1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  guatr ve merak ettikleriniz

  Konu, 'Hastalık Türleri' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  guatr tansiyon nabız düşüklüğünde ne yapılmalı guatrın etkileri kronik guatr etkileri Guatr troid bezinde oluşan tüm rahatsızlıklara verilen genel bir isimdir.

  1. Guatr hastalığı nasıl ortaya çıkar?

  Guatr troid bezinde oluşan tüm rahatsızlıklara verilen genel bir isimdir. Aslında bu bezin büyümesi durumudur. Troid bezi 25 gr. ağırlığında bir bezdir. Bunun büyümesi ultrasondaki görünüme göre 2 yönlü olabilir.

  1. Yaygın olarak bezin büyümesine DİFFÜZ guatr denir.
  2. Nodül adı verilen farklılaşmış yapılar içeren bez büyümesine ise NODÜLER guatr denir. Nodül miktarı birden fazla ise buna multinodüler guatr denir.

  Troid hastalığında testlerin sonucuna göre de 3 farklı durumla karşılaşılır:

  1. Eutroıd: Ultrasonda troid bezinde patoloji saptanmasına rağmen troid hormonu kanda normaldir.
  2. Hiper troidi: Troid hormonunun kanda artması sonucu ortaya çıkan durumdur.
  3. Hipotroidi: Kandaki hormon miktarının azalması durumudur.

  Yukarıda söz ettiğimiz 2 ayrı troid bezi sınıflaması da birbiri ile iç içe görülmektedir. Genel olarak guatr yapan etkenler ise:

  1. İyot eksikliği
  2. Troid hormonunun yapımında bozukluk yapan besinlerin çok yanması (Lahana, fasülye türleri, karnabahar, brokoli, patates vb)
  3. Kimyasal maddeler
  4. İlaçlar (Lityum, Amiadaron vb)
  5. Bazı mikrobik enfeksiyonlar (E. Coli enf)
  6. Gebelik ve hormonel değişiklikler

  2. Kimlerde guatr görülebilir?

  Guatr doğumdan ölüme kadar her yaşta görülen bir hastalıktır. Doğumsal olarak daha çok hiporoıdi tiplerini. 50-60 yaşta kronik troidit hastalığını, 20-30 yaşlarında nodüler ne hipertroidi tiplerini 60-70 yaşlarında ise troid kanserlerini daha fazla görmekteyiz.

  3. Belirti ve bulguları nelerdir?

  Guatr hastalığında hormon düzeyleri değişmemiş ise bulgu hiç olmayabilir. Fakat bezin büyümesine bağlı olarak;

  - Boğazda şişlik ve gerginlik ve sıkışma hissi
  - Nefes darlığı
  - Yutma güçlüğü
  - Boyun damar genişlemesi ve boyunda ağrı ve hassasiyet olabilmektedir.

  Troid hormon miktarı değiştiği zaman esas belirtiler ortaya çıkar. Bunu 2 ayrı grupta inceleyebiliriz:

  1. Hipotroidi (Troid bezinin az çalışması)- Yorgunluk halsizlik
  - Uyuşukluk ve uyku hali
  - Konsantrasyon bozukluğu, sersemlik hissi
  - Depresyon
  - Saç dökülmesi, ciltte kuruma ve soğukluk hissi
  - Kabızlık
  - Kilo alma
  - Göz kapakları ve bacaklarda şişlik
  - Terlemede azalma, balmumu gibi cilt
  - Soğuğa tahammülsüzlük, üşüme
  - Ses kalınlaşması, ses kısılması
  - Konuşmada ağırlaşma, reflekslerde azalma
  - Tansiyon, kolesterol yüksekliği ve nabız düşüklüğü
  - Adet düzensizliği, hamile kalmada zorluk
  - Çocuklarda boy kısalığı ve gelişme geriliği

  2. Hipertroidi (troid bezinin çok çalışması)
  - Sinirlilik, aşırı heyecan, duygusallık
  - Kilo kaybı
  - Terleme ve sıcaklıkta artma
  - Ellerde titreme
  - Nabız sayısında ve tansiyonda artış
  - Cilt terli nemli ve sıcaktır.
  - Saç dökülmesi
  - Sıcağa tahammülsüzlük
  - Barsak hareketlerinde artma
  - Adet düzensizliği
  - Gözde canlı bakış ve ileri doğru fırlaklık, bazen tek gözde büyüme
  - Bazen cift görme

  4. İyot eksikliğinin guatr üzerindeki etkisi nedir? Ne kadar tüketilmelidir?

  İyot insan vücudunda az miktarda bulunan normal büyüme ve gelişme için gerekli bir elementtir. İyot vücutta beyin ve sinir sistemi gelişimi ile vücudun ısı ve enerjisinin oluşumunda gerekli olan troid hormonunun yapımında kullanılır.
  Dünya sağlık örgütü günlük bir toplu iğne başı kadar iyot almadığı için dünya nüfusunun % 54 kadarının iyot eksikliğine bağlı troid hastalıkları ile karşı karşıya olduğunu ortaya koymuştur. Dünyada bugün 40 milyon çocuk yeterli iyot almadıkları için zeka geriliği ile karşı karşıyadır. Çok basit bir uygulama olmasına rağmen halen gelişmekte olan ülkelerde bu ciddi bir sorun olmaya devam etmektedir.

  Ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinde sıklıkla rastladığımız iyot eksikliğini önleme adına bir düzenleme yapılmış ve tuzlara iyot konulması zorunlu hale getirilmiştir. Ülkemizde guatr oranının % 30 civarında olduğu dikkate alınırsa halkımızın çok özenli olması gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Aldığımız tuzun özellikle iyotlu olmasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca iyot bağlayan bazı besinlerin tüketilmesinde daha dikkatli olunmalıdır. (Lahana, fasulye, karnabahar, brokoli patates vb)

  5. Hastalığın tanısı nasıl konulur?

  Troid hastalığı için ilk planda T3, T4 ve TSH adı verilen 3 farklı hormonun kan analizi incelenmelidir. Buradan alınan sonuç paralelinde troidin ultrasonu yapılmalı ve tek nodul çıktı ise troid sintigrafisi çekilmelidir. Bu tetkikler bize tedavi ve takipte neler yapmamız gerektiğini gösterecektir.

  Hastada kronik trodit yani kronik troid iltihabı düşünülürse yada Graves adı verilen hipertroidi tipi düşünülüyor ise troid antikoru bakılmalıdır.

  6. Guatrın psikolojik etkileri var mıdır?

  Troid hastalığında hem hipertroidi hem de hipotroidi durumunda psikolojik birçok sorun ile karşılaşmamız mümkündür. Çoğunlukla depresyon konsantrasyon zorluğu, sıkıntı hissi sık görülmektedir. Psikiyatri bölümlerinde takip edilen nice guatr hastası bulunmaktadır. Maalesef bu hastalar troid tedavisi yapılsa bile depresyonlarının geçmesi daha uzun zaman almaktadır.”

  7. Guatr sperm kalitesini azaltır mı?

  Troid hastalıkları özellikle hormon miktarında düşüklükle seyreden hipotiroidi durumunda sperm sayı ve kalitesi etkilenebilir. Spermler daha yavaş ve düzensiz hareket ettiği için çocuk yapabilme yetisi kaybolabilir.

  8. Başka hastalıkları tetikleyici rol oynar mı?

  Graves ve Hashimoto troiditi adı verilen otoimmun (vücudun kendi dokusunu yabancı kabul edip reaksiyon göstermesi) troid hastalıkları diğer bu guruptaki hastalıklarla beraber bulunabilirler.

  Bu hastalıklar:

  1. Tip 1 Şeker hastalığı
  2. Addison hastalığı (Kortizon az salgılanması durumu)
  3. Vitiligo (Cilt pigment kaybı)
  4. Pernisyöz anemi (Kansızlık)
  5. Romotoid artrit
  6. Sistemik lupus eritamatozus
  7. Kronık aktif hepatit
  8. Safra yolları sirozu

  9. Gebelikte anne ve bebeğe etkisi nedir?

  Gebelik troid hormon üzerinde yükselme etkisi yapar. Bu nedenle gebelik boyunca hormonlarda bir miktar yükseklik ortaya çıkabilir. Ancak gebelik bitiminde ilk bir yıl içinde gebelik sonu troididi adı verilen bir problemle karşılaşılabilir. Bu hastalarda gebelikten sonra 1- 1.5 ay sonra çarpıntı, halsizlik zayıflama, sinirlilik, terleme, titreme vb şikayetleri başlar. Haftalar veya aylar sonra hasta hipo troidi fazına girebilir. Bu fazda da uyku hali kilo alma, halsizlik vücutta şişlik gibi bulgular oluşur. Bu hastalar o andaki durumuna göre tespit edilip tedavi edilmelidir.

  Annede troid problemi olan annelerin bebeklerinde de sorun oluşabilir. Bu nedenle her yeni doğan bebeğe topuktan TSH testi zorunlu yapılmaktadır. Özellikle troid ilaçları kullanması zorunlu annelerin bebekleri çok daha özenli bir takipte tutulmalıdırlar. Özellikle iyot eksikliğine bağlı troid hastalığının bebeklerde zeka geriliği yaptığı unutulmamalı ve ilk ay da yapılacak basit bir test bebeğin yaşamı açısından çok önemli olacağı unutulmamalıdır.

  10. Nasıl önlenir ve tedavisi nedir?

  Troid hastalığı önleme açısından dünyada 130 ilkede çok ciddi sorunlar devam etmektedir. Ülkemizde de 1994 yılından itibaren bir takım önlemler alınmaya başlandı. Ülkemizde özellikle 1994 yılında tuzların iyotlanması ile ilgili program yürürlüğe konmuş ve bunun sonucunda iyot eksikliğine bağlı troid hastalığı ve zeka geriliklerinin bir nebze önüne geçilmesine çalışılmıştır.

  Troid hastalığında tedavi 3 aşamada yapılmaktadır.
  1. İlaç tedavisi: Bu hasta hipertroidi hastası ise troid hormon düşürmek maksatlı ilaçlar kullanılır.
  Hasta troid hormonu kanda azalmış ise bu durumda hormon ilacı başlanır
  2. Cerrahi tedavi: Hastalarda yapılan incelemede kanserleşme eğilimi olan kişilerde daha çok ameliyatla alınması önerilmektedir. Ayrıca rahatsız edecek kadar büyüme oluşan troid yapılarının da ameliyat ile alınması önerilmektedir.
  3. Radyoaktif iyot tedavisi: Daha çok yaşlı, troid hormonu fazla ve genel bir büyümesi olan hastalarda bu yöntem kullanılabilmektedir.

  11. Tedavi edilmezse ne olur?

  Troid hastalığında tedavi zamanında yapılmaz ise hastanın hem yaşam kalitesi düşmekte hem de ileriki dönemde daha ciddi hastalıklarla karşılaşma ihtimali artmaktadır. Troid hastalarında özellikle tek ve soğuk nodül bulunan vakalarda kanser oluşma ihtimali daha fazla saptanmıştır. Bu nedenle bu hastalık gurubunda takip ve tedavinin çok dikkatli ve özenli yapılmasını öneriyoruz.
   
 2. melek derya

  melek derya Hamiş Melek

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  410
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  marmaris
  bendede zehırlı guatır var ve doktorum bana hafıf dedı bılmyıotum ama yaa cok kokuyorum umarım gecer yasım 23 daha ve bebegım olsun ıstıyorum :(( cok uzgunumm yaa bıtkısel ılacmı kullansam yaa
   
guatr ve merak ettikleriniz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Piercing Hakkında Merak Ettikleriniz

  Piercing Hakkında Merak Ettikleriniz

  Tarihte uygulanan piercing ile günümüzde uygulanan arasındaki en büyük fark kişinin kendi seçimi olan dışavurumculuğudur. Daha toleranslı olan günümüz toplumunda insanlar, birçok nedene dayanarak piercing yaptırabilir ve bu nedenler belirli kurallara bağlı değildir. Ayrıca, yapılan piercing sarkmadığı sürece geçici olarak da görülebilir: piercingi çıkararak eski görünüme dönülebilir. Yine de...
 2. Nazar Hakkinda Merak Ettİklerİnİz....

  Nazar Hakkinda Merak Ettİklerİnİz....

  Halk arasında oldukça güçlü bir inanış olan nazar değmesi olayının boş bir inanış olmadığı ve bilimsel çalışmalar alanına alınarak etkileri ve neticeleri dünyanın birçok ülkesinde değerlendirilmektedir. Nazar değmesine ilişkin düşünce çok eski ve derindir. Nazarın bazen söylenen bir sözden, bazen derinden bir bakıştan, bazen de iyi olmayan düşünceden kaynaklandığını biliyoruz. Bu nedenle...
 3. melatonin hakkında merak ettikleriniz..

  melatonin hakkında merak ettikleriniz..

  kadir kalemci oyunları Melatonin denilen hormon beyinde ve sadece 23:00 ile 05:00 saatleri arasinda salgilanan bir hormondur. Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamak. Jetlag denilen hadisenin sebebi de bu hormon. Hormon diger aktioksidan tesirlerini de güçlendiriyor, kanserli hücrelere karsi koruma sagliyor, üreme sistemiyle baglantisindan tutun da yorgunluk...
 4. Adet Düzensizlikleri Hakkında Merak Ettiğiniz Sorular ve Cevapları

  Adet Düzensizlikleri Hakkında Merak Ettiğiniz Sorular ve Cevapları

  adet düzensizlikleri adet düzensizlikleri nedenleri Pek çok kadının derdi olan adet düzensizlikleri önlem alınmazsa anne olma hayalini suya düşürebiliyor melekler . Bunun için bu tip rahatsızlıklar takip edilmeli ve bir jinekologtan yardım alınmalıdır. Bu makalemizde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cihat Ünlü'den adet düzensizlikleri nedenleri ile ilgili bilgiler alacağız......
 5. Doğum Kontrol Hapları Hakkında Merak Ettiğiniz Sorular ve Cevapları

  Doğum Kontrol Hapları Hakkında Merak Ettiğiniz Sorular ve Cevapları

  doğum kontrol hapları, doğum kontrol hapı hakkında, doğum kontrol hapları kısırlık yapar mı Sevgili melekler, aile planlamasında en çok kullanılan yöntemlerinden birisi doğum kontrol haplarıdır. Kullanıldığında kısa ya da uzun vadede kısırlık yaptığı konusunda korkulara sebep olan doğum kontrol hapları hakkında aklınıza takılan her türlü soru ve cevaplarını sizler için derledik. Marmara...

Sayfayı Paylaş