Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte farenjit tedavisi bebeğe zarar verir mi?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hamilelik dönemi ilaç kullanımı için uygun bir dönem değildir. Bu nedenle hamilelik döneminde mecbur kalınmadığı takdirde ilaç kullanılmamalıdır. Kullanılan ilaçlar mutlaka doktor bilgisi dahilinde ve doktorun önerdiği dozlarda alınmalıdır. Anne adayının kullandığı ilaçlar plasenta yolu ile direkt bebeğe geçebileceğinden bebeğin gelişimi açısından riskli olabilir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayı bebeğin organ gelişim zamanı olduğu için ilk üç aylık dönemde ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.
  Farenjit ve ses kısıklığı
  İyi bir ses oluşumu için akciğerlerin, ses tellerinin, ağız ve burun boşluklarının sağlıklı olması ve koordineli çalışabilmesi gerekmektedir. Bu yüzden ses kısıklığı bu belirttiğimiz bölgelerin herhangi birindeki rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Akciğerlerdeki kitleler, kronik akciğer hastalıkları, verem, ses tellerindeki kitleler, ses teli felçleri, ses teli iltihapları, burun tıkanıklığına yol açan kitleler, sinüzit ve nezle gibi iltihaplı durumlar ve faranjitler (yutak iltihabı) ses kısıklığına sebep olabilirler. Faranjitler akut ve kronik olarak ayrı hastalıklar olduklarından öncelikle hastalığın hangi faranjit grubundan olduğu anlaşılmaya çalışılmalıdır.


  < Konu Resmi..>  Nedenlerine göre farenjit tedavisi (KAPSAMLI)
  Farenjite neden olan viral enfeksiyonlar
  Farenjitin en sık nedenleridir ve bakteriyel farenjite çok benzerler. Mukozal ödem ve eritem mevcuttur ancak mukopürülan akıntı primer veya sekonder bakteriyel enfeksiyonları düşündürür. Klinik olarak endikeyse viral titreler veya viral kültürler yapılabilir. Ancak bunlar gereksizdir ve pahalıdır. Tedavi sıklıkla semptomatiktir.Teorik olarak ele alındığında faranjit, grip, sinüzit, larenjit gibi enfeksiyon hastalıkları üst solunum yolları ile alakalı olarak gelişir. Üst solunum yolu enfeksiyonları virüsler nedeni ile ortaya çıkar ve akla gelen ilk rahatsızlıklar grip ve soğuk algınlığıdır. Grip ve soğuk algınlığına genellikle faranjitte eşlik eder. Özellikle sonbahar ve kış gibi soğuk havalarda bu rahatsızlığa yol açan virüslerin görülme sıklığı daha fazladır. Özellikle kapalı alanlar, kreşler, okullar, kışlalar ve kapalı iş yerlerinde uzun süre kalınması, bu tür yerlerin yetersiz havalandırılması, vücudun soğuğa karşı direncinin düşmesi, hava kirliliği, sigara dumanı, gerektiği kadar beslenememe, kimyasal maddelere maruz kalma gibi nedenler üst solunum yolları dolayısı ile faranjit rahatsızlığının artmasına yol açar. Normal şartlarda bile çok can sıkıcı ve rahatsızlık verici bu hastalık gebelik döneminde daha fazla sıkıntıya neden olur. Çünkü gebelik dönemi bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve vücut direncinin azaldığı bir dönemdir. Anne adayının bu dönemde normal dönemlerden daha fazla hastalığa yakalanma olasılığı vardır. Bu nedenle anne adaylarının daha dikkatli olması gerekir.

  Hamilelik dönemi ilaç kullanımı için uygun bir dönem değildir. Bu nedenle hamilelik döneminde mecbur kalınmadığı takdirde ilaç kullanılmamalıdır. Kullanılan ilaçlar mutlaka doktor bilgisi dahilinde ve doktorun önerdiği dozlarda alınmalıdır. Anne adayının kullandığı ilaçlar plasenta yolu ile direkt bebeğe geçebileceğinden bebeğin gelişimi açısından riskli olabilir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayı bebeğin organ gelişim zamanı olduğu için ilk üç aylık dönemde ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.

  Hamilelikte Faranjit Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Hamilelik döneminde faranjit tedavisi için seçilen yöntemlerde dikkatli olunması gerekir. Bu dönemde ortaya çıkan faranjit için doktor herhangi bir tıbbi müdahale de bulunmamış ise evde hazırlanabilecek bitkisel kürler ile sorun kontrol altına alınabilir. Peki, bu bitkisel kürler nelerdir?Adaçayı: Adaçayı ülke genelinde son yıllarda popüler bir şekilde tüketilen bir bitki çayıdır. Faranjit tedavisi için de kullanılabilen adaçayını anne adayları özellikle gebeliklerinin ilk üç ayında çok dikkatli kullanmalıdır. Adaçayında gebelikte düşüğe neden olabilecek bileşenler bulunduğundan özellikle düşük tehlikesi olan gebeliklerde kesinlikle kullanılmamalıdır.1 su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı adaçayı eklenerek 10 dakika kadar dinlendirilir. Hazırlanan su çay olarak içilebileceği gibi özellikle gebelikte gargara suyu olarak kullanılabilir.

  Zencefil: Hamilelik döneminde oluşan faranjit için zencefilden yardım alınabilir. Zencefil toz ya da rendelenerek 1 su bardağı suyun içinde kaynatılır ve içine bal, limon eklenerek tatlandırılır. Hem mide bulantısı hem de faranjit için ideal bir tedavi yöntemidir.

  Sarımsak: Sarımsağın antibiyotik etkisinden yararlanmak için gebelikte oluşan faranjite karşı kullanılabilir. 2-3 diş sarımsak ağızda iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır. Faranjit için doğal bir tedavi seçeneğidir.

  Tavuk Çorbası: Hamilelik döneminde oluşan faranjit yemek yemede isteksizliğe yol açabilir. Ayrıca yutkunmakta ve yutmak zorluk yaşanabileceğinden sıvı gıdalar ile beslenmek daha doğru olur. Tavuk çorbasına bol limon ilave edilerek içilirse üst solunum yolu ile alakalı olarak gelişen hastalıklara karşı iyi gelir.

  Hardal Tohumu: Hardal tohumu un haline getirilerek içine, limon, bal, tuz ve bir miktar su eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım ile gün içinde 2-3 defa gargara yapılır. Faranjit, grip ve diğer üst solunum yolları hastalıklarında tedavi edici özelliği vardır.

  Tuzlu Su: Gebelik döneminde faranjit ya da diğer üst solunum yolu hastalıkları için gün içinde birkaç defa tuzlu su ile gargara yapılabilir. Tuzlu suyun hem anne hem de anne karnındaki bebeğe hiçbir zararı olmadığından gönül rahatlığı ile gargara suyu olarak kullanılabilir.


   
Hamilelikte farenjit tedavisi bebeğe zarar verir mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelik öncesi grip aşısı hamilelikte bebeğe zarar verir mi?

  Hamilelik öncesi grip aşısı hamilelikte bebeğe zarar verir mi?

  hamilelikte öksürük zararlımı gebelikte öksürük bebeğe zarar verir hamilelikte grip bebeğe zarar verirmi verir mi ateş verirmi Grip virüslere bağlı olarak oluşan boğaz ağrısı, nezle, öksürük ve halsizlik ile seyreden bir rahatsızlıktır. Solunum yolu ile bulaşan hastalık 3-5 gün sonra belirti vermeye başlar. Hamilelikte grip enfeksiyonuna yakalanmak, anne ve bebek sağlığı açısından genellikle...
 2. Gebelik Döneminde Grip Bebeğe Zarar Verir mi?

  Gebelik Döneminde Grip Bebeğe Zarar Verir mi?

  gebelikte grip, gebelik döneminde gripin zararları, hamilelik döneminde grip Sevgili melekler, kışın en çok görülen hastalığı olan grip, acaba gebelik döneminde bebeğe zarar verir mi? Pek çok insanın hayatını olumsuz yönde etkileyen grip, doğmamış bebeğin hayatını da tehlikeye sokabilir. Bağışıklık sistemini baskılayan grip, gebelerde normalden daha ağır ve uzun seyreder. Bu konudaki tüm...
 3. İlişkiye Girmek Bebeğime Zarar Verir mi ?

  İlişkiye Girmek Bebeğime Zarar Verir mi ?

  gebelikte ilişki bebeğe zarar verirmi,hamilelikte ilişki bebeğe zarar verirmi,hamilelikte ilişkiye girmek zararlımıdır,gebelikte birliktelik hakkında bilgiler Cinsel ilişki istekle yakından alakalıdır ve bu isteği durduramayız. Özellikle hamilelikte daha fazla artabilecek bu isteğimizi çoğumuz gizleriz ya da bastırmaya çalışırız. Hamilelikte ilişkiye girmenin rahim ağzını...
 4. Ultrason Bebeğe Zarar Verir Mi?

  Ultrason Bebeğe Zarar Verir Mi?

  gebelikte ultrason ,gebelikte ultrasona girmek bebek için zararlımıdır,gebelikte ultrasona girmek sakıncalımıdır,gebelikte ultrason hakkında bilgiler Aslında bu konuda net olarak kesin bir şey söylemek mümkün değil çünkü zorunlu hallerde bakılması birçok tehlikenin bile önüne geçiyor olacak. Genellikle dünyada birçok ülkede Ultrason sadece hamilelik boyunca zorunlu hallerde ya da en fazla 9...
 5. 1 aylık hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi

  1 aylık hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi

  1 ayliq hamileyken cinsi iliskiye girilirmi.hamileliye zarari varmi acaba ?

Sayfayı Paylaş