1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Hasta ziyareti kuralları

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  hasta ziyaretinin kuralları hasta ziyareti nasıl olur ziyaretinde dikkat edilmesi gereken kurallar ziyaretinde dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir Türk halkı olarak nerde yasak varsa onlar nedense çiğnenir.Genelinde ne yazıkki bu kurallara uymamak vardır özellikle değinmek istediğim nokta hasta ziyareti sizlerde bilirsiniz ki hasta ziyaretlerine bazen sülale konu komşu kim varsa gelinir öyle bir hal alırki hasta odası adım atacak yer bulamazsınız bu şekilde hastanın gönlünün hoş edileceği düşünülür sağlığı ikinci planda kalır..
  Hasta ziyareti ile ilgili kuralları sizlerle paylaşmak isiyorum bakın birçok ziyaretçinin uymadığı kurallar nelermiş
  [​IMG]
  Yapılan araştırmalar, Türk halkının bir hastanın nasıl ziyaret edileceğini ve bu ziyaretin hasta üzerinde nasıl etkiler bırakabileceğini bilmediğini ortaya çıkardı. Nazik bir düşünceyle gerçekleştirdiğiniz hasta ziyaretini eziyete dönüştürmemek için hasta ziyareti kurallarını bilmek gerekiyor.

  Uzmanlara göre, aksırığı, öksürüğü, ateşi ve nezlesi olanların, mikroplara karşı savunma mekanizmaları oldukça zayıflayan hastaları ziyaret etmemesi gerekiyor. Hasta ziyaretlerini çok yakını olan 1-2 kişi yapmalı ve ziyaret en fazla 5-10 dakika sürmelidir.

  Süre 5-10 dakikayı geçmemeli

  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Doğanay, Türk toplumunda “Bir hasta hastaneye yattığı zaman mutlaka ziyaret edilmelidir” diye düşünüldüğünü belirtti.

  Prof. Dr. Mehmet Doğanay, “Türkiye’deki bütün hastaneleri gezerseniz, bir hastanın başında 8-10 ziyaretçi olduğunu görürsünüz. Bizim bu kültürü değiştirmemiz gerekiyor. Bir hasta hastaneye yattığı zaman, çok yakını olan 1-2 kişi, en fazla 5-10 dakika ziyaret etmelidir” diye konuştu.

  Prof. Dr. Doğanay, hastaların mikroplara karşı savunma mekanizmalarının oldukça zayıfladığına söyleyerek, şunları anlattı:

  “Hastalar, dışarıdan kolayca enfeksiyon alabilirler. Özellikle aksırıkla, öksürükle seyreden hastalıkların yaygın olduğu bir dönemdeyiz. Boğaz ağrısı ve öksürükle seyreden nezle gibi birtakım hastalıklar, yaygın olarak görülüyor. Bu enfeksiyonlar, etrafa öksürük ve aksırıkla bulaşır. Öksürüğü, aksırığı, ateşi olan insanlar, hasta ziyareti yapmamalıdır.”

  Ziyaretçi de enfeksiyon riski altında

  Ziyaretçilerin hastanede hiçbir yere dokunmaması, hastaneye gelmeden ve hastaneden ayrılırken ellerini mutlaka yıkaması gerekir. Enfeksiyonlar, ziyaretçiden hastaya bulaşabileceği gibi, hastadan ziyaretçiye de bulaşabilir.

  Dirençli mikroorganizmalar, hastada kolonizedir. Uç florasında bulunur. Mesela bunlardan biri, antibiyotiğe dirençli hastane mikroorganizması olan MRSA’dır. Eski Bakan Veysel Atasoy, bu mikroorganizma nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Toplum kaynaklı bir enfeksiyon etkeni değildir ama, yavaşça toplumda görülmeye başlandı. Toplum aracılığıyla da hastaneye geri dönüyor.

   
Hasta ziyareti kuralları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sağırın hasta ziyareti

  sağırın hasta ziyareti

  sağırın hasta ziyareti İyi kalpli sağır adam, bir gün komşusunun hasta olduğunu öğrenir. Kendi kendine komşum hastalanmış onun ziyaretini yapmam, hal ve hatırını sormam lazım. Ama ben sağı bir adamım, ada hasta sesi çıkmaz. Zaten hastaya malum şeyler sorulur, malum cevaplar alınır. Ben nasılsın diyeceğim, o iyiyim teşekkürler diyecek. Ne yiyorsun desem, elbet de bir yemek ismi...
 2. hasta

  hasta

  Rüyasında hastalandığını görmek sağlığın iyi olduğunu anlatır. Pek nadir hastalık rüyası olduğu gibi çıkar. Hasta olarak yattığını gören yola gidecek demektir.. Rüyasında hastalandığını görmek sağlığın iyi olduğunu anlatır. Pek nadir hastalık rüyası olduğu gibi çıkar. Hasta olarak yattığını gören yola gidecek demektir.. Rüyasında hastalandığını gören kişinin telaşlanmasına gerek yoktur. Böyle...
 3. ziyaret

  ziyaret

  Varlık sebebimiz, Peygamberimiz Hazret-i Muhammed'i (s.a.v.) ziyaret ettiğini görmek salih amel işlemeye, Allah -c.c.- sevgisine, şan ve şerefe, Efendimizin şefaatine, din büyüklerine, mürşid olan zatlara uymaya, ehl-i beyti ve onları sevenleri sevmeye; Mübarek yerleri ziyaret hayır ve bereket meydana gelmesine; Dostları ziyaret etmek sevgi ve sadakate, vefa ve hayırlı fıtrat üzere olmaya,...
 4. Hasta

  Hasta

  Hasta Doktorların müşterilerine verdiği ad.
 5. Hastayım

  Hastayım

  Meleklerim günaydın bu sabah bulantı ve kusmayla uyandım halada bulantım devam ediyo ve çok halsizim bulantımın geçmesi için ne yapabilirim bana fikir verirseniz çok sevinirim

Sayfayı Paylaş