Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Günün Hangi Saati Egzersiz Yapılmalı

  Konu, 'Egzersiz Bilgisi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  spor hangi saatlerde yapılmalı günde kaç saat spor yapılmalı ne zaman yürüyüş ne zaman [​IMG]

  Sağlıklı bir yaşam için egzersiz yapmak şart. Bu yola girmeden önce vücudunuz için doğru saati öğrenmelisiniz.

  Bu konuda uzmanların değişik görüşleri var. Sindirim, eklem hareketleri, dolaşım sistemi, metabolizma ve hatta biyoritmleri göz önünde bulunduran uzmanlar, bu parametrelerin hangilerinin diğerlerine nazaran daha öncelikli olduğuna bağlı olarak birbirinden farklı görüşler ileri sürüyorlar. Bu durum apayrı bir kafa karışıklığı yaratabiliyor.

  Biraz kafa karışıklığı riski yaratmak riskine rağmen biz burada vücudun en fazla miktarda kalori yaktığı zaman dilimlerini esas alarak egzersiz yapmak için en uygun zaman dilimini araştıracağız. Egzersizin anlamı pek çok kişi için zaten 'kalori yakmak' anlamına geldiğine göre, bu mantık hiç de yanlış sayılmaz.

  Kalori yakmak için metabolizma oranlarınızı yükseltmeniz gerekir. Burada orandan kastedilen şey vücudunuzun enerji harcama oranıdır. Bu oranı elinizden geldiğince yükselttikten sonra bazal metabolizma üzerine eğilebiliriz. Bazal metabolizma oranı ise vücudun dinlenme halindeyken yaktığı kalori oranıdır. Bu oranı da yükseltmek elinizdedir.

  Egzersiz yaptığınız her seferde kalori yakışınız artar ve siz egzersiz yapmayı bıraktıktan sonra yavaşça bazal orana döner. Azalma oranı oldukça yavaştır ve bu yüzden de siz egzersiz yapmayı bıraktıktan saatler sonra bile vücudunuz kalori yakmaya devam edecektir.

  Zamanınızın çoğunu oturarak geçirdiğiniz bir ofiste çalışıyorsanız, vücudunuzun özel olarak sıkı çalışması gerekmiyor demektir ve metabolizmanız son derece yavaştır. Uykuya daldığınızda ise metabolizmanız en düşük düzeye iner.

  Bu prensibe dayanarak en yüksek randımana ulaşabilmeniz için, kalp atış hızınızı düzenli bir şekilde arttırarak zamanla metabolizmanızı gün boyunca daha yüksek bir orana da getirebilirsiniz.

  İKİ KEZ EGZERSİZ

  Mağaralarda yaşayan atalarımız gibi günde bir kaç defa dışarı çıkıp yemeğiniz için avlanmanız gerekseydi çok kolay kilo verebilirdiniz. Bugünkü modern dünyanın şehirlerinde böyle bir şeyi gözünüzün önünde canlandırmak bile saçma, ama temel prensip hala geçerli.

  Metabolizmanızı 30 dakikalık bir süre için çok yüksek düzeye çıkarıp daha sonra metabolizmanızın yavaşça inişe geçeceği bir kaç saatlik bir süreyi dinlenmeye ayırırsanız, bu süreci düzenli olarak tekrarlamanız durumunda hem bazal hem aktif metabolizmanız daha yüksek bir düzeye erişecektir.

  Kalori yakmak için işte size iyi bir reçete: yemekten sonraki sindirim sürecinde metabolizma yükseltici hafif egzersiz yapın.

  Bugünkü modern dünyada bu pratiği nasıl gerçekleştirmeli? Jimnastik salonuna günde iki kere gidin veya günde bir kere koşu yapın ve bir kere jimnastik salonuna gidin. Ya da çalışma programınızı esnetebiliyorsanız, normalde iş yaptığınız saatlerde egzersiz yapın. (Hayır, çalışma elbiselerinizle değil tabii ki. İyi bir egzersizde gerçekten terlemeniz gerekir. Egzersiz esnasında vücudunuzu ısınıp terlemiyorsanız, iyi bir egzersiz yapmıyorsunuz demektir.)

  Bu tür bir yaklaşım sizin günlük metabolizmanızı gözle görülür şekilde artıracaktır. Çok zaman gerektiren ve pek de pratik olmayan bir yaklaşım olduğunu itiraf etmek gerek. Günde iki kere egzersiz yapmak sizi egzersizden çabucak soğutacaktır ayrıca.

  SPOR SABAH YAPILMALI

  Uyumak metabolizma üzerinde en düşürücü etkiyi yapıyorsa, gece saatlerinde egzersiz yapmak gerçekten boşa harcanmış zaman demektir. Öyleyse sabah egzersiz yapmak için daha iyi bir zamandır. Fakat unutmamak gerekir ki vücudunuz aç-kapa türü çalışan bir mekanizma değildir.

  Dolaşım düzeylerini artırmak ve kasları esnetmek zaman alır. Bu açılardan değerlendirildiğinde sabah erkenden yapılacak egzersiz, ideal bir egzersiz değil diye düşünülebilir. Kalori yakış hızını boş bir mideyle yakaladığınızda, vücudunuz sıkı bir egzersiz için gerekli olan yakıttan mahrum kalmış demektir.

  Sabah saat 9'da egzersiz yapmayı planlamışsanız, sabah kahvaltınızı 7:30 gibi yapmanız uygun olacaktır. Vücut esnekliği ve hareketliliğini kazanmak için bu süreye ihtiyacınız vardır.

  Haftada 3 veya dört defa, günde iki defa 30'ar dakikalık egzersiz yapmak, kalori yakmak için en uygunudur. Sabah 9 ve öğleden sonra 3 saatleri, günde yapılacak iki egzersiz için en verimli saatler olacaktır. Çalışma düzeniniz elvermiyorsa, tabii ki buna uymak için kendiniz zorlamamalısınız.

  Öğle yemeğinin ardından yapılacak sıkı bir yürüyüş ve akşam yemeğinden bir saat kadar önce 30 dakikalık bir egzersiz -akşam yemeğini son derece hafif yemeniz kaydıyla- gene metabolizmanızı yükseltici etki yapacaktır.


  alıntı
   
Günün Hangi Saati Egzersiz Yapılmalı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Diyabetli çocukta egzersiz planı nasıl yapılmalıdır?

  Diyabetli çocukta egzersiz planı nasıl yapılmalıdır?

  Çocukluk çağı diyabetinin tedavisinde egzersizin (fiziksel hareket) ayrı bir önemi vardır. Bu nedenle Bölüm 3′te özetlenen fiziksel aktivite kurallarına ek olarak çocukta aşağıdaki hususlara da dikkat edilmelidir. a) Her diyabetli çocuğun tercihen ana öğünlerden bir saat sonra kısa süreli (15-20 dak.) orta şiddette egzersiz yapması önerilir. (Orta şiddette egzersiz, hızlı yürüme,...
 2. Ağırlık kaldırma egzersizi nasıl yapılmalı

  Ağırlık kaldırma egzersizi nasıl yapılmalı

  ağırlık kaldırma egzersizleri ağırlık kaldırma programı hareketleri agırlık Ağırlık kaldırma egzersizi nasıl yapılmalı * Yaşlanma sürecini tersine çevirmek için sadece haftada üçer kereden 10'ar dakikalık ağırlık kaldırma egzersizleri yeterli olur. Vücudunuzu çok zorlayacak hareketler değil, sadece bir dirence karşı vücudunuzu ittiğiniz ya da çektiğiniz aletler veya dumble'lar ile...
 3. Hangi Egzersiz Kaç Kalori?

  Hangi Egzersiz Kaç Kalori?

  Hangi egsersiz kaç kalori yakmamızı sağlar en yararlı egzersizler hangileridir?
 4. Hamilelikte hangi aşılar yapılmalı?

  Hamilelikte hangi aşılar yapılmalı?

  Hamilelikte gerekli tetkikler aşı zararlımıdır Selam kızlar ben hamileliğim boyunca hiç aşı olmadım ama demekki gerekli durumlarda yapılabiliyor Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Senai Aksoy hamilelik sırasında yapılması gereken aşıları anlatıyor. Önlenebilir hastalık ve ölümlerin azaltılmasındaki en önemli etkenlerden biri annenin, fetüsün ve yenidoğanın aşılanmasıdır. Aşılama...
 5. Yüz felci için hangi egzersizler yapılmalı?

  Yüz felci için hangi egzersizler yapılmalı?

  yüz felcine iyi gelen egzersizler,yüz felci için yapılıcak egzersizler,yüz felcini geçiren egzersizler,egzersizlerle yüz felci tedavisi hakkında bilgiler Yüz felci egzersizleri, yüz kısmındaki sinirlerde meydana gelen düzenli çalışamama problemlerini gidermeye yönelik olarak uygulanır. Yüz felci yanak, dudak, göz çevresi ve kaş gibi yüz hareketlerinin yapılmasını sağlayan kısımları yöneten...

Sayfayı Paylaş