Etiketler:
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelik Amniyon Sıvısında bozukluk

  Konu, 'Gebelik' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Karnınızdaki bebeğiniz tüm hamilelik süresince etrafı zar ile çevrili bir kese içinde gelişimini sürdürür. Bu kesenin adı amniyon kesesidir. Amniyon kesesinin içi amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı ile doludur. Bu sıvı hamilelik ve bebeğin gelişimi açısından son derece önemlidir. Bebeği dış etkenlere karşı korumasının yanı sıra kas ve sinir sistemi başta olmak üzere pek çok organ sisteminin gelişiminde rol oynar. Sıvının miktarı değişken olmakla birlikte hamileliğinizin sonlarında genelde yarım litre kadar sıvı bebeği çevrelemektedir. Bu sıvı statik yani sabit bir sıvı olmayıp sürekli emilir ve yeniden yapılır. Amniyon sıvısının kaynağı temel olarak bebeğinizin akciğerleri ve böbrekleridir. Bebek bu sıvıyı yutar ve plasenta yardımıyla içeriği sizin dolaşımınıza geçer. Öte yandan bebeğinizin çıkardığı idrar amniyon sıvısının önemli bir kaynağıdır. Hamilelerin %7’sinde amniyon sıvısının miktarında normalden sapmalar gözlenir. Çok az ya da çok fazla sıvı olması bazı problemlerin belirtisi ya da sonucu olabilir.
  Polihidramniyos nedir?
  Amniyon sıvısının normalden fazla olması hidramniyos ya da polihidramniyos olarak adlandırılır. Sıvının 2 litreden fazla olması patolojiktir. Literatürde 15 litre amniyon sıvısı bildirilen olgular vardır.
  Polihidramniyos nedenleri nelerdir?
  Polihidramniyos anne ya da bebeğe bağlı nedenler ile ortaya çıkabilir. Anneden kaynaklanan en önemli neden şeker hastalığı yani diyabettir. Bebekten kaynaklanan nedenler ise:
  Sıvı geçişini kısıtlayan sindirim sistemi tıkanıklıkları
  Merkezi sinir sistemi kaynaklı yutma bozuklukları
  Yutma bozukluğuna neden olabilen kromozom anomalileri
  İkizden ikize transfüzyon sendromu
  Bebekte kalp yetmezliği
  Konjenital enfeksiyonlar
  Çoğu durumda altta yatan bir neden bulunamaz.
  Polihidramniyosun etkileri nelerdir?
  Fazla miktarda olan sıvı rahminizin fazla gerilmesine ve zarların erken açılması ile erken doğum eylemine neden olabilir. Polihidramniyos aynı zamanda bebekte bazı anomalilerle birlikte olabileceğinden önemlidir. Sıvı fazlaysa zarlar açıldığında suyun aniden boşalması plasentanın zamanından önce ayrılmasına neden olabilir ya da kordon sarkabilir. Bebeğin kordonunun vajinaya sarkması bebek açısından son derece tehlikeli bir durumdur.
  Belirtileri nelerdir?
  Amniyon sıvısı fazla olduğunda hiçbir belirti olmayabilir ancak anne adaylarının en sık karşılaştığı yakınmalar şunlardır:
  Rahimin hızlı büyümesi
  Karında rahatsızlık ve gerginlik
  Rahimde kasılmalar
  Bu yakınmalar polihidramniyos dışında diğer tıbbi durumlarda da ortaya çıkabileceğinden varlığı halinde mutlaka doktorunuzu haberdar etmelisiniz.
  Tanısı nasıl konur?
  Polihidramniyos tanısı ultrason incelemesi ile konur. Ultrason aynı zamanda polihidramniyos nedeni olabilecek anomalilerin tanısında da önemlidir.
  Tedavi
  Polihidramniyosun tedavisi doktorunuzun genel sağlık durumunuz, bebeğinizin durumu, olayın şiddeti ve sizin görüşünüzü bir arada değerlendirmesinden sonra belirlenir
  Tedavide:
  Yakın takip ve sık ultrason incelemeleri
  Bebeğinizin idrar miktarını azaltmaya yönelik ilaç tedavileri
  Amniyon sıvısını azaltmak için amniyosentez
  Doğum yani hamileliğinizin sonlandırılması olabilir.
  Tedavinin amacı anne adayını rahatlatmak ve gebeliği devam ettirmektir.
  Oligohidramniyos nedir?
  Amniyon sıvısının olması gerekenden daha az bulunmasına oligohidramniyos adı verilir.Hamileliklerin yaklaşık %4′ünde görülen bir problemdir. Maidda amniyon sıvısının 200 mililitreden az olması oligohidramniyos olarak adlandırılır.
  Neler oligohidramniyosa neden olur?
  Pek çok neden oligohidramniyosa yol açabilir. Genelde amniyon sıvı üretimini bozan ya da engelleyen durumlar altta yatan nedenlerdir.
  Zarların erken açılması
  Rahim içi gelişme geriliği
  Miad aşımı
  Böbrek ve idrar yolu anomalileri
  İkizden ikize transfüzyon sendromu
  Çoğu durumda altta yatan bir neden bulunamaz.
  Oligohidramniyos neden önemlidir?
  Amniyon sıvısı pek çok sistem için olduğu gibi bebeğinizin akciğer gelişimi için de önemlidir. Sıvının uzun süre az olması akciğerlerin yetersiz gelişimine neden olabilir. Ayrıca oligohidramniyosa yol açan problemler çok daha önemli olabilir. Öte yandan sıvı azaldığında bebek için hareket edecek alan da azalır. Kordon sıkışabilir ve bebek normal doğumu tolere edemeyebilir.
  Belirtileri nelerdir?
  Genelde oligohidramniyos herhangi bir bulgu vermez ve ultrasonda saptanır.Eğer sıvı kaçağı varsa bu önemli bir bulgudur. Tanı sadece ultrasonografi ile konur.Ultrasonografide amniyotik indeks adı verilen ölçümün 5′den az olması ya da en geniş amniyon sıvı cebinin uzunluğunun 1 santimetreden kısa olması tanı koydurucu bulgulardır.
  Tedavisi
  Yakın takip ve ultrason izlemi
  Amniyoinfüzyon
  Bazı durumlarda özel bir sıvı ince bir iğne yardımıyla amniyon kesesi içine verilebilir. Bu deneysel bir uygulamadır, rutin bir uygulama değildir.
  Doğum.
  Bebeğin tehlikede olduğu durumlarda gebelik yaşı uygun ise doğum düşünülebilir.
  Literatürde anne adayının sıvı alımının arttırılmasının olumlu etkilerinin olabileceğine yönelik çalışmalar vardır.
   
Hamilelik Amniyon Sıvısında bozukluk konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelik Amniyon Sıvısı Embolisi Nedir?

  Gebelik Amniyon Sıvısı Embolisi Nedir?

  gebelikte amniyon sıvısı gebelikte amniyon sıvısının azalması hamilelikte emboli hamilelikte sıvı azalması Amniyon sıvı embolisi doğum biliminde karşılaşılabilecek en tehlikeli ve tedavi edilmesi en güç durumdur. AMNİYON SIVI EMBOLİSİ NEDİR? Amniyon sıvı embolisi, amniyon sıvısı, bebeğe ait çeşitli hücreler, saç ve benzeri oluşumların annenin dolaşımına girerek kalp ve solunum sisteminin...
 2. sıvılar

  sıvılar

  Günde en az 8 bardak. Nasıl ki yalnız iki kişi için yiyorsanız, içmenizde iki kişi olacaktır. Günü neredeyse bir yudum bir şey içmeden geçiren insandansanız, şimdi değişme zamanıdır. Beden sıvıları gebelikte arttığı için, sıvı gereksiniminiz de artar. Bebeğinizin de sıvıya gereksimi vardır; bedeninin büyük kısmı, sizinki gibi sıvıdan oluşmuştur. Fazladan sıvı cildinizi yumuşatır, kabızlığı...
 3. Amniyon Sıvısının Azlığı Ya Da Çokluğu Önemli midir?

  Amniyon Sıvısının Azlığı Ya Da Çokluğu Önemli midir?

  amniyon sıvısı, azlığı, çokluğu, tehlikeli mi, nedenleri, yapılması gerekenler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Gebelikte olabilecek durumlardan biri bebeğin içinde yüzdüğü onu koruyan amniyon sıvısının az ya da çok olma durumudur.Aşağıda ki makalede VKV Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Senai AKSOY bu...
 4. Amniyon sıvısının fazla olması bebeğe zarar verirmi?

  Amniyon sıvısının fazla olması bebeğe zarar verirmi?

  amniyon sıvısı nedir,amniyon sıvısının fazla olması,amniyon sıvısının fazla olması bebeği olumsuz etkilermi,amniyon sıvısı falalığı hakkında bilgiler Gebelikte amniyon sıvısının normalden fazla olması da tıpkı az olması gibi önemli durumların göstergesidir. Amniyon sıvısının fazla olduğu nasıl anlaşılır ? Dışarıdan bakıldığında karın normalden büyüktür ve hızlı büyümektedir.Teşhiste...
 5. Amniyon sıvısının azalması bebeğimi etkilermi?

  Amniyon sıvısının azalması bebeğimi etkilermi?

  amniyon sıvısı azlığı nedir,amniyon sıvısı azlığı ne gbi sorunlar yaratır,amniyon sıvısı azlığı gelişim geriliği yaparmı,amniyon sıvısı azlığının tedavisi varmı,amniyon sıvısı hakkında bilgiler Anne karnında bebeğin rahat hareket edebileceği bir ortama ihtiyaç vardır.Bütün fetüsler en küçük hallerinden doğuma kadar olan dönemde sıvı ortam içindedirler.Bu sıvıya amniyon sıvısı denir.Amniyon...

Sayfayı Paylaş