer gözün hipermetropi, astigmatizma veya miyopi nedeniyle az görmesi göz tembelliğine yol açar(anizometropik ambliyopi). Ancak yüksek hipermetrop, miyop, astigmat bulunduğunda çift taraflı tembellik de gelişebilir ( ametropik...
 3. Dil yangısı nedir nasıl tedavi edilir?

  Dil yangısı nedir nasıl tedavi edilir?

  Dilde iltihaplanma veya apse meydana gelmesi yaygın bir durum mudur? Hayır. Dil apselere karşı çok büyük bağışıklık göstermektedir. Muhtemelen bu fazla kan verimliliğinden ileri gelmektedir. Dil iltihabı nasıl tedavi edilir? Dil iltihabı genellikle başka yerde bir hastalığın olduğunu gösterdiğinden, ele alınacak tedavi, asıl nedeninin tespit edilmesinden sonra kararlaştırılacaktır. Dili...
 4. Diyabetik göz hastalığı nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Diyabetik göz hastalığı nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Diyabetik retinopati diyabetin bir komplikasyonudur ve körlüğün önde gelen bir nedenidir. Diyabet, gözün arkasındaki ışığa duyarlı doku olan retinanın içindeki minik kan damarlarına zarar verdiği zaman oluşur. İyi görüş için sağlıklı bir retina gereklidir.Diyabetik retinopatiniz varsa, ilk başta görmede bir değişiklik göremeyebilirsiniz. Ancak zamanla diyabetik retinopati kötüleşir ve görme...
 5. Göz seyirmesi nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Göz seyirmesi nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Gözümüz , görmemizi sağlayan ogandır. Gözümüzü çevreleyen birde göz kapaklarımız vardır. Göz kapaklarımız gözlerimizi toz ve yabancı cisimlerden korur, aynı zaman da gözlerimizi nemlendirendir. Çoğumuz günlük hayatta göz seyirmesi ile karşı karşıya kalırız. Bu seyirme göz kapaklarında gerçekleşir. Seyirmeyi batıl olarak bir şeylere yoruyoruz da bir hastalık olarak nedense düşünemiyoruz....

Sayfayı Paylaş