1. sevgi10

  sevgi10 Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Balıkesir

  Harem-i Şerif'in etrafı genişletilecek...

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

  Suudi Arabistan'ın Harem-i Şerif'in genişletilmesi için yaptığı üçüncü proje kapsamında binden fazla bina ve otel yıkılıyor.

  Eski binaların yanı sıra beş yıldızlı oteller (Mekke Royal ve Sheraton Otelleri de dahil olmak üzere) ve henüz geçen yıl faaliyete geçen otellerde bu yıkımlardan nasibini alacak. Yapılan çalışmalar neticesinde ise Mescid-i Harem'in avlusuna 300 bin metre karelik bir alan eklenecek. Cihan Haber Ajansı'na Mekke'de özel açıklamalarda bulunan ve çalışma yerlerini gezdiren Mekke Belediye Başkanı, Dr. Usame bin Fadıl El Baar genişletme çalışmalarını yerinde anlattı.

  Başlayan genişletme çalışmaları kapsamında Harem-i Şerif'in etrafındaki otel ve iş yerlerinin boşaltma işleri büyük bir hızla devam ediyor. Yıkımlar devam ederken bazı işyeri sahipleri ise işyerlerini açmaya ve mallarını dışarıda satmayı sürdürüyor.

  Çalışmalar kapsamında Harem'in 2. katında yer alan Merve kapısına ve teras katına çıkan köprü yıkılırken, eski say alanı da yıkılıp yerine dört katlı yeni say yolu yapılacak. İnşaatı süren bu çalışmalar sırasına eski say yerinde bulunan Safa tepesi kaldırılacak.

  Mescid-i Haram'ın genişletilmesi sırasında yapılan çalışmalar Harem'in kuzeyinden başlayıp Gazze, El Mudi, Şamiye, El Karara semtleri ve Halit Bin Velid caddesinin bir bölümünde yer alan binaların yıkılmasını kapsıyor. Harem'e yakın yerlerin metre karesi 500 bin Suudi Riyaline (yaklaşık 133 bin 300 ABD doları) ulaştığı kaydedildi. Harem'in alanına eklenecek yerler için yaklaşık 2 Milyar ABD dolarının ödeneceği tahmin ediliyor.

  Proje hakkında Cihan Haber Ajansı'na bilgi veren Mekke Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Usame bin Fadıl El Baar, "Haremeyn Şerifeyn hadimi Kral Abdullah bin Abdülaziz'in Harem'i genişletme projesi iki yıl önce başlatılmış bir projedir." dedi.

  Dr. Usame bin Fadıl El Baar, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın Mekke ve Medine'deki kutsal mekânların himaye etme ve geliştirme çalışmalarının ilkinin, Mina'daki şeytan taşlama (cemarat) bölgesinin geliştirmesiyle başladığını belirtti. "Bu dev proje sayesinde saatte 500 bin hacı adayı hiçbir sıkıntı yaşamadan şeytan taşlama görevini yerine getirebiliyor." diye El Baar, Mina'daki şeytan taşlama alanına yapılan köprüler projesi 4 milyar 600 milyon Suudi Arabistan Riyaline (yaklaşık 1 Milyar 226 milyon ABD doları) mal olduğunu kaydetti.

  Dr. Usame bin Fadıl El Baar'ın verdiği bilgilere göre bundan sonraki ikinci çalışmada Medine'de Mescid-i Nebevi'nin meydanını düzenleme ve genişletme, park yerleri projesini tamamlama, Mescid-i Nebevi'yi çevre yolları ile bağlama oldu. Bu proje de Medine'ye gelen ziyaretçilerin Mescid-i Nebevi'ye ulaşımında büyük bir kolaylık sağladı. Kral Abdullah'ın üçüncü projesi ise, Mescid-i Haram'ı genişletme projesi oldu. Bu projeye geçen yıl say alanının genişletilmesi çalışmaları ile birlikte başlamış oldu.

  El Baar'ın aktardığına göre yeni say alanının genişliği 40 metre olacak, terasla birlikte dört kattan oluşacak. Ayrıca birde zemin kat (bodrum) olacak bu kat ise Doğu meydanını Tavaf alanına bağlamak için kullanılacak.

  YAŞLILAR VE ÖZÜRLÜLER İÇİN SAFA-MERVE ARASINDA YÜRÜYEN BANTLAR OLACAK

  Dr. Usame bin Fadıl El Baar, ayrıca özürlü ve yaşlı hacı adayları için bazı yenilikler yapıldığını dile getirdi. Bu yenilikler sayesinde yaşlı ve özürlülerin say yapmasında büyük kolaylıklar sağlanacağını belirten El Baar, "Safa-Merve arasında bu şahıslar için alt katta 3 metre genişliğinde gidiş ve 3 metre genişliğinde dönüş yolu yer alacak. Yapılan bir diğer bir yenilik ise birinci ve ikinci katlarda yaşlılar ve özürlüler için elektrikli yürüyüş bantlarının bulunması" diye konuştu.

  Proje tamamlandığında saatte 200 binden fazla kişinin say yapmasına imkân sağlanacağını ifade eden Dr. Usame bin Fadıl El Baar, "Önümüzde ki hac dönemine kadar bu çalışmaların tamamı olmasa bile büyük bir kısmının biteceğini tahmin ediyoruz. Suudi Arabistan, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'de yapılan çalışmaları-projeleri ilmi ve şerii noktaları göz önünde bulundurularak büyük bir titizlikle yapmaktadır" diye ekledi.

  Dr. Usame Bin Fadıl El Baar, Mescid-i Haram'ı genişletmek için daha önce değişik tarihlerde yapılan çalışmaları ise şöyle aktardı: "Suudi Arabistan'ın Mescid-i Haramı ilk genişletme projesi 1954 yılında yapıldı ve bu proje sayesinde Harem'in kapasitesi 300 bin kişiye çıkarıldı. Suudi Arabistan'ın ikinci genişletme projesi de Kral Fahd bin Abdülaziz döneminde yapıldı, bu projede kapasite ikiye katlanarak 300 bin kişiden 630 bin kişiye çıkartılmış oldu."

  BİR MİLYONDAN FAZLA İNSAN AYNI ANDA İBADET EDEBİLECEK

  Yapılan son genişletme projesi sırasında, Harem'e 300 bin metre karelik bir alan eklenmiş olacağını ifade eden Mekke Belediye Başkanı Dr. Usame bin Fadıl El Baar, "Bu da daha önce yapılan çalışmaların ikiye katlanması anlamına geliyor. Çalışmaların hepsi tamamlandıktan sonra Kâbe'de bir anda 1 milyondan fazla insan ibadet edebilecek." dedi. El Baar, "Genişletme çalışmaları sırasında Harem'e yakın bazı oteller ve binalar yıkılacak. Bu binalardan birçoğu eski ve Mekke'nin görüntüsüne yakışmıyor." diye kaydetti.

  Projenin ne zaman biteceği konusunda kesin bir tarih vermeyen Mekke Belediye Başkanı, "Tahmin ediyorum ki bu proje dünyada ki en büyük projelerden birisidir. Çünkü bu proje milyonlarca Müslüman'ı ilgilendiren bir projedir. Böyle büyük projelerin başlama tarihini belirlersiniz fakat kesin bitim tarihi belirlemek elinizde değil" dedi.

  El Baar'ın verdiği bilgilere göre Mekke'de yapılacak olan projeler bunlarla sınırlı değil. İbadet amacıyla Mekke'ye gelen misafirlerin rahatlığını sağlayacak alt yapının oluşturulması için büyük projelerin yapımına devam edilecek. Bunlardan Cebel Ömer'de yapılan çalışmalar kapsamında inşa edilecek oteller sayesinde 200 bin hacıya konaklama imkânı sağlanacak. Yakın bir tarihte tamamlanacak olan diğer çalışmalar ise ulaşımı büyük bir oranda rahatlatacak. Mescid-i Haram'ın güneyinde yer alan Halil Yolu ve Kral Abdülaziz Yolu, Mescid-i Haram'ı Cidde-Mekke otobanına bağlayacak.

  "TÜRK ŞİRKETLERİ, MÜHENDİSLERİ SUUDİ ARABİSTAN VE MEKKE'DEKİ MİMARİ KALKINMADA ÖNEMLİ ROL OYNADI"

  Cihan'a açıklamasında "Türk kardeşlerimiz Mekke'nin imar yönünden kalkınmasında büyük katkıları oldu" diyen Başkan Al-Baar, şöyle devam etti: "Birçok Türk şirketi önceki yıllarda ve şimdi Mekke'de çalışmalar yaptı, yapmaya devam ediyor. Suudi Arabistan'da, Mekke'deki mimari kalkınmada Türk şirketlerinin, mühendislerinin önemli rolleri vardı. Bu rolün artarak devam etmesini ümit ediyoruz."

  Suudi Arabistan Kralı Abdullah Türkiye'ye iki ziyaret yapmakla Türkiye'ye büyük önem verdiğini belirten Al-Baar, "Suudi Arabistan -Türkiye hükümetleri ve halkları arasında çok güzel dostluklar bulunmaktadır." dedi.
   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Harem-i Şerif'in etrafı genişletilecek...
  emeğine sağlık
   
Harem-i Şerif'in etrafı genişletilecek... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Osmanlı'da Harem

  Osmanlı'da Harem

  osmanlıda harem teşkilatı osmanlı hareminde en yüksek mertebe iki haremin hizmetçisi osmanlıda harem hayatı osmanlı dairesi Soru: Batılı bir kısım yazarların Harem’le ilgili kitapları hakkında neler söylenebilir?Bunlar gerçekleri yansıtıyor mu? Batılı bir kısım yazarların Hare’le ilgili kitapları , erotik romanlar gibidir ve tamamen hayali olan sahnelerle doludur.Burada Kitaplarda ki hayal...
 2. harem ağası

  harem ağası

  Rüyanizda bir sarayda veya bir konakta oldugunuzu ve bir haremagasi ile karsilasip konustugunuzu gör-mek, mahkemedeki bir isinizden dolayi bir cezaya çarpilacaginiza veya vergi borcunuzdan dolayi bir hacizle karsilasacaginiza isa-rettir. Ibni Sirin'e göre; rüyasinda harem agasi görmek, hayir ve iyi-lige delalet eder. Rüyada bir harem agasinin kendisine bir haber getirdigini görmek o seyin...
 3. harem

  harem

  Eğer rüyanızda bir harem kurduğunuzu görürseniz, boş işler için zaman harcayacaksınız demektir. Bir kadın kendini cariye olarak görürse, yasa dışı zevkler almaya ve evli erkeklerle birlikte olmaya yatkın olacak demektir. Rüyada harem görmek gizlilige yorumlanir. Rüyasinda kendisini bir haremde görmek, bazi sirlari olup bunu bir dostuna anlatacagina delalet eder.
 4. Şebnem Ferah - Gözlerimin Etrafındaki Çizgiler

  Şebnem Ferah - Gözlerimin Etrafındaki Çizgiler

  Gözlerimin etrafındaki çizgiler Artık belli oluyor Bütün o çizgiler son bir yılda oldu Sana, bana, bize ağlarken Ben leyla olmuşum kimin umrunda Mecnun çoktan gitmişken Bu ne garip bir yangındı böyle Sen söndün ben yanarken Peki ben neden hala böyleyim Neden hala geçmişteyim Belki de Ben sana hala [Nakarat] Aşığım... İşte tam burda karşındayım Ya şimdi tut elimden Ya da bir daha sözetme...
 5. Mahsun Kırmızıgül - Urfanın Etrafı

  Mahsun Kırmızıgül - Urfanın Etrafı

  urfanın etrafı dumanlı dağlar aman aman ciğerim yanıyor aney gözlerim ağlar benim zalım derdim cihanı yakar aman aman gezme ceylan bu dağlarda anaydan babaydan yardan ayrı koyarlar urfa dağlarında gezer bi ceylan aman aman yavrusunu kaybetmiş ağlıyor yaman yarimin derdine bulmadım derman aman aman gezme ceylan bu dağlarda seni avlarlar anaydan babaydan yardan ayrı koyarlar.. __________________

Sayfayı Paylaş