1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  hamile kadınların beyni...

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.


  Bazı hamile kadınlar belli bir konuya yoğunlaşamadıklarından ve hafızalarının zayıfladığından şikayet ederler. Buna yeni bir açıklama getirildi. Bir grup anestezi uzmanı ve radyolog, hamilelik döneminin sonlarına doğru kadınların beyinlerinin büzüldüğüne ve eski durumuna gelmesinin 6 ay sürdüğüne inanıyorlar. Grubun lideri anestezi uzmanı Anita Holdcroft, bu gözlemin bazı hamile kadınlarda ve yeni annelerde görülen öğrenme ve kavramayla ilgili problemelerle bağlantılı olabileceğini söylüyor.

  Sheffield'de yapılan bir toplantıda araştırmacılar, 10 sağlıklı kadının beyinlerinin 3 boyutlu resimlerini vermek için üç grup manyetik rezonans görüntü yarattıklarını açıklamışlar. İlk grup hamileliğin sonlarına doğru, ikinci grup doğumdan 6-8 hafta sonra ve üçüncü grup da doğumdan 6 ay sonra çekilmiş. Karşılaştırmalar sonunda, kadınların fizyolojileri hamile olmayan duruma geçtiğinde beyinlerinin büyüdüğü görülmüş.

  Kadınların beyinleri hamilelik sonrasında normalden büyümüş olabileceği gibi, hamilelik döneminde küçülmüş de olabilir.

  Üremeyi de düzenleyen hormonlar dahil birçok hormonu salgılayan beyindeki hipofiz bezi de, tam tersi bir etki göstererek hamilelik döneminde büyüyor.

  Holdcroft, beyindeki bu değişimin beyindeki hücrelerin sayılarının değişiminden değil de, tek tek hücrelerin hacmindeki değişimden kaynaklandığına inanıyor.

  Araştırmalar ilk olarak loğsa humması geçiren kadınlar üzerinde yapılıyor. Ancak, araştırmalar bu değişimin loğusa humması öncesi bir belirti değil hamileliğin normal bir özelliği olduğunu gösteriyor.

  Hamilelikte aşırı kiloya dikkat!

  KONYA - Konya Doğum ve Çocuk Bakımevi Başhekimi Opr. Dr. Yücel Fındık, anne adaylarının hamilelik döneminde kilolarına büyük önem vermeleri gerektiğini söyledi.

  Dr. Fındık, yaptığı açıklamada, anne adaylarının ideal kiloya sahip olabilmeleri için, hamilelikleri süresince aşırı kilo aldırıcı gıdalar değil, kendilerine ve bebeklerine yararlı olabilecek gıda maddelerini tercih etmeleri gerektiğini belirtti.

  Hamilelik süresince, zayıf anne adaylarının 12-13, normal kilolu anne adaylarının 10, kilolu anne adaylarının da 7-8 kilo almaları gerektiğini vurgulayan Dr. Fındık, gereğinden fazla alınan kiloların başta yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları da beraberinde getirebileceğini kaydetti.

  "Anne adayının beslenmesi bebeği de direkt olarak ilgilendirmektedir" diyen Fındık, sözlerini şöyle tamamladı:

  "Bu dönemde dengeli beslenme büyük önem taşımaktadır. Hamilelikte normal kiloyu elde etmek ancak doktor kontrolüyle mümkündür. Yağlı ve ağır gıdalar yerine sebze yemeklerine ve meyveye ağırlık verilmeli, vitamin ve mineral yönünden zengin gıdalar bolca tüketilmelidir. İyi beslenme anne adayının lohusalık döneminde sütünü de fazlalaştırmaktadır."   
hamile kadınların beyni... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadın Beyni Empatik, Erkek Beyni Sistematik

  Kadın Beyni Empatik, Erkek Beyni Sistematik

  empati hikayeleri erkek beyni komik erkek beyni ve kadın empati ile ilgili videolar ile ilgili hikayeler KADIN BEYNİ EMPATİK, ERKEK BEYNİ SİSTEMATİK DÜŞÜNÜYOR! Erkek ve kadın beyinleri, temel fonksiyonlar açısından bir hayli benzer olsa da bilim dünyasındaki yaygın teoriler, erkek beyninin daha ziyade analiz ve keşfe yönelik “sistematik” bir yol izlediğini; karşısındakinin ruh halini...
 2. hamile kadınların beyni

  hamile kadınların beyni

  bazı hanımlar belli bir konuya yoğunlaşamadıklarından ve hafızalarının zayıfladığından şikayet ederler.buna yeni bir açıklama getirildi.bir grup anestezi uzmanı ve radyolog hamilelik döneminin sonlarına doğru kadınların beyinlerinin büzldüğüne ve eski durumuna gelmesinin 6 ay sürdüğüne inanıyorlar.grubun lideri anestezi uzmanı Anita Holdcroft, bu gçzlemin bazı hamile kadınlarda ve yeni...
 3. Kadın Beyni... muhahahaa

  Kadın Beyni... muhahahaa

  kadın beyni . Hatice İsimli arkadaşımdan eposta gelmiş ve başlık kadın beyni......:)) şeklinde. Ben de Bu resmi gülmeniz için sizlerle paylaşıyorum.. Fakat söylenen özelliklerin kadın beynindeki kapladığı yere bakınca, çizene hak vermemek mümkün değil.. .
 4. Kadın - Erkek Beyni

  Kadın - Erkek Beyni

  Kadın ve erkek beyni arasında ki fark.... Meleklerim okuyalım ve anlayalım... Acaba kadın erkek beyni arasında ki fark nedir.. ?? Meleklerim sonuna kadar okuyalım.... :ang: Agir bir hasta hastahanede. Tüm ailesi bekleme odasinda doktorlardan haber bekliyor. Yorgun ve umutsuz bakisli bir doktor çikiyor 'Tek yasam sansi var oda beyin nakli. Böyle bir ameliyati ilk olarak...
 5. Kadınların Beyni Uyurkende Çalışıyor

  Kadınların Beyni Uyurkende Çalışıyor

  Kanada’nın Montreal Üniversitesi’nden Adrianna Mendrek ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre kadınların beyninin dinlenirken bile çalışması sonucuna varıldı.Biz kadınların beynindeki sizir aktivesi erkeklerden daha fazla olduğu için erkeklerin beyninin daha fazla ve daha iyi dinlendiğini kanısına varıldı...Ve kadınlar dinlenirken ”kendi kendilerini değerlendirdiklerini” vurguladı....

Sayfayı Paylaş