Gül yağının faydaları nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
Gül yağının faydaları nelerdir ?
Gül en popüler çiçeklerden biridir . Aynı zaman da baş döndürücü kokusu ve görünümü ile şiirlere ve resimlere konu olmuştur. Gül esansiyel yağı yüzyıllardır doğal sağlık ve güzellik bakımlarında kullanılmıştır. Canlandırıcı koku, depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmeye yardımcı olur. Bu arada, yağın antiviral ve antiseptik özellikleri, enflamasyonu, yaraları ve diğer cilt hastalıklarını tedavi etmek için doğal ilaçlar olarak çalışır. Gül esansiyel yağı cildiniz için harikalar yaratır ! Gözeneklerinizi ve aknelerinizi tıkayabilecek bakterileri yok etmek için mükemmel antimikrobiyal özellikler içerir ve iyi bir bakterisittir. Gül yağı ayrıca libidoyu geliştirmede etkilidir. Gül yağı, depresyonla etkin mücadele ederken, benlik saygısını gelştirir. Yaralara ve enflamasyona iyi gelir. Gül esansiyel yağı, solunum sistemi içinde faydalıdır. Ayrıca bağırsak spazmlarına , kramplara iyi gelir. Gül esansiyel yağı iyi bir afrodizyaktır. Gül esansiyel yağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için makalemizi okumaya devam edin.


gül yağı.jpg


Güller Yunan ve Roma imparatorlukları sırasında çok popülerdi ve evleri, tapınakları ve çeşitli dini günleri süslemek için kullanılıyorlardı. Dünyada 250 den fazla farklı gül çeşidi vardır . Ancak, esansiyel yağın damıtılmasında en çok kullanılan iki gül çeşidi vardır.Gül esansiyel yağı ve gül suyunun damıtılması, sırasıyla antik İran ve Hindistan'da ortaya çıkmış ve daha sonra ticaret yolları açılarak daha sonra Avrupa'ya yayılmıştır. Avrupa, 19. yüzyılın ortalarına kadar ticari kullanım için güllerin toplu olarak damıtılmasına başladı ve bir parfüm formu olarak çok popüler hale geldi. Bu kısa bilgiden sonra gül esansiye yağının faydalarına değinelim. Cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan gül esansı yağı, cildi sıkılaştırma özelliklerine sahiptir. Aroma terapide, gül, çoğunlukla esenlik duygularını arttırmak ve pozitif, neşe ve umut duygularını tetiklemek için kullanılır. Gül esansiyel yağının antioksidan özellikleri, cildin doğal iyileşme sürecini hızlandırmak için mükemmel çalışır ve cilt lekelerinin solmasına yardımcı olur.Gülün sakinleştirici kokusu, endişeyi gidermek ve şok duygularını hafifletmek için kullanılabilir. Gül esansiyel yağının menstrüasyonu tetikleyen hormon salgılarını uyardığı ve menopoz sonrası semptomları hafiflettiğine inanılmaktadır.Tarih boyunca libidoyu zenginleştirmek için kullanılmıştır..Gül esansiyel yağı depresyona yardımcı olmak, antiseptik özelliklere sahip olmak, spazmları hafifletmek, virüs ve bakterilerle savaşmak, cilt dokusunu güçlendirmek , kanla ilişkili süreçleri iyileştirmek, karaciğer sağlığını iyileştirmek, sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemek, adet dönemlerini düzenlemeye yardımcı olmayı içerir. Çiçeğin doğal iyileşme faydalarını en üst düzeye çıkarmak için gülü birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz.Gül suyu ve esansiyel yağ çaylara eklenmesi (küçük miktarlarda - bir çay kaşığından daha az) veya bağışıklık sistemini güçlendirir.Yağ aynı zamanda, yaraları ve yara izlerini çabucak iyileştirmeye yardımcı olacak doğal özelliklerine sahip güçlü bir doğal antibakteriyel maddedir.Gül esansiyel yağında bulunan yüksek Vitamin, E, A ve K içeriği, saç köklerimizi içinden besleyerek daha güçlü, sağlıklı saçlar kazanmamızı sağlar.Yağdaki potasyum içeriği de saç derisinde bulunan kan hücrelerinin akışını uyarır, bu da saçlarınıza ulaşan doğal minerallerin sayısını arttırmaya ve büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olur.


Gül esansiyel yağının depresyon üzerindeki etkisini araştırmak için yapılan çalışmalar olumlu sonuç verdi. Çalışma, zararlı yan etkiler nedeniyle ilaç bazlı antidepresanlar ile aynı etkiye sahip olduğunu kanıtlamıştır. Gül esansiyel yağı depresif belirtiler veya akut depresyon muzdarip insanlar için yararlı olabilir. Ayrıca gülün antiseptik özellikleri vardır.Bu son derece dikkat çekici bir özelliktir, bu da gül esansiyel yağının etkili bir şekilde enfeksiyonlarla mücadele edebileceği anlamına gelir. Yaraları tedavi etmek için kullanarak, enfeksiyon yayılma riskini önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Gül esansiyel yağı, gergin kasları, krampları ve herhangi bir spazmı hafifletmesine yardımcı olan değerli bir antispazmodik özelliğe sahiptir. Etkilenen bölgeye masaj yapmak, ağrıyı ortadan kaldıracak ve kaslarınız üzerinde anında rahatlatıcı bir etkiye sahip olacaktır.Gül esansiyel yağı, vücuda karşı yabancı tehditler ile savaşan sağlık yararına sahiptir. Buna zararlı bakteriler ve ölümcül virüsler dahildir. Gül esansiyel yağı, dokuların güçlendirilmesine yardımcı olur ve kasların esnekliğini korur. Daha genç bir görünüm vermek için derideki dokuları güçlendirir. Bu özellik ayrıca saç köklerini ve foliküllerini güçlendirdiği ek bir faydaya sahiptir.


Gül esansiyel yağ yararları, depresyon tedavisi için doğal yeteneği ile bilinir. Doğum sonrası depresyona iyi gelir.Ruh halinizi iyleştirir.Gül yağının antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri problemli cilde fayda sağlayabilir. Gül esansiyel yağı, çeşitli sorunlara yardımcı olabilecek doğal bir anti-anksiyete ajandır. Örneğin, hormonları dengeleyebilir , stresi azaltabilir ve hatta libidoyu artırabilir. Gül yağı afrodizyak veya genel bir parfüm olarak harika çalışır. Harika kokuyor ve vücut spreylerinin ve bazı parfümlerin aksine, gül yağı kokusu uzun ömürlüdür. Parfüm olarak kullanmayı planlıyorsanız, kendi eşsiz kokunuzu yapmak için diğer esansiyel yağlarla karıştırmayı deneyin. Örneğin, hem sandal ağacı ve sedir ağacı esansiyel yağları ile iyi eşleşir. Gül esansiyel yağı, bir çok sağlık durumunun tedavisinde yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ateşi düşürmek , sakin bir hazımsızlık ve artrit ve gut ile ilişkili ağrıyı azaltmak için kullanabilirsiniz. Gül esansiyel yağı, adet ile ilişkili krampları rahatlatmaya yardımcı olabilecek spazm önleyici özelliklere sahiptir. Yağın yayılması da bulantı, yorgunluk ve kas ağrısını hafifletebilir.


Gül esansiyel yağın anti-bakteriyel özellikleri, doğal bir cilt bakım ürünü olarak ünvanına katkıda bulunan özelliklerdir. Akneye neden olan zararlı bakterileri yok edebilir ve daha temiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlayabilir. Gül esansiyel yağı da antioksidan özelliklere sahip olduğundan, cilt üzerinde yaşlanma karşıtı bir etkiye sahiptir. Zararlı serbest radikallerin etkisini nötralize ederek, çatlakları temizleyebilir ve cildi esnek ve yumuşak hale getirebilir.Gül esansiyel yağı ayrıca cilt üzerindeki kızarıklıklara ve döküntülere iyi gelmektedir. Gül esansiyel yağı, karaciğeri detoksize etmeye ve sağlığını korumaya yardımcı olur. Gül esansiyel yağı sindirim süreçlerini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Bağırsak hareketlerini düzenleyebilmenin olağanüstü faydası, onu doğal bir müshil yapar. Gül esansiyel yağı, yan etki tehlikesi olmaksızın müshil haplar kadar etkili bir şekilde çalışabilir. Gül esansiyel yağı ayrıca midede asit seviyelerinin kontrolüne yardımcı olabilir.


Gül esansiyel yağı ayrıca şifayı arttırdığı bilinen birçok terapötik bileşiği içerir.Gül yağının antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri problemli cilde fayda sağlayabilir. Sivilceleri tedavi etmek için günde üç kez lekelere 1-2 damla gül yağı sürün.Gül esansiyel yağı, hormonları dengelemeye, stresi azaltmaya ve hatta libidoyu artırmaya yardımcı olabilecek doğal bir anti-anksiyete ajandır. Safra kesesinden safra akışını indükleyerek, midede aşırı asitliğin neden olduğu semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu, mide ülserine karşı geliştirilmiş sindirim ve korunma gibi birçok faydaya yol açabilir. Sinirlilik ve anksiyete belirtileri vücudun fizyolojisi üzerinde zararlı etkileri olabilir. Sinir sisteminizi kontrol altında tutmak, optimum vücut fonksiyonlarını sürdürmek bir zorunluluktur. Gül esansiyel yağı, ruh halinizi daha iyi bir hale getiren ve biliş üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.


Gül yağı ayrıca cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olan sedef hastalığı, atopik dermatit gibi cilt hastalıklarını tedavi eder. Cilt gözeneklerini sıkılaştırır ve sarkan yüz kaslarını tonlandırır ancak cildinizi diğer kimyasal büzücülerden farklı olarak kurutmaz. Gül yağı, bakteri hastalıkları olan ishal, tifo, kolera, gıda zehirlenmesini tedavi edebilir. Ek olarak, mide, kolon, bağırsak ve idrar sisteminin bakteriyel enfeksiyonlarını da tedavi eder.Anti-inflamatuar, antiseptik, bakterisit ve uyarıcı özellikleri nedeniyle, güzellik bakımı ve güzellik ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir bileşen olarak kullanılır . Her şeyden önce gül uçucu yağ gevşemeyi kolaylaştırır ve olumlu duygular besler. En şaşırtıcı ve ilginç gül yağı yararlarından biri doğurganlık alanıdır. Aromaterapide, masajda veya banyoda kullanılması doğurganlığı artırıyor.Sadece gül yağı antibakteriyel değil, aynı zamanda doğal bir antiviral. Düzenli olarak gül yağı kullanarak vücudunuzu virüslerden korumaya yardımcı olun. Hamile olan kadınlar gül esansiyel yağı kullanmamalıdır. Bunun nedeni, kanamayı artırabilir ve düşüğe neden olabilir. Adet sancısı bir çok kadın için ortak bir sorundur. Gül esansiyel yağı, adet ile ilişkili krampları rahatlatmaya yardımcı olabilecek spazm önleyici özelliklere sahiptir. Zararlı maddelerin alınması sonucu midede oluşan iltihaplanma, gül esansiyel yağı kullanılarak iyileştirilebilir. Bu, iltihabı hafifletebilen anti-inflamatuar etkisinden kaynaklanır . Gül esansiyel yağlarının bu etkileyici faydaları, genel sağlığınıza katkıda bulunacaktır.
 
gül yağının kullanım şekli
gül yağı maskesi
gül yağı kullananlar
gül yağı kullanan ünlüler
saf gül yağı
gül yağı göz çevresine sürülürmü
gül yağı fiyatı 2017
gül yağı içilirmi

Merhaba kızlar . Ben cildine özen gösteren bir bayanım. Yaşım hayli ileri olmasına rağmen cildim çok güzel ve sağlıklı .Cilt bakımı için asla güzelik merkezlerine gidip yüzüme kimyasal işlemler yaptırmam yada kozmetik krem kullanmam. Cilt sağlığımı doğal yollardan sağlarım. Cilt bakım rutunimde genelde gül suyu ve gül yağı kullanırım. Ispartadan ürünleri tedarik ederim. Hem orjinal hemdefiyatları makul oluyor. Gül suyuyla her sabah yüzümü silerim. Gece uyumadan öncede gül yağını ve zeytin yağını karıştırır cildime uygularım. Gül yağı zeytin ağı ile seyreltilirse cilt için daha faydalı olur. Gül yağını göz çevrenize sürmeyin. Gül suyunu göz çevrenize sürebilirsiniz. Gülün mucizevi faydasını görmek istiyorsanız mutlaka cildinize uygulayın.
 
Geri
Üst