gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.237
  Beğenilen Mesajlar:
  2.180
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte kramp nasıl önlenir ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  gebelikte kramp neden olur,gebelikte krampın nedenleri,hamilelikte krampın sebepleri,hamilelikte kramp nasıl geçer,hamilelikte kramp hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>
  Anne karnındaki bebeler gebeliğin son aylarında hızla büyümeye başlar. Böylece gebenin magnezyum ve kalsiyuma olan ihtiyacı artar. Bu artış kendisini kramplarla gösterir.
  Gebelikte yeterli miktarda magnezyum ve kalsiyum alınmadığında kramplar, konvülziyonlar, titreme nöbetleri görülebilir. Gebelikte kramplar gebeliğin ikinci trimesterde ve 6. 7. Aylarda görülmektedir. Bir ya da birden fazla kasta aynı anda görülen bazen çok kısa bazen de on dakika kadar süren kasılmalara kramp denilmektedir.


  Gebelik döneminde oluşan kramplar hayati önem taşıyan kramplar değildir ancak gebeye rahatsızlık ve huzursuzluk verir. Gebelikte iyonlar fetusta toplandığından annede magnezyum seviyesi düşer. Bu nedenle gebelik süresince anne adayına magnezyum takviyesi yapılmalıdır.
  Gebelikte ihtiyaç duyulan magnezyum miktarı 10 mg olarak belirlenmiş olsa da gebe bu ihtiyacını sadece besinlerle karşılayamaz. İhtiyacı karşılayabilmesi için aşırı derecede beslenmesi gerekir. Böylece gereksiz kilo alabilir. O nedenle dışarıdan magnezyum takviyesi gereklidir.


  Kramplar en çok bacaklarda görülür. Nadiren de olsa bel ve kalça bölgesinde de görülebilir. Gebelerde kramplar en fazla dinlenme ve uyku esnasında görülür. Özellikle 24. Haftadan sonra sıklaşır ve gebeyi uykusundan uyandırır. Gebelikte görülen krampların bebeğe olumsuz etkisi yoktur. Ancak kramp esnasında annenin yaşadığı stres bebeği etkileyebilir. Kalsiyum yönünden zengin beslenilmelidir.
  Gebe olan kişi uzun süre ayakta kalmamaya dikkat etmelidir. Çalışması gerekiyorsa dinlenerek kendini fazla yormadan çalışmalıdır. Varsa varis çorabı giyebilir. Yatarken sol tarafa yatmalı aşırı kilo almaktan kaçınmalıdır. Böylece krampları azaltabilir.
  Yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmalıdır. Kramp girdiğinde kendiniz ve bebeğinizi düşünerek sakin olmalı sert bir zemine uzanmalısınız. Size yardım edecek kişi bacağınızı doksan derece yukarı kaldırmalıdır.
  Eğer yalnız iseniz ayağa kalkıp ellerinizi sert bir zemine dayayarak kramp giren bacağınızı olabildiğince geriye itin.doktorunuzun verdiği takviyeleri mutlaka almalısınız.

   
Hamilelikte kramp nasıl önlenir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte kramp yaşanması neye işarettir

  Hamilelikte kramp yaşanması neye işarettir

  Hamilelikte Kramplar Hamilelik döneminde kalsiyum eksikliğinin krampların artmasına neden olduğu bildirildi. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gülçin Belene Taşlıyurt, kas kramplarında mineraller önemli yer teşkil ettiğini söyledi. Krampların sadece yoğun egzersiz esnasında veya sonrasında meydana gelmediğine dikkat çeken Taşlıyurt, "Kas hastalığı olanlar, şeker hastaları,...
 2. Hamilelikte kramp yaşayanlar var mı

  Hamilelikte kramp yaşayanlar var mı

  Hamilelikte Kramplar gebelikte karın krampları hamilelikte kramplar hamilelikte karın krampları karında kramp kramp ve kasılmalar Hamilelikte anne karnındaki bebek büyüdükçe bir takım problemleri de beraberinde getirir. Anne adayını huzursuz eden bu problemlerin arasında kramplar ön sıralarda yer alır. Geceleri bile uykudan uyandıran bu ani ağrılar, kasların istemdışı hareketlerinden...
 3. hamilelikte yaşanan kramplarım var nasıl önlenir bunlar ?

  hamilelikte yaşanan kramplarım var nasıl önlenir bunlar ?

  Kızlar 4 aylık hamileyim ve benim inanılmaz kramplarım var, bu krampları nasıl tedavi etmeliyiz. Kullanacağımız herhangi bir ilaç yada bir besin bu krampları önlüyor mu ? Bunu yaşayan arkadaşlarımdan net bilgiler rica ediyorum.
 4. Hamilelikte Bacak Krampları

  Hamilelikte Bacak Krampları

  gebelikte bacak ağrısı neden olur,hamilelikte bacak ağrısı yaşayan varmı,gebelikte bacakta kramp olması,hamilelikte bacak ağrıları ve tedavisi hakkında bilgiler Bacak ağrıları hamileliğe bağlı olarak da meydana gelebilir. hamilelik süreci gebenin genel olarak vücut işleyişinin değiştiği bir dönemdir.. Genel olarak çoğu kadında bacak ağrıları 24. Haftadan itibaren başlar. Bunun nedeni...
 5. Hamilelikte kramp olmasının nedenleri?

  Hamilelikte kramp olmasının nedenleri?

  gebelikte kramp neden olur,gebelikte bacaklarda kramp,gebelikte kramp sebepleri,gebelikte krampa ne iyi gelir,gebelikte kramp hakkında bilgiler Hamilelikte kramplar genellikle bacaklarda olmak üzere kalça, bel ve karın kaslarında da oluşabilir. Kramp giren bölge oldukça gergin olur ve acı verir. Özellikle yoğun bir günün sonunda gece yatar pozisyonuna geçildiğinde kramplar daha sık...

Sayfayı Paylaş