Grip geliyor ne yapmak gerekiyor buyrun öğrenelim melekler

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Grip geliyor ne yapmak gerekiyor buyrun öğrenelim melekler
grip tedavisi gripten korunmak için ne yapmak gerekir buyrun bu makalemizde öğrenelim. Malum kış geliyor Melek'lerim. Mevsimsel değişikliklerin olumsuz yanlarından biride soğuk algınlıklarıdır. Nezle ve grip gibi... Şimdi grip kapıda diyor ve sizlere grip tedavisi hakkında ki bilgilerimizin yanı sıra birde gripten korunmak için bilgiler aktarıyoru ve sağlığınıza dikkat etmenizi bir daha hatırlatıyoruz Melek'ler. Şimdi gelin hepbirlikte grip olunca ne yapmak lazım grip nasıl geçer öğrenelim.


grip-3520.jpgGribin tıptaki ismi influenzadır. Daha çok solunum yollarına yerleşen A, B ve C virüslerinin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. En önemli özelliği bulaşıcı olmasıdır. Üstelik bulaşıcılığı hastalık belirtileri ortaya çıkmadan 24 saat önce balar ve hastalık sona erene kadar devam eder.

Kuru öksürük, baş ağrısı, titreme, üşüme, hapşırma, gözlerde kızarma, halsizlik, burun akıntısı ve yüksek ateş, bu hastalığın belirtileridir.

Hasta olan kişilerle temasa geçmek, çalıştığınız yerde veya okulda hasta kişilerin bulunması, yayılmasına zemin hazırlıyor. Öksürük veya hapşırık sonrasında havaya saçılan damlacıklar, havada 3 gün süreyle kalıyor ve bu havayı soluyan kişiler kolayca hastalığa yakalanıyorlar.

Grip ve soğuk algınlığı genellikle birbiriyle karıştırılır. İkisi de virüs hastalığıdır. Ancak grip, soğuk algınlığından daha ağır geçer. Soğuk algınlığı hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtilerle kendini gösterir. Ancak grip yüksek ateş ve halsizliğe neden olduğundan mutlaka ciddiye alınması gereken ve yatarak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Dikkat edilmezse, bronşit, orta kulak iltihabı, zatürre, akut sinüzit gibi rahatsızlıklara da neden olabilir.

Grip aşısının içeriği her yıl Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenir. Aşıyı herkes yaptırabilir. Özellikle 65 yaşın üstündekiler, bağışıklık sistemi bozuk olanlar, astımlılar, kronik bronşiti olanlar, sağlık çalışanları, bebek bakıcıları, diyabet-kalp-akciğer hastalığı- böbrek yetersizliği gibi hastalığı olanlar mutlaka yaptırmalıdır.

Gribe yakalanmamak için öncelikle bağışıklık sisteminin iyi çalışmasına gayret göstermelisin. Sigaradan uzak durmak, iyi beslenmek, spor yapmak olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Gribe karşı en etkili silahlardan biri C vitamini. Her gün mandalina, portakal, kivi veya greyfurt yiyerek C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Hasta kişilerle yakın temastan kaçının. Onların çatal, bıçak ve bardaklarını kullanmayın. Ellerinizi sık sık yıkayın ve temiz tutun. Mevsimine uygun giyinin.


Gribe yakalandığınızda bunu atlatmak istiyorsanız, hastalık süresince istirahat edeceksiniz. Grip, yatmadan, dinlenmeden geçmeyen bir hastalıktır. Üstelik gripken işe veya okula gitmeye kalkmak, çevrenizdeki insanlara da bu hastalığı bulaştırmak anlamına gelir.

Bol bol sıvı tüketmeniz bu hastalığı atlatmanızda en büyük yardımcınızdır. Günde en az 10 bardak su içmeniz, burun akıntısı ve terleme ile kaybedilen suyun yerine konmasını sağlar. Sıcak çaylar, ıhlamur gibi içinizi ısıtan ve size şifa veren içecekleri de tüketebilirsiniz. Ayrıca tavuk suyuna çorbanın sihirli gücünü de kullanın.
 
Üst