Hamilelikte dökülen saçlar için ne yapmalı?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Hamilelikte dökülen saçlar için ne yapmalı?
hamilelikte saç dökülmesi,hamilelikte saç yırpranması,gebelikte saç dökülmesi,gebelikte yıpranan saçlara ne iyi gelir,gebelikte saç bakımı hakkında bilgiler


sa.jpg

Pek çok anne gebeliği sonrasında hassaslaşır. Bebekle birlikte başlayan uykusuz geceler yorgunlukla kendini hissettirince annelerin hamilelik süresince yaşadıkları yıpranma, hamilelik sonrasında da devam eder. Bütün bu problemlerle uğraşan anne, üstüne üstlük bir de hamilelikte aldığı aşırı kilolarla baş başa kalınca vücudu strese girebilir. Bu ise birçok annede hamilelikte yaşanan saç dökülmelerini sonrasında da devam ettirebiliyor.

Her Gün 100 Tel Dökülüyor

Hamilelik sonrasında hormonların değişmesi, uykusuzluk, aşırı kilo alınması, stres ve benzeri faktörler kuşkusuz saçları olumsuz etkiliyor. Uzmanlar normal bir saçın 100-150 bin saç telinden oluşurken bunların 80-100 adedinin her gün dökülme evresinde olduğuna işaret ediyor. Bazen başlangıçta çoğalmış gibi görünen saç, süreç içinde hormonların dengelenmeye başlamasıyla normal değerlerin altına iniyor ve dökülmeye başlıyor. Hamilelik sürerken mat ve cansız görünmeye başlayan, incelen saç telleri hamileliğin sonlanmasıyla birlikte hızla dökülme aşamasına geliyor. Hamilelik sonrasında yaşanacak uykusuzluk ve stres de bu durumu daha da fazla tetikliyor.

Beslenme Değil Stres Saçları Döküyor

Hamilelik sonrasında psikolojik yıpranmanın başlamasıyla yaşanan stresin annelerde saç dökülmesine neden olduğunu anlatan BIOBLAS Arge Direktörü Ecz. Dr. Özden Kasımoğulları, şöyle konuştu: “Gebelikte saç dökülmesinin nedenleri genellikle hormonal ve psikolojik kökenlidir. Hamilelikte devam eden dökülmeler sonrasında da artarak devam edebiliyor. Hamilelik sonrasında annelerin ruh halinde ve bedeninde birçok değişim söz konusu. Aşırı kilolar hamilelik sonrasında anneleri etkileyen en önemli psikolojik sarsıntıyı oluşturuyor… Buna uykusuz geçen geceler eklendiğinde stres ve stresin oluşturduğu bazı etkenler, saç dökülmesine neden olabiliyor”

Saçın Mineralleri Azalıyor, Saçlar Dökülüyor

Uzun süren şiddetli strese ise önce saçların tepki verdiğini ifade eden Kasımoğulları, vücudun stres sonucu salgıladığı asidin saç derisinin pH değerini düşürdüğünü belirtti. Kasımoğulları, bu durumun saçlarda seyrelmeye ve ani saç kayıplarına yol açabileceği konusunda uyardı. BIOBLAS Arge Direktörü Dr. Kasımoğulları, “İnsanların belli dönemlerinde saç dökülme yoğunluğu daha da artar. Bizim yaptığımız araştırmalara göre bu dönem ya hayatıyla ilgili yeni bir karar verdiği ya yoğun tempoda çalıştığı ya da hayatında olumsuzluk yaşadığı zamanlara denk gelir. Stres saçın ihtiyacı olan çinko, demir, magnezyum, kalsiyum ve potasyum minerallerini azaltır. Bu da saç dökülmelerini tetikleyen ana faktörler arasında yer almaktadır” dedi.
 
R

Reyhani

Forum Okuru
Hamilelik sürecimde saç dökülmesi sorunu ile ne kadar uğraştığımı, saçlarımın dökülmesiyle beraber ne kadar stres yaşadığımı hatırladım.
 
mylife-17

mylife-17

Hamiş Melek
Beyzam emeğine sağlık gerçek manada merak ediyordum hamilelikte ve sonrasinda saçlarım cok döküldü tutam yuyam ve hala dokulmeye devam ediyor. Bir caresi varsa bitkisel veya ilac onuda yazarsan sevinirim :kiss:
 
mylife-17

mylife-17

Hamiş Melek
Reyhani bende aynı durumdayım bebeğin stresi ve dökülen saçlarımin stresi daha da çok moralimin bozulmasına sebep oluyor. Her türlü bakımımi da yapıyorum ama nafile. Bildiğin bir yöntem var mı???
 
Üst