1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Hamileyim ve astımım var normal doğum yapabilirmiyim?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Astım olan bir bayan bebek yapmak istediğinde, astım-allerji uzmanı doktorlarca kontrol altına alınmalı, solunum fonksiyonları hamilelik meydana gelmeden hemen önce çok iyi bir seviyeye getirilmelidir. Allerjik astımı olan hastalar, allerjenlerden korunma ile ilgili yeniden bilgi sahibi yapılmalıdır. Hamileliğin ilk üç ayında yalnızca astım ilaçları değil, bütün ilaçların güvenirliği ile ilgili elimizde maalesef yeterince bilgi bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı özellikle gebeliğin ilk aylarının problemsiz atlatılması sağlanmalıdır.

  Hamilelik boyunca hem astım, hem de gebeliğin gidişatı alanında iyi doktorlar tarafından özenle incelenmeli ve takip edilmelidir. Bu doktorlar gerektiği zaman kişinin tedavisi ile ilgili beraber karar vermelidir. Hamilelik bıyunca astım şiddetlenmesi görülebilir. Bu dönemlerin çabucak ve gerektiği zaman sıkı bir tedavi ile geçirilmesi gerekir. Zira büyümekte olan çocuğun oksijen ihtiyacı karşılanmalıdır.

  < Konu Resmi..>
  Astım Hastaları normal bir doğum yapabilir mi?
  Hamilelik boyunca doğru tedavi uygulandığı taktirde, astım anne ve bebek sağlığını olumsuz yönde etkilemez.Fakat , doktorun belirleyeceği ilaçlar kullanılmaz, düzenli kontroller yaptırılmaz ve astımı kötüleştiren faktörlerden korunulmaz ise; erken doğum, gelişememiş bebek, düşük yapma veya anne adayında hamileliğe bağlı hipertansiyon gibi komplikasyonlar meydana gelebilir

  Nefes alışta tıkanıklık ve daralma belirtileri ile görülen kronik bir hatalıktır astım. Astımlı bir anne adayı, hastalığının hamileliğine etki edebileceği konusunda elinde olmadan endişe duyar. Bu, özellikle ilk hamilelik için geçerlidir. Bu süreçte, durum açıklığa kavuşacaktır. Önemli olan, durumun kontrol altında tutulması, gerekli ilaçların alınması ve gerekli bakımın yapılmasıdır.

  Hamilelikte, astım için önerilen özel yöntemler yoktur.

  Doğumda, ideal koşulları yaratmak ve diğer doğum yapan annelere verilen genel ilaçlardan kaçınmak amacıyla, özel yöntemlere ihtiyaç duyulabilir.

  Tüm bunlar, burada açıkça anlatılmıştır.

  Kistik fibroz da, diğer bir kronik durumdur. Kronik bir akciğer enfeksiyonudur. Hamilelik, başa çıkması zor durumlar yaratabilir. Genetik bir hastalık olduğunda, annebabadan çocuğa geçer ve tabi bu durum tedirginlik yaratır.Astım nöbetlerini önlemek için kullanılan ilaçlar nelerdir?

  Genel olarak “becotide” adlı kortizonlu sprey kullanılır. Hamilelerin kullanmasında, hiçbir sakınca yoktur ve çok az hava solunur.

  Diğer kortizonlu ilaçlardan en çok bilinenleri “Pulmicort” ve “Flixotide”dir. Bunların da hamilelikte kullanılmasında bir sakınca yoktur.

  Astım nöbetlerini engelleyen başka ilaçlar var mıdır?

  “İntal” nöbetleri engellemek için kullanılır. Hamilelikte kullanılabilir. Ayrıca “İpratropium” isimli ilaç da kullanılır. Hamilelik ve fetus için bilinen bir yan etkisi yoktur.

  “Salmeterel” gibi ilaçlar, geçmiş senelerde kullanılmıştır. Hamilelikte kötü bir etki gösterdiği hakkında bir bilgi yoktur, ama güvenilir diye nitelendirmek için de yeterli bilgi de yoktur.

  Peki hamilelik süresince, astımın kendisine ne olur?

  Daha kötü olmaz, hatta bazı vakalarda, nöbetler daha hafif veya daha az yıkıcı olabilir. Ama bu durum standart değildir ve olası nöbetleri önlemek için ilaçların en iyi şekilde kullanılması tavsiye edilir.

  Nöbetleri önlemek amacıyla, ilaç tedavisi uygulanan bir kişinin hamilelikte tedaviyi kesmesi çok yanlıştır.

  Astım için ağız yoluyla alınan “prednisolone” , “hydrocortisone” gibi değer kortizonların ne gibi rolleri vardır?

  Hamilelikte olan bazı astım durumları için bakım terapisi olarak uygulanırlar.

  Güvenliği sağlamak için kullanılmaları gerekir. Nitekim, normal dozda alındığında, bu kortizonlar plasentaya ulaşamaz ve fetusa zarar veremez. Çok yüksek dozda alındığında, çok az bir miktar plasentaya geçer fakat fetusa aşırı bir zararı yoktur.
   
Hamileyim ve astımım var normal doğum yapabilirmiyim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kıl dönmesi ameliyatı olmuştum normal doğuma engeli var mıdır?

  kıl dönmesi ameliyatı olmuştum normal doğuma engeli var mıdır?

  meraba sizi bi sorum olucak.. bn 9 aylık hamileyım allahın izniyle bu ay sonunda dogucak oglum bn normal dogum ıstıyorum ama bı sene önce kıl dönmesi ameliyatı oldum sizce engeli olabılırmı benım gıbı bu durumda olanınız var mı acaba bılgı almak ıstıyorum acıkcasıda cok korkuyorum...!
 2. sezeryanla doğum yaptım halen kanamam var normal mi

  sezeryanla doğum yaptım halen kanamam var normal mi

  slm sezeryanla doğum yaptım 40 gun kanamam oldu dr normal olduğunu sölede adet oldum 10 gün içinde 3 günde bir adet oluyorum normal mi
 3. Normal doğumun ve sezaryenin iyi ve kötü yönleri

  Normal doğumun ve sezaryenin iyi ve kötü yönleri

  normal doğummu sezeryanmi,hangi doğum daha iyidir,sezeryanın yan etkileri,normal doğumun faydaları,sezeryan ve normal doğum hakkında bilgiler Dokuz aylık uzun ve zorlu bir sürecin ardından bebeğinizi normal yolla mı sezaryenle mi dünyaya getireceğine karar veremiyor musunuz? Mutlaka araştırarak doktorunuza danışarak size en uygun yolu seçmelisiniz. Zira her iki yol da kendi içerisinde...
 4. Normal doğumun ve sezaryenin iyi ve kötü yönleri

  Normal doğumun ve sezaryenin iyi ve kötü yönleri

  normal doğummu sezeryanmı,normal doğumun faydaları,sezeryanın zararları,normal doğummu sezeryanmı yapmalı,normal doğum ve sezeryan hakkında bilgiler Dokuz aylık uzun ve zorlu bir sürecin ardından bebeğinizi normal yolla mı sezaryenle mi dünyaya getireceğine karar veremiyor musunuz? Mutlaka araştırarak doktorunuza danışarak size en uygun yolu seçmelisiniz. Zira her iki yol da kendi...
 5. İkizlere hamileyim normal doğummu sezeryanmı yaptırmalıyım?

  İkizlere hamileyim normal doğummu sezeryanmı yaptırmalıyım?

  ikiz gebelikte normal doğum olurmu,ikiz gebelikte normal doğum uygunmu,ikiz gebeliklerde zeryan şartmı,ikiz gebelikte sezeryanmı yapmalıyım normal doğummu,çoğul gebelikte doğum şekli hakkında bilgiler Tüm gebeliklerin yaklaşık %1-2 kadarını oluşturan ikiz gebelikler son on yirmi yılda artmıştır. İkiz gebeliklerdeki artmanın başlıca nedeni tüp bebek uygulamaları ve diğer infertilite...

Sayfayı Paylaş