Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Hamileyim midem çok bulanıyor ne yapmalıyım?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte mide bulantısı neden olur,hamilelikte bulantı nasıl geçer,hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir,hamilelikte mide bulantısı hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>


  Bu yazımızda midem sürekli bulanıyor, bu bulantılar ne zamana kadar devam edecek ve gebelikte mide bulantısı gibi konular hakkında bilgiler vereceğiz.


  Gebelikte mide bulantısının sebebi nedir?
  Gebelik döneminde mide bulantılarının sık olmasının nedeni, gebeliğe bağlı olarak hormonal değişimlerin artmasıdır. B-HCG hormonunda görülen artış nedeniyle mide bulantılarının da arttığı bilinmektedir. İkiz gebeliklerde ise B-HCG hormonu yüksek bir düzeye eriştiği için bulantı yanında kusma da sıkça görülmektedir.


  Hamilelik döneminde ilk aylar dışında üçüncü aydan itibaren B-HCG hormonunun azalması nedeniyle bulantı şikayetleri de azalmaktadır. Bulantının oluşumunda gebeliğe bağlı olarak mide asitinde artış olması, yorgunluk, halsizlik ve koku hassasiyeti de etkili olmaktadır.
  Gebelik döneminde mide bulantısı ne zaman etkili olur?
  Genellikle hamilelikte mide bulantıları ilk 5-6 hafta içerisinde başlamaktadır. Fakat bazı kadınlarda bulantı olmadığıda görülmüştür.


  Mide bulantıları ne zaman geçer?
  Çoğunklukla bulantı ve kusma şikayetleri 3. ayın sonunda bitmektedir. Fakat nadirde olsa %10’luk bir kesimde bulantı sorunu tüm gebelik boyunca devam edebilmektedir.
  Bulantı ve kusma ciddi bir sorunun habercisi olabilir mi?
  Gebelikle mide bulantısı ya da kusma ciddi bir soruna neden olmamakta ve olağan karşılanmaktadır. Fakat iştah sorunları yaratacağı için kilo problemleri ortaya çıkabilir. Gebeliğin ilerleyen aylarında bu sorun ortadan kalktığında hamilelik normal seyrine girecektir.
  Mide bulantısını önlemek için ne yapmak gerekir?
  Genellikle hafif ya da olabildiğince yağsız gıdalar tüketilmeli, sabah uyanıldığında ise tuzlu çubuk ve bisküvi gibi gıdalar tüketilmeli (az miktarda), peynir ve yoğurt gibi gıdalar tercih edilmelidir. Ayrıca doktor tarafından bir sakınca görülmemesi durumunda zencefil çayıda mide bulantısına iyi gelmektedir.
  Mümkün olduğunca su ya da diğer sıvı gıdaları yemeklerden sonra ya da yemek arasında tüketmeye özen gösterin. Yağlı ve baharatlı gıdalar midede şişkinlik yapacağı için bulantıya sebebiyet verebilir. Olabildiğince sakin ve sessiz ortamlarda bulunmaya, yorulmadan dinlenmeye özen gösterin.
   
Hamileyim midem çok bulanıyor ne yapmalıyım? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamileyim ve Midem Çok Bulanıyor

  Hamileyim ve Midem Çok Bulanıyor

  hamileyim midem bulanıyor midem bulanıyor hamilemiyim hamileyim bulanmıyor 7 haftalık çok ne yapmalıyım Hamileyim ve Midem Çok Bulanıyor Hamile kaldığınızdan beri mide bulantılarından mı şikayetçisiniz? O halde yalnız değilsiniz! Neredeyse tüm hamile kadınlar aynı ortak sorunu yaşıyor. Anne adaylarının 2/3’ünde bulantı ve 1/3’ünde kusma görülüyor. Bu sorunu en aza indirmenin yolu ise Kadın...
 2. kusmak için ne yapmalıyım midem çok kötüüüüü

  kusmak için ne yapmalıyım midem çok kötüüüüü

  Kızlar acil kusmam gerekiyor, kusmak için ne yapmam lağzım. Öğlen yemeğini çok kaçırdım böyle patlayacak gibiyim. Acilen kusmam gerekiyor tavsiyeleriniz neler. Lütfeneeeen ama çabuk olun çok kötüyüm çoook
 3. midem çok bulanıyor en çok ne iyi gelir

  midem çok bulanıyor en çok ne iyi gelir

  midem çok bulanıyor en çok ne iyi gelir ? arkadaşlar bir haftadır midem çok bulanıyor acaba mide bulantısına ne iyi gelir ne yapmamı önerirsiniz?
 4. Hamileyim midem bulanıyor ne yapabilirim?

  Hamileyim midem bulanıyor ne yapabilirim?

  hamilelikte mide bulantısı,gebelikte mide bulantısı,hamilelikte bulantıya ne iyi gelir ,gebelikte bulantıya ne iyi gelir,hamilelikte mide bulantısı hakkında bilgiler Yanlız değilsiniz. Hamileliğin ilk haftalarında tüm anne adaylarının yaklaşık % 75 - % 80'ininde mide bulantısı görülür. hamilelik döneminde hormonların yükselmesi, kokulara karşı hassasiyetin artması, midenin daha fazla asit...
 5. Aşeriyorum midem bulanıyor Hamile miyim

  Aşeriyorum midem bulanıyor Hamile miyim

  Sevgilimle 3 hafta önce anal yolla ilişki yaptık ben dik çekilde oturuyodum boşalma olmadı ama bende aşırı derece bişeyler yeme isteğim var bu pazar da adet olucam bide midem bulanıyo arada ama salgın olduğundan da olabilir diye düşünüyorum hamile olma olasılığı var mı

Sayfayı Paylaş