Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte kramp nasıl önlenir ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  gebelikte kramp neden olur,gebelikte krampın nedenleri,hamilelikte krampın sebepleri,hamilelikte kramp nasıl geçer,hamilelikte kramp hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>
  Anne karnındaki bebeler gebeliğin son aylarında hızla büyümeye başlar. Böylece gebenin magnezyum ve kalsiyuma olan ihtiyacı artar. Bu artış kendisini kramplarla gösterir.

  Gebelikte yeterli miktarda magnezyum ve kalsiyum alınmadığında kramplar, konvülziyonlar, titreme nöbetleri görülebilir. Gebelikte kramplar gebeliğin ikinci trimesterde ve 6. 7. Aylarda görülmektedir. Bir ya da birden fazla kasta aynı anda görülen bazen çok kısa bazen de on dakika kadar süren kasılmalara kramp denilmektedir.

  Gebelik döneminde oluşan kramplar hayati önem taşıyan kramplar değildir ancak gebeye rahatsızlık ve huzursuzluk verir. Gebelikte iyonlar fetusta toplandığından annede magnezyum seviyesi düşer. Bu nedenle gebelik süresince anne adayına magnezyum takviyesi yapılmalıdır.
  Gebelikte ihtiyaç duyulan magnezyum miktarı 10 mg olarak belirlenmiş olsa da gebe bu ihtiyacını sadece besinlerle karşılayamaz. İhtiyacı karşılayabilmesi için aşırı derecede beslenmesi gerekir. Böylece gereksiz kilo alabilir. O nedenle dışarıdan magnezyum takviyesi gereklidir.


  Kramplar en çok bacaklarda görülür. Nadiren de olsa bel ve kalça bölgesinde de görülebilir. Gebelerde kramplar en fazla dinlenme ve uyku esnasında görülür. Özellikle 24. Haftadan sonra sıklaşır ve gebeyi uykusundan uyandırır. Gebelikte görülen krampların bebeğe olumsuz etkisi yoktur. Ancak kramp esnasında annenin yaşadığı stres bebeği etkileyebilir. Kalsiyum yönünden zengin beslenilmelidir.
  Gebe olan kişi uzun süre ayakta kalmamaya dikkat etmelidir. Çalışması gerekiyorsa dinlenerek kendini fazla yormadan çalışmalıdır. Varsa varis çorabı giyebilir. Yatarken sol tarafa yatmalı aşırı kilo almaktan kaçınmalıdır. Böylece krampları azaltabilir.
  Yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmalıdır. Kramp girdiğinde kendiniz ve bebeğinizi düşünerek sakin olmalı sert bir zemine uzanmalısınız. Size yardım edecek kişi bacağınızı doksan derece yukarı kaldırmalıdır.
  Eğer yalnız iseniz ayağa kalkıp ellerinizi sert bir zemine dayayarak kramp giren bacağınızı olabildiğince geriye itin.doktorunuzun verdiği takviyeleri mutlaka almalısınız.


   
Hamilelikte kramp nasıl önlenir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamilelikte yaşanan kramplarım var nasıl önlenir bunlar ?

  hamilelikte yaşanan kramplarım var nasıl önlenir bunlar ?

  Kızlar 4 aylık hamileyim ve benim inanılmaz kramplarım var, bu krampları nasıl tedavi etmeliyiz. Kullanacağımız herhangi bir ilaç yada bir besin bu krampları önlüyor mu ? Bunu yaşayan arkadaşlarımdan net bilgiler rica ediyorum.
 2. Gebelikte Saç Dökülmesin Nasıl Önlenir? İşte İpuçları!

  Gebelikte Saç Dökülmesin Nasıl Önlenir? İşte İpuçları!

  hamilelikte saç dökülmesi, gebelikte saç dökülmesi, hamilelikte saç bakımı Sevgili melekler, gebelik döneminde ve sonrasında en çok karşılaşılan problemlerden biri saç dökülmesidir. Saçların özen gösteren annelerin endişe etmelerine sebep olan bu saç dökülmeleri aslında doğal bir süreçtir. Hormonsal düzensizlikler nedeniyle meydana gelen saç dökülmelerinin sebeplerini ayrıntılı bir şekilde...
 3. Gebelik krampları nasıl önlenebilir?

  Gebelik krampları nasıl önlenebilir?

  Anne karnındaki bebeler gebeliğin son aylarında hızla büyümeye başlar. Böylece gebenin magnezyum ve kalsiyuma olan ihtiyacı artar. Bu artış kendisini kramplarla gösterir. Gebelikte yeterli miktarda magnezyum ve kalsiyum alınmadığında kramplar, konvülziyonlar, titreme nöbetleri görülebilir. Gebelikte kramplar gebeliğin ikinci trimesterde ve 6. 7. Aylarda görülmektedir. Bir ya da birden fazla...
 4. Gebelikte cilt lekeleri nasıl önlenir ?

  Gebelikte cilt lekeleri nasıl önlenir ?

  Gebelik ,her bayanın hayali ve yaşadığı güzel duygulardan biridir.Gebelik döneminde fizyolojik değişimler meydana gelir.Bu değişimlerden biri de ciltteki renk değişimleridir.Gebelik lekesi diye nitelendirilen bu cilt değişimini engellemek mümkündür.Gebelikte oluşan cilt lekelerinin nedenleri ve tedavisi hakkındabilgiler vereceğiz lakin öncesi Gebelik boyunca vücutta oluşan değişimler ,...
 5. Gebelikte Bacak Krampları Neden Olur? Nasıl Geçer?

  Gebelikte Bacak Krampları Neden Olur? Nasıl Geçer?

  Gebelikte Bacak Krampları Neden Olur? Gebelikte en çok yaşanan sıkıntılardan biridir bacak krampları ve bacak ağrıları. Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkabilir. Bu bacak krampları nasıl geçer hamile anne adaylarına özel tavsiyelerimiz yazımızın içeriğinde olacak. Gebeliğinde bu durumu yaşamış çok anne adayı olduğunu düşünüyorum bu kramplar ağrılar neye bağlı ortaya çıkar...

Sayfayı Paylaş