Hamileliğin ilk belirtileri nelerdir ? En erken gebelik belirtileri

Uzman SühaN

Administrator
Hamileliğin ilk belirtileri nelerdir ? En erken gebelik belirtileri
hamile,hamilelik,hamilelik belirtileri,hamileliğin ilk belirtileri nelerdir,ilk gebelik belirtileri,erken gebelik belirtileri,gebelik belirtileri nasıl oluyor

Hamilelik veya gebelik, kadının rahminde bir embriyo veya fetüs taşıdığı yaklaşık 9 aylık bir periyottur.Annenin rahminde bir veya daha fazla embriyo gelişmesine neden olan döllenme gerçekleştiğinde bir kadın hamile olarak kabul edilir. Normal, tam süreli gebelik 40 haftadır ve 37-42 hafta arasında değişebilir. Her trimester kendi özel hormonal ve fizyolojik değişiklikleriyle birlikte gelir. Büyüyen bebeğinizin vücudunuzu nasıl etkilediğinin farkında olmak, bu değişimlere karşı kendinizi daha iyi hazırlamanıza yardımcı olacaktır.Düzenli aylık adet döngüsüne sahip kadınlar için, gebeliğin en erken ve en güvenilir işareti cevapsız bir dönemdir.Fakat bazı kadınlar, dönemlerinin başlamasından günler önce gebelik belirtileri yaşayabilirler .Bazı gebelik belirtileri diğer tıbbi durumlardan kaynaklanabilir. Aşağıda yer alan belirtiler her zaman hamile olduğunuz sonucuna varılamayabilir.

Bu erken gebelik belirtileri kadınlardan kadına ve gebelikten gebeğe farklılık gösterir. Hamileyseniz, bu belirtilerden bir veya daha fazlasına dikkat edin. Ayrıca bu belirtilerin hepsini birden yaşamayabilirsiniz. Hatta bu belirtilerin hiç birin gerçekleşmemesi sizi endişelendirmesin. Belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterdiği gibi, her kadın belirti yaşayacak diye bir kural yoktur.


Adette gecikme

Her zaman düzenli olan bir kadın için, kaçırılmış menstrüel periyot sıklıkla gebeliğin ilk belirtisidir . Bununla birlikte üzüntü,stres,mevsim dönüşleri,ani kilo kaybı, hastalık,kullanılan bazı ilaçlar adet gecikmesine neden olabilmektedir.

adet gecikmesi.jpg


Adet gecikmesinin nedeni sadece gebelikmidir ?


Bazal Vücut Sıcaklığında Yükseliş

Bazal vücut sıcaklığındaki artış, progesteronun yükselişinin devam etmesi nedeniyle gebeliğin en erken belirtilerinden biridir. Yumurtlamanızdan yaklaşık yedi gün sonra bir BBT grafiği tutuyorsanız, ovulasyonda ortaya çıkan ilk artışın üstünde sıcaklıkta ikinci bir yükseliş olduğunu fark edebilirsiniz.

bazal vücut ısısı.png


Ateş ölçme yöntemiyle hamile kalmak...İmplantasyon Kanaması

Ovulasyondan altı ila oniki gün sonra pembe veya kahverengimsi vajinal lekelenme varsa (ortalama 28 günlük adet döngüsünün 20. ila 26. günleri) bu, erken bir gebelik belirtisi olabilir. Genellikle bir ila iki gün süren bu implantasyon kanaması , embriyonun rahiminizin astarına yerleşmeye çalıştığın da oluşur.

Kanamanız yoğunlaşırsa ve pelvik veya karın ağrınız olursa mutlaka doktorunuza danışın. Gebelik testi sadece implantasyondan sonra pozitifleşir.

İmplantasyon Kanaması.jpg


İmplantasyon kanaması her gebelikte olurmu?Ağızda metalik tat

Ağız tadında değişiklik birçok kadın için en erken gebelik belirtileri arasında olabilir. İlk dönem kaçırılmadan bile bazılarının ağzında tuhaf bir tat olabilir.Bu tat metalik tat olarak adlandırılır.(Ağızda pas hiss)
Ağızda metalik tat.jpg


Ağızda metalik tat olması gebelik belirtisimi ?


Cilt renginde değişiklik

Deride değişiklikler gebeliğin erken döneminde yaygındır. Cilt kuru hale gelebilir, ancak aynı zamanda lekelerin ortaya çıkmasına da yol açabilir. Bunlar bazen birkaç ay devam eder

Cilt renginde değişiklik.Jpeg


Gebelik boyunca vücutta oluşan değişimlerKasıkta batma ve ağrı

Bu hafif, menstrüel gibi kramplar genellikle bir ila iki gün sürer, ancak bazen birkaç kez daha devam edebilir.Bu genellikle rahmin içine implante edilen döllenmiş yumurta veya embriyo dan dolayıdır.

Kasıkta batma ve ağrı.gif


Kasıklarda ağrı ve batma neden olur ?Yorgunluk

Yorgunluk, aniden gelişen başka bir erken gebelik belirtisidir. Gebeliğin en erken günlerinde başlayan yorgunluk birçok kadının fark ettiği ilk belirtilerden biridir ve sıklıkla baş edilmesi zor olabilir.Erken gebelik sırasında, hormon progesteron düzeyleri yükselir. Yeterince yüksek dozlarda, progesteron sizi uyku durumuna sokabilir.

Yorgunluk.jpg


Gebelikte yorgunluk nedenleri gebelikte yorgunluk nasıl geçer?


Mide bulantısı veya kusma

Mide bulantısı, gebeliğin bir diğer erken göstergesi olabilir. Bu semptom, gebelikten sonraki 2-8 hafta içinde başlayabilir ve gebelik boyunca devam edebilir.

Mide bulantısı veya kusma.jpg


Erken Hamilelik Belirtileri Mide BulantısıBurun tıkanıklığı

Artan hormon seviyeleri ve kan üretimi burnundaki mukoza zarlarının şişmesine, kurumasına ve kolayca kanamasına neden olabilir. Bu, tıkalı veya burun akıntısına neden olabilir.

Burun tıkanıklığı.jpg

Gögüslerde sızı

Hamilelik döneminin başlarında hormonal değişiklikler göğüslerinizi hassas ve rahatsız edebilir. Vücudunuz hormonal değişikliklere uyum sağladığı için, rahatsızlık büyük olasılıkla birkaç hafta sonra azalacaktır


Gögüslerde sızı.jpg


Gögüste ağrı kaşıntı hassaslaşma gebelik belirtisimi?
Sık idrara çıkma

Mesaneyi daha sık boşaltma ihtiyacı gebelik boyunca yaygındır. Hamileliğin ilk birkaç haftasında, vücut insan koryonik gonadotropin adı verilen ve pelvik bölgedeki kan akışını artıran ve kadınların daha sık idrara çıkmasına neden olan bir hormon üretir.Sık idrara çıkma doğuma kadar devem eder ve bebek büyüdükçe yoğunlaşır.


Sık idrara çıkma.jpgGebelikte sık idrara çıkmanın nedeni nedir ?Kabızlık

Hormonal değişiklikler, özellikle yüksek progesteron seviyeleri sindirim sisteminizi etkileyebilir . Kabızlık, gebeliğin diğer yaygın bir erken semptomudur. Progesteron artışı, gıdaların bağırsaklardan daha yavaş geçmesine neden olur ve bu da kabızlığa neden olabilir.

Kabızlık.jpg


Gebelikte kabızlık yaşayanlar burayaGebelik hissi

Bu erken gebelik belirtisi şu anda bu listeyi kontrol etmenizin nedeni olabilir. Birçok kadın gebelik belirtileri konusunda sezgileri olduğuna inanıyor.

Gebelik hissi.gif
Baş ağrısı

Gebeliğin başlarında, hormonal değişiklikler nedeniyle artmış kan dolaşımı, sık sık, hafif baş ağrılarını tetikleyebilir.

Baş ağrısı.jpgTiksinme

Sevdiğiniz sevmediğiniz yemeklerin kokusuna karşı tiksinti duyabilirsiniz. Kokular rahatsoız edici olabilir .

Tiksinme.jpgAşerme

Sevmediğiniz besinlere karşı bir ilgi duyabilirsiniz. Yalnış aşerme gebeliğin 4.5 . haftası olabilir. Bazı kadınlar aşerirken bazıların da aşerme kesinlikle olmamaktadır. Aşerme nin hormonal kaynaklı olduğu belirtilsede bazı anne adayları böyle bir şeyin mümkün olmadığını vurgulamaktadır.

Aşerme.jpg


Aşeriyorum Hamile miyim Hamilelik Belirtilerinden Aşerme Ne Zaman Başlar
Vajinal akıntıda artış

Gebeliğin diğer septomlarından biri vajinal akıntıda artışın olması.Bu akıntı beyaz yada şeffaf olabilir.


Vajinal akıntıda artış.jpg


Vajinal akıntı hamilelik belirtisimi?
İmplantasyon yumurtlamadan yaklaşık 7-10 gün sonra gerçekleşir. Embriyo , daha önce değil, implantasyondan sonra hCG üretmeye başlar . Bu nedenle bu saatten önce hamileliği tespit etmek mümkün değildir. Yumurtlama sonrası test etmek için ne kadar beklerseniz, sonuç o kadar doğru olur. Gebelik testi, ideal olarak, döneminizin bitiş tarihinden itibaren yapılmalıdır.


Döllenmiş bir yumurta uterin astarınıza bağlandıktan kısa süre sonra (implantasyon), HCG oluşturur ve üretir. Bu hormon kan dolaşımınıza ve idrara girer. Hamileliğin erken dönemlerinde HCG konsantrasyonu hızla artar -. Her iki ila üç günde bir kat artar. Evde hamilelik testini ne kadar erken alırsanız, testin HCG yi algılaması o kadar zor olur. Yani erken yapılan tstler net sonuç almanızı engeller.Evde yapılan gebelik testleri nin yüzde 99 doğru olduğunu iddia edilmektedir. Bununla birlikte, araştırmalar, evde yapılan hamilelik testinin, yakın geçmişte bir dönem kaçırmış kadınların gebeliğini teşhis edecek kadar hassas olmadığını ileri sürmektedir.En güvenilir sonuç için beklenen mensinizde en az 3 günlük bir gecikme olmasını bekleyin.
 
Her kadın farklıdır. Hamilelik deneyimleri de öyle. Kramp, lekelenme, yorgunluk, çığlık atan göğüsler ve tuhaf tatlar.Gebeliğin erken ve yaygın belirtileridir.Gebeliğin erken belirtileri sıklıkla menstruasyon öncesinde ve sırasında görülebilecek belirtileri taklit ettiğinden hamile olduğunuzu fark etmeyebilirsiniz . Makalemizde gebeliğin en yaygın belirtilerini sizlerle paylaştık. Fakat bu septomların gebelik dışında başka sebeplerden dolayı olduğunu da bilmelisiniz. Gebe olduğunuzu kesin anlamanın yolu öncelikle gebelik testi yapmak ve hekime görünmektir.
 
ben ikinci gebeliğimde hamilelik belirtilerinden hiçbirini yaşamadım regl düzensizliğim vardı günümü bile bilmiyordum rastgele test yaptığımda öğrendim hamile olduğumu çok şükür hiç öyle kusma falanda yaşamadım sadece ilk zamanlar özellikleokkulara karşı aşırı bir hassasiyet olmuştu o kadar
 
ÇOK GÜZEL ANLATILMIŞ TEŞEKKÜRLER.KAFAMDAKİLERE CEVAP BULDUM.İYİ GÜNLER
 
Bir dönemi kaçırmak, hamile kalmayı şüphelenilen zamandır.menstrüel siklüsünüzün olmaması gebeliğin ilk göstergesidir.Birçok kadın için, yorgunluk gebeliğin ilk semptomudur. Yorgunlukla birlikte göğüs değişiklikleri muhtemelen gebeliğin en erken işaretidir.Bulantı ve kusma gebeliğin bir başka belirtisidir.Hamile kaldıktan sonra, kan hacmi artar ve böbrekleriniz büyür. Bu faktörler idrar yapımında artışa neden olabilir.Pek çok kadın için inan veya olmasın gebelik semptomları PMS semptomlarını taklit eder. PMS semptomları yaşıyorsanız, hamilelik olasılığını ekarte etmeyin. Diğer yaygın gebelik belirtileri arasında vajinal salgılarda artış, belirli gıdalara veya kokulardan kaçınma , kilo alımı ve kabızlık sayılabilir.

@*BEYZA* çok teşekkürler bilgiler için
Peki kuruluk yada tam tersi göğüslerde renk açılması, göğüs ucu genişlemesi vs gebelik belirtisi olabilir mi?
 
Merhaba , Gebelikte gögüs ucunun rengi açılmaz aksi kararmaya başlar. + Gögüs te olan değişimler gebeliğin 4 ila 7. haftası başlar. Gebe olup olmadığınızı en net şekilde gebelik testi yaparak öğrenebilirsiniz. .
 
Ayrıca bazı kadınlarda gebeliğin başlarında aşerme gibi durumlar gözlenmektedir.Yada besinlere karşı tiksinme.Bu hormonal değişikliklerle de ilgilidir. Aşerme ve tiksinme tüm hamilelik boyunca sürebilir. Neyse ki, semptomlar gebeliğin yaklaşık 13. veya 14. haftalarında birçok kadın için azalır.Hamile bir kadın yukardaki semptomların hepsine sahip olabilir veya belki yalnızca bir veya ikisine sahip olabilir. Hamileliğin erken belirtilerini, gebeliklerden sonraki bir hafta içinde fark edebilirsiniz. Çoğu erken gebelik belirtileri ilk dört hafta içinde ortaya çıkar . Belirtileri yaşıyorsanız ve gebe olduğunuzu düşünüyorsanız öncelikle test yapın .Test sonucunuz pozitif ise gebeliğinizin teyidi ve seyri için hekim kontrolün de olun.
 
Tek kelime ile muhteşem bir anlatım olmuş. Kafamda ki tüm soruların cevapharı burada sizi tavsiye edeceğim sağolun.
 
Merhaba,

Konu arasında yer alan, faydalı olacağını düşündüğümüz linklerimizi de ziyaret etmenizi öneriyoruz. Olumlu yorumunuz için teşekkür ederiz.
 
Geri
Üst