Etiketler:
 1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Hamilelik sırasında diş tedavisi yapılabilir mi?

  Konu, 'Diş Sağlığı ve Diş bakımı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  Hamiş meleklerim bir çoğumuzun acaba olursa ne yaparım dediği konulardan biri de diş ağrısı hatta diş tedavisi konusudur.Bakın bu durumda neler yapabiliriz; < Konu Resmi..>

  Hamilelik sırasında diş tedavisi yapılabilir mi?
  • Hamileliğin ilk üç ayında bebeğin organ gelişim evresi olan ilk üç ayda etkili dental tedaviden kaçınılmalıdır.
  • Tedaviler ikinci üç aya ertelenmelidir.
  • Diş ya da diş eti iltihabı gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini dental tedavinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği düşüncesi ön plana alınmalı ve bir jinekoloğun önerileri doğrultusunda dental tedavi yapılmalıdır.
  • Son üç ayda tedavi için gerekli olan pozisyonları rahat alalaması ve koltukta uzun süre oturamaması nedeni ile diş tedavisi yaparken anne rahatsız olabilmektedir.

  Hamilelik sırasında ekstra bir ağız-diş bakımı gereklimidir?

  • Günlük ağız ve diş bakımım kesintiye uğratılmamalıdır.
  • Hamilelik öncesi tam bir ağız muayenesinden geçerek optimal ağız hijyenine kavuşmalı ve bunu sürdürme alışkanlığını kazanmalıdır.
  • Çünkü plak birikimi, ve diş eti hastalıkları ile hamilelik sırasında oluşan hormonal değişiklikler arasında direkt ilişki vardır.
  • Hamilelik sırasında oluşan hormon artışı ağız mukozasını dış etkenlere karşı özellikle bakteri plaklarına karşı daha hassa yapar.
  • Günde en az iki kez diş fırçası ve diş ipi kullanarak etkili diş bakımı yapılarak plak birikimine engel olunmalıdır. (Bakınız, Diş Fırçalama)
  • Ağız gargaraları ya da ılık tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Özellikle ılık tuzlu su diş etlerini rahatlatır ve dişeti hassasiyetini azaltır.

  Hamilelikte dental anestezi yapılabilir mi?
  Diş röntgeni çekilebilir mi?


  • Hamilelik esnasında birçok ilacın kullanılmaması ya da kontrollü kullanılması önerilmesine karşın, dental tedavilerde kullanılan lokal anesteziklerin herhangi bir yan etkisi rapor edilmemiştir.
  • Lokal anestezi kullanılmasında üretici firmanın önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir.
  • Herhangi bir uyarı yoksa lokal anestezik kullanmada bir sakınca yoktur.
  • Anestezi altında yapılan tedavide hasta ağrı duymayacak ve daha az stres yaşayacaktır.
  • Diş çekimi yada herhangi bir müdahale için gebelik sırasında lokal anesteziklerin kullanılmasında üretici firmanın önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir. Herhangi bir uyarı yoksa kullanmada bir sakınca yoktur.
  • Antibiyotik kullanımı özellikle Penisilin ve türevleri (amoxicilline vs. ) kullanımını bebek için herhangi bir sakıncası yoktur.
  • Tetrasiklin gurubu antibiyotikler alınmamalıdır. Tetrasiklin gebelik sırasında alınırsa bebeğin dişlerinde "tetrasiklin renklenmeleri" dediğimiz renklenmeler oluşur.
  • Ağrı kesici kullanmada dikkat edilmeli ve kesinlikle üretici firmanın önerilerine uyulmalıdır.
  • Diş hekimliğinde kullanılan röntgen makinalarında radyasyon çok düşük seviyede olmasına rağmen hamilelerde röntgen çekiminden kaçınılmalıdır.
  • Zorunluluk yoksa bu işlem doğum sonrasına ertelenmelidir.
  • Eğer acil bir tedavi için kesinlikle röntgen filmi çekilmesi gerekiyorsa :
   Anneye özel koruyucu önlük giydirilmeli, hızlı film kullanarak ve düşük doz uygulaması yapılmalıdır.   
Hamilelik sırasında diş tedavisi yapılabilir mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte diş çekilir mi?

  Hamilelikte diş çekilir mi?

  hamileyken diş çekilir mi hamilelikte diş çekilir mi gebelikte Sevgili melekler; anne adayı hamilelik süresince ister istemez devamlı bebeğini düşündüğü için kendi kişisel bakımını ihmal edebilir.Bu bakıma dişlerimiz de dahildir.Diş ağrısı çekilir cinsten ağrı değildir çekenler iyi bilir.Peki hamileyken böyle bir ağrı olursa neyapmalıyız? Hamilelikte diş çekilir mi? Hamilelik tüm vücudun...
 2. hamilelikte epilasyon yapılabilir mi?

  hamilelikte epilasyon yapılabilir mi?

  lazer epilasyon fiyatları tüy dökücü kremler selam kızlar biz kadınların her zaman bir baş belası vardır değilmi normal hayatta bile kabus olan tüyler hamile ikende bizi bırakmıyor malesef sizin için portalımızda araştırdım ve çok güzel bilgiler buldum hamilelik süresince, özelliklede doğuma yakın dönemlerde, istenmeyen tüyler,i her daim göz önünden yok edilmelidir. Peki gebelik süresince,...
 3. Gebelikte Diş Tedavisi Yaptırılabilir mi?

  Gebelikte Diş Tedavisi Yaptırılabilir mi?

  gebelikte diş tedavisi, hamilelikte diş tedavisi, gebelikte dişler Sevgili melekler, gebelik süresince bebeğe zarar gelmemesi için elimizden geleni yapar, ilaç içmemeye çalışır, çeşitli ağrılara katlanabiliriz. Özellikle bu dönemde vücuttaki dengenin bozulması, dişlerin normal dönemden daha çabuk çürümesine uygun bir ortam yaratabilir ve biz diş ağrısı çekebiliriz. Peki bu dönemde diş...
 4. Hamilelikte Diş Tedavisi Nasıl Yapılmalı?

  Hamilelikte Diş Tedavisi Nasıl Yapılmalı?

  gebelikte diş tedavisi, hamilelikte diş tedavisi, hamileyken diş tedavisi Sevgili melekler, gebeliği esnasında dişlerinden problem yaşayan meleklerimizin merak ettiği konularda Diş Hekimi Duygu Akbıyık Kahraman bilgi verdi ve hamileliğin üç döneminde diş tedavisinin nasıl yapılması gerektiği hakkında ayrıntıları bizlerle paylaştı.. İlk üç aylık dönem: Bu dönem bebeğin oldukça hassas...
 5. Gebelikte diş tedavisi yapılabilir mi ?

  Gebelikte diş tedavisi yapılabilir mi ?

  hamilelikte diş tedavisi olurmu,hamilelikte diş tedavisi sakıncalımıdır,gebelikte diş tedavisi zararlımıdır,hamilelikte diş tedavisi hakkında bilgiler Gebelik güzel ancak birçok konuda da kısıtlamalar yapılması gereken kadınlar için en önemli hatta çok değerli dönemlerinden biridir. Gebelikte birçok ilaç kullanımı bebeğe herhangi bir zarar vermemesi açısından hiçbir şekilde...

Sayfayı Paylaş