Hastalıklara İyi Gelen Şifalı Bitkiler

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Hastalıklara İyi Gelen Şifalı Bitkiler
şifalı bitkiler
hastalıklara bitkisel çözümler
şifalı bitkiler nelerdir


Doğa da birçok hastalığa iyi gelen bitki ve meyveler bulunmaktadır. bunlardan bazıları şu güne kadar keşfedilse de doğa da keşfedilmeyi bekleyen daha birçok bitki insanoğlunu beklemektedir.

Ateş düşürücü etkesi olan kızılcık ve romatizmaya ökse otuna kadar daha birçok hastalığa iyi gelen bitkileri ve özelliklerini sizler için paylaşıyoruz.

Kızılcık meyvesi C vitamini açısından zengindir. Vücut direncini arttırır. Bağırsak yaralarına iyi gelir. Gazı önler. Ağız yaralarını giderir. Yaprağı ezilip yaraya sürülürse iyileşmesine yardımcı olur. Ağacının kabukları kaynatılarak etkili bir ateş düşürücü elde edilir.

Romatizmaya ökseotu
Ökseotu meyvelerinin yakı sakızı ile ezilmesi sonucu elde edilen karışım romatizma ağrılarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca ezilmiş meyveler çıban üzerine konularak; çıbanın açılması ve cerahatin dışarı çıkması sağlanır. Meyveleri zehirlidir ve kesinlikle yenmemelidir.

kizilcik-fc.jpg


Ayva sakinlik verir
Ayva çekirdekleri kaynatılıp elde edilen su içilirse ses kısıklığı ve öksürüğe iyi gelir; saçlara sürülürse parlaklık verir; egzama ve basur memelerine sürülürse şikayetleri azaltır. Yüz ve boyun kırışıklığını giderir. Yaprakları çay yapılıp içilirse gerginliğe iyi gelir.

Bademciğe böğürtlen
Bögürtlenin yaprakları kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa ağız, diş eti ve bademcik iltihaplarına iyi gelir. Kökleri kaynatılıp içilirse böbrek kumunun ve taşlarının düşmesine yardımcı olur. Şurubu göğüs ve solunum yolları rahatsızlıklarında yararlıdır.

Zahter çarpıntı giderir
Kara kekik ya da dağ kekiği olarak da bilinen zahter, uçucu yağ ve tanen içerir. Kurutulduktan sonra toz haline getirilir ve çay ya da kahve olarak tüketilebilir. Baharat olarak da kullanılmaktadır. Kalp çarpıntısını giderir ve sinirleri kuvvetlendirir. Mantar şikayetlerine karşı da faydalıdır. İdrar söktürür.

Öksürükilacı taflan
Yapragından elde edilen taflan suyu öksürük dindirici olarak kullanılır. Solunum yolları ve bronşite karşı da fayda sağlar. Taze meyveleriyse meyve olarak yenilmektedir. Taş düşürücü özelliği vardır. Kurutulmuş meyvelerinin tohumları şeker hastalığına karşı kullanılır.

Midesi ağrıyana nane
Nane, çay halinde yatıştırıcı, gaz söktürücü, mide ağrısını ve bulantıyı giderici olarak kullanılır. Yaprakları çiğ veya kurutulmuş olarak yemeklere konur. Nanenin uçucu yağı da oldukça fazla kullanılan bir yağdır. Sütü kestiği için yeni annelerin ve hamilelerin çok tüketmemesi gerekir.

Temizleyici salatalık
Salatalığın kendisi ya da suyu cildi tonik kadar temizler. Kabızlığı önler, böbrek ve kalp hastalıklarında vücutta biriken suyun atılmasına yardımcıdır. Kalp hastalıkları ve enfeksiyonlara karşı etkilidir. Vücudun enfeksiyonlara karşı dayanıklılığını artırdığı gibi, kolesterolü düşürür.

Hamilelere fındık
Fındık, kalp ve damar sağlığı için çok önemli olan doymamış yağ açısından zengindir. Vücut ve kemik gelişimini destekler. Hamilelerin hem kendileri için hem de doğacak çocuk için fındık yemeleri çok faydalıdır.
 
Geri
Üst