Hamilelikte sabah bulantısını nasıl önleyebilirim?

Uzman SühaN

Administrator
Hamilelikte sabah bulantısını nasıl önleyebilirim?
hamilelikte kusma,hamilelikte bulantı,gebelikte kusmayı nasıl engellerim,gebelikte kusma nasıl geçer,hamilelikte kusma ve tedavisi hakkında bilgilerku.jpg


Çoğu durumda sabahleyin meydana gelen bulantılar için herhangi bir tedavi gerekli değildir. Çok şiddetli olan durumlarda, doktorunuz B-6 vitamini takviyeleri ve muhtemelen bulantı önleyici ilaçlar reçete edebilir.
Eğer hiperemezis gravidarum varsa, hastanede intravenöz (IV) sıvılar ve bulantı önleyici ilaçlar ile tedavi edilmesi gerekebilir.

Gebelikte sabah bulantılarını hafifletmeye yardımcı olmak bunları yapabilirlsiniz:

  • GIDA SEÇİMİNDE DİKKATLİ OLUN: karbonhidrat bakımından zengin gıdalar, düşük yağlı ve kolay sindirilebilir olanları seçin. Zencefil başlı başına bir bulantı önleyicidir. Bununla ilgili olan şekerleri yada ürünleri tüketebilirsiniz. Yağlı, baharatlı yiyeceklerden kaçının.
  • ATIŞTIRMALIK TÜKETİN: Sabah yataktan kalkmadan önce, birkaç kraker veya kuru ekmek parçaları yiyin. Üç büyük öğün yemek yerine, gün boyunca azar azar yiyin.
  • BOL BOL SU İÇİN: Su yudumlayın yada zencefilli gazoz tüketin.
  • BULANTIYI TETİKLEYENLERE DİKKAT EDİN: Sizin için midenizi bulandıran gıda yada kokulardan kaçının.
  • BOL TEMİZ HAVA ALIN: Havalanın, ev veya işyerinde pencereleri açın. Bir günlük yürüyüş için açık havada tur atın.
  • PRENATAL VİTAMİNLER İLE İLGİLENİN: Eğer prenatal vitamin aldıktan sonra mideniz gece ya da bir aperatif ile vitamin alınız. Ayrıca sakız çiğnemek ya da prenatal vitamin aldıktan sonra sert şeker emmek size yardımcı olabilir. Bu adımlar size yardımcı olmazsa başka ne yapabileceğiniz konusunda doktorunuz ile konuşun. Bunların dışında size gebelik süresince demir yada başka vitaminler önerebilir. Prenatal vitaminlerden olan folik asit spina bifida gibi nöral tüp defektlerini önlemeye yardımcı olur.

ALTERNATİF MİDE BULANTISINI ÖNLEYEN İLAÇLAR NELERDİR?

Çeşitli alternatif ilaçlar sabah bulantılarınızı dindirebilirsiniz. Denemekte yarar var. da dahil olmak üzere, sabah bulantıları için ileri sürülmüştür:
• Aküpresür. Aküpresür bilekliği çoğu eczanelerde reçetesiz olarak bulunmaktadır. Bazı kadınlarda yararlı olduğu bildirilmiştir.
• Akupunktur. Akupunktur cildinize saç inceliğinde iğnelerin eklenmesini içeren bir tedavidir. Akupunktur sabah bulantılarının tedavisinde kanıtlanmış bir yol değildir, ama bazı kadınlar için yararlı bulunduğu görünmektedir.
• Zencefil. Bitkisel zencefil takviyeleri bazı kadınlar için sabah bulantıları hafifletebilir. Günümüz biliminde de bu kanıtlanmıştır. Ancak zencefil fetal cinsiyet hormonları etkileyebileceğine dair bazı endişeler bulunmaktadır.
• Hipnoz. Konuyla ilgili fazla araştırma bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalar bazı kadınlar için yararlı olmuştur
 
Geri
Üst