1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Günde Kaç Kelimeyle Konuşuyorsunuz?

  Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  kadınlar günde kaç kelime konuşur kaç kelime ile konuşuyoruz türkçeyi ile konuşuyoruz kelimeyle bir insan günde konuşur GÜNDE KAÇ KELİMEYLE KONUŞUYORSUNUZ?


  Yazan: Pervin Kaplan


  Gençler 300 kelimeye sıkıştı


  Türkçe''''deki 100 bin kelimeden yalnızca 300-400''''ünü kullanarak kendini ifade eden gençler nasıl bu hale geldi Test üzerine kurulu ezberci eğitim, Türkçe''''den önce öğrenilen yabancı dil ve SMS ile cep telefonlarını kullanma.
  Üniversiteli gençler artık günlük yaşamda en fazla 300-400 kelime kullanarak konuşuyor. Uzmanlara göre bunun en önemli nedeni eğitim sistemi. Test çözme üzerine kurulu bu sistemin ''''kutucuk'''' işaretlemeye dayandığını ve tek amacının da ''''üniversiteye giriş sınavını kazanmak'''' olduğuna değinen uzmanlar, "Bu sistemde yetişen genç kitap okumaya gerek duymuyor. Üniversite sırasına gelene çoğu bir kitap okuyor" diyor.

  Uzmanlara göre az kelime ile konuşmaya ikinci neden ise cep telefonları ve SMS. Çünkü gençler mesajlarını ''''en kısa'''' biçimde göndermeyi amaçladıkları için sınırlı sayıda kelime kullanıyor. Az kelime ile konuşmanın nedenlerinden biri olarak küçük yaşta yabancı dil eğitimi gösteriliyor. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik''''in üniversite gençlerinin 300-400 kelimeyle konuştuğunu söylemesi gençlerin ''''kelime haznesinin kaç kelimeden oluştuğu'''' konusunu da tartışmaya açtı. Uzmanlara göre gençler kendilerini ifade etmekte zorlanıyor ve kelime hazneleri son derece fakir.

  TASARRUFLU BİR NESİL

  Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Arus Yumul, yeni nesli ''''kelimede tasarruflu'''' olarak nitelendiriyor: "Söylecekleri için cep telefonu ve mesajları kullandıkları için derdini en kısa kelimelerle anlatıyor. Çünkü önemli olan söylemek istediğini en hızlı ve kısa söylemek. Bu gençlerin Mc Donald''''s''''laşması. Amaç hızlı servis gibi söyleceklerini en hızlı ve kısa biçimde aktarmak." Yumul, eleştirel düşünceyi körelten eğitim sisteminin de gençleri okumaya teşvik etmediğini belirterek, "Bu sistemin amacı üniversite giriş sınavını kazanmak.

  200''''DEN FAZLA DEĞİL

  Testlere dayanan, farklı ses ve görüşleri yok eden, kendine öğretilenden başka türlü düşünmeye izin vermeyen sistem insanların öğrenme arzusunu ortadan kaldırıyor. Ezbere dayanan sistem kitap okuma alışkanlığını kazandırmıyor. Ortaya kendini ifadede zorlanan, 300-400 kelime ile konuşan gençler çıkıyor" diyor. Türk Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel günlük yaşamda Türkçede 100 bin kelime bulunmasına rağmen üniversite mezunlarının bile en fazla 200 kelime ile konuştuklarını vurguluyor: "Nedeni eğitimin test çözme üzerine kurulması. Bu sistem ''''Çocuğum sen kendi cümleni kurma, başkalarının kalıplarını öğren ve bunları yaşam boyu kullan" diyor. Okuma alışkanlığını kazandırmıyor. Küçük yaşta yabancı dilde eğitim de gençlerin kelime haznesini azaltıyor. Çocuk Türkçeyi öğrenmeden yabancı dili öğrenince ortaya bu durum çıkıyor" diye konuşuyor. Sabancı Üniversitesi Diller Okulu Türkçe Grubu Koordinatörü Dr. Erol Köroğlu öğrencilerin az kelime ile konuşmasının ''''aptallıklarından'''' değil, sistemden kaynaklandığını belirtiyor: "Ne verirseniz, onu alırsınız. Sorun eğitim sistemi, ÖSS gibi sınavlardan kaynaklanıyor. Sistem düşünmeyi değil, verilen sınırlı sürede kutuları işaretlemeye sevk ediliyor. Çocuklarda kitap okuma alışkanlığı gelişmiyor. Böyle olunca da kültüre, edebiyata inanılmıyor" diye konuşuyor.

  GURURLA ''''OKUMADIM'''' DİYORLAR

  S.Ü. Türkçe Dersleri veren Engin Kılıç da ''''hiç kitap okumadım'''' diyen öğrenciler ile karşılaştığını söylüyor: "Bir iki kitap okuduklarını söyleyenler de zorunluluktan okumuşlar. Gururla ''''hiç okumadım'''' diyen de oluyor. Kelime haznesinin zayıflığı da kitap okumamalarından kaynaklanıyor. Televizyon, bilgisayar oyunları, chat, kitaba tercih ediliyor. Eğitim sistemini de düşünme ve yazma değil, test çözme üzerine kurulu. Bu kendilerini geliştirme ve düşüncelerini dile getirmelerini sağlamıyor. Üniversiteye geldiğinde son iki yılını yaklaşık 2 milyon test sorusu çözerek geçirmiş oluyor."


   
 2. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Günde Kaç Kelimeyle Konuşuyorsunuz?
  gerçekten dilimiz gün geçtikçe kelime sayısından yoksun kalıyor vee nedense çok fazlaa yabancı kelime kullnaıyoruz.. :(
   
Günde Kaç Kelimeyle Konuşuyorsunuz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Off kaç gündür hastanedeyiz

  Off kaç gündür hastanedeyiz

  Off kaç gündür hastanedeyiz babanem hastanede yatıyo bende refakatçı olarak kalıyorum 8 gün oldu sıkıldım artık... Şimdi yanında abim var biraz dinlen die gönderdi beni eve ama 1 saat sonra döncem...Babanem iileşse de artık dönsek evimize...:(
 2. bir yıl kaç gündür

  bir yıl kaç gündür

  bir yıl kaç gündür selam millet soru soracam çok basit sorcam bir yıl kaç gündür :D
 3. Hamilelik Kaç Günde Anlaşılır ?

  Hamilelik Kaç Günde Anlaşılır ?

  hamile olduğum ne zaman anlaşılır,gebelik ne zaman anlaşılır,gebelik testi ne zaman yapılır,hamilelik testi ne zaman yapılır,hamilelik kaçıncı hafta belli olur,hamilelik hakkında bilgiler Beklenen Adet Günü iki hafta geçen kadın kaç haftalık gebedir? Adetinizin ilk gününden itibaren bir siklüs dönemi 28 gün yani 4 hafta olduğuna göre, beklenen adet 2 hafta geçmişse; SAT ilk gününden...
 4. Hamilelik Kaç Günde Oluşur?

  Hamilelik Kaç Günde Oluşur?

  gebelik kaç günde oluşur,gebelik nasıl oluşur,döllenme kaç günde oluşur,döllenme kaç gün sürer,döllenmenin belirtisi varmı,döllenme hakkında bilgiler Erkekte normal sayıda ve özellikte sperm üretimi, sperm kanallarının açık ve yeterli fonksiyonu, Kadında yumurta hücresi üretimi, Kadında yumurtayı ileten tüplerin açık olması, yumurtlama günlerinde cinsel ilişki, sperm ve yumurtanın...
 5. Hamilelik Kaç Günde Anlaşılır ?

  Hamilelik Kaç Günde Anlaşılır ?

  hamilelik ne zaman belli olur,gebelik ne zaman belli olur,hamilelik kaç günde belli olur,hamile olduğumu ne zaman öğrenebilirim,hamile olduğumu anlamak için ne zaman test yapmalıyım,hamilelik hakkında bilgiler Beklenen Adet Günü iki hafta geçen kadın kaç haftalık gebedir? Adetinizin ilk gününden itibaren bir siklüs dönemi 28 gün yani 4 hafta olduğuna göre, beklenen adet 2 hafta geçmişse;...

Sayfayı Paylaş