Hamilelikte kramp nasıl önlenir ? Gebelikte kramp çözümü nedir ?

Uzman SühaN

Administrator
Hamilelikte kramp nasıl önlenir ? Gebelikte kramp çözümü nedir ?
Hamilelikte kramp yaşayan kadınlaar, gebelikte kramp neden olur,gebelikte krampın nedenleri,hamilelikte krampın sebepleri,hamilelikte kramp nasıl geçer,hamilelikte kramp hakkında bilgilerk.jpg
Gebelikte kramp çözümü için bilmeniz gerekenler : Anne karnındaki bebeler gebeliğin son aylarında hızla büyümeye başlar. Böylece gebenin magnezyum ve kalsiyuma olan ihtiyacı artar. Bu artış kendisini kramplarla gösterir.
Gebelikte yeterli miktarda magnezyum ve kalsiyum alınmadığında kramplar, konvülziyonlar, titreme nöbetleri görülebilir. Gebelikte kramplar gebeliğin ikinci trimesterde ve 6. 7. Aylarda görülmektedir. Bir ya da birden fazla kasta aynı anda görülen bazen çok kısa bazen de on dakika kadar süren kasılmalara kramp denilmektedir.

Gebelik döneminde oluşan kramplar hayati önem taşıyan kramplar değildir ancak gebeye rahatsızlık ve huzursuzluk verir. Gebelikte iyonlar fetusta toplandığından annede magnezyum seviyesi düşer. Bu nedenle gebelik süresince anne adayına magnezyum takviyesi yapılmalıdır.
Gebelikte ihtiyaç duyulan magnezyum miktarı 10 mg olarak belirlenmiş olsa da gebe bu ihtiyacını sadece besinlerle karşılayamaz. İhtiyacı karşılayabilmesi için aşırı derecede beslenmesi gerekir. Böylece gereksiz kilo alabilir. O nedenle dışarıdan magnezyum takviyesi gereklidir.

Kramplar en çok bacaklarda görülür. Nadiren de olsa bel ve kalça bölgesinde de görülebilir. Gebelerde kramplar en fazla dinlenme ve uyku esnasında görülür. Özellikle 24. Haftadan sonra sıklaşır ve gebeyi uykusundan uyandırır. Gebelikte görülen krampların bebeğe olumsuz etkisi yoktur. Ancak kramp esnasında annenin yaşadığı stres bebeği etkileyebilir. Kalsiyum yönünden zengin beslenilmelidir.


Gebe olan kişi uzun süre ayakta kalmamaya dikkat etmelidir. Çalışması gerekiyorsa dinlenerek kendini fazla yormadan çalışmalıdır. Varsa varis çorabı giyebilir. Yatarken sol tarafa yatmalı aşırı kilo almaktan kaçınmalıdır. Böylece krampları azaltabilir.
Yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmalıdır. Kramp girdiğinde kendiniz ve bebeğinizi düşünerek sakin olmalı sert bir zemine uzanmalısınız. Size yardım edecek kişi bacağınızı doksan derece yukarı kaldırmalıdır.
Eğer yalnız iseniz ayağa kalkıp ellerinizi sert bir zemine dayayarak kramp giren bacağınızı olabildiğince geriye itin.doktorunuzun verdiği takviyeleri mutlaka almalısınız.

 
Geri
Üst