Gözbebeği iltihabı nedenleri ve tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Gözbebeği iltihabı nedenleri ve tedavisi
Gözbebeğinin dışında, göze renk veren pigmentleri içeren zarın adı iristir. İris, gözbebeğine giren ışık miktarını ayarlayan kaslı bir yapıdır. Parlak ışıkta küçülür, loş ışıkta büyür. İrisin iltihaplanmasıyla oluşan hastalığın adı gözbebeği iltihabıdır ve genellikle genç erişkinlerde görülen bir hastalıktır.Gözbebeği iltihabı çok hızlı gelişir ve sıklıkla tek gözde etkili olur. Göz ağrısı, göz sulanması, ışığa hassasiyet, kızarıklık, bulanık görme, kaşıntı gibi belirtileri olan gözbebeği iltihabı, kısa sürede tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.


Göz hassas bir organ olduğu için, göz hastalıklarının büyük kısmında görme bozukluğu ve körlük gibi riskler bulunmaktadır. Bu sebeple belirtileri görülen her göz rahatsızlığı için doktora başvurmalı, erken teşhis ve tedavi trenini kaçırmamalıdır.
2.jpg


Literatürde iritis olarak bilinen hastalığın nedenleri arasında; şeker hastalığı, frengi, diş çürüğü, kaza ile oluşan göz hasarları, verem, sedef hastalığı, uçuk, zona, burun iltihapları ve romatizma gibi birçok rahatsızlık bulunmaktadır. Bazen sadece genetik olarak hastalığa yatkın olmak, iritisin kurbanı olmak için yeterlidir.Gözbebeği iltihabı ve tedavisinde, iritise neden olan rahatsızlığın bilinmesi, sürecin en önemli adımıdır. Gözbebeği iltihabına neden olan hastalığın tedavisi, dolaylı olarak gözbebeği iltihabı ve tedavisinde de etkili olacaktır. Böylelikle tedavi kolaylaşacak ve iyileşme daha hızlı gerçekleşecektir.Gözbebeği iltihabının tıbbi tedavisinde genellikle göz damlası kullanılmaktadır. Eğer 1 haftada iyileşme görülmezse, doktor inisiyatifinde hap ya da iğne ile tedaviye devam edilebilir.Gözbebeği iltihabının ev tedavisi ise gözü dinlendirmek, koyu renk camlı gözlük kullanmak, ışığa duyarlılık olduğu için ışıklı ortamlardan uzak durmak ile sağlanabilir.


İritis hastalığının bazı vakaları kronik olabilir ve hastalık sık sık tekrarlanabilir. Bu tür vakalarda hasta, yanında her zaman göz damlası taşımalı ve ilerlemesini önlemelidir.İritisin Nedenleri: Gözbebeği iltihabının nedenleri arasında ilk sıralarda Frengi, Şeker Hastalığı, gözün çeşitli nedenlerle yaralanması, romatizma, burun iltihapları ve diş çürükleri sayılabilir.


İritis Tedavisi için öncelikle hastalığa neden olan sebepler belirlenmelidir. Tedavi iltihabı doğuran nedene göre yapılır. Genellikle çeşitli göz damlaları yardımıyla iltihap giderilir. Gözü dinlendirmek faydalıdır. Gözbebeği İltihabı gözlerde sürekli hasar bırakabilecek seviyelere ulaşmadan tedavi edilmesi gerekir.
 
Üst