1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Hat sanatı 'camda' nefes alıyor

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Hat sanatı 'camda' nefes alıyor [​IMG] Türkiye’de cam denilince akla gelen ilk marka Paşabahçe, farklı ve ilginç tasarımlarıyla şaşırtmaya devam ediyor. Hemen her sezon farklı modellerine alıştığımız, bardaklarıyla, sürahileriyle, vazolarıyla trend oluşturan Paşabahçe, son yıllarda tarihe merak sardı.

  Paşabahçe mağazalarının vitrinlerini artık antika değerindeki objeler süslüyor. “Mukarnas”tan “Yaşam Tası”na, “Yavuz Sultan Selim”den “Ayasofya”ya, “Yassı Tılsım”dan “Yıldız Madalyon”a “Kargamış Kraliçesi”nden “Nazar Duası”na kadar farklı isimler taşıyan ve sınırlı sayıda üretilen bu eserlerin çoğu el yapımı ve altın yaldız kaplama.

  “Tarih, Kültür ve Cam” adını taşıyan koleksiyon görülmeye değer. Anadolu kültürünün öne çıktığı bu koleksiyonda tarih adeta cama nefes vermiş. Osmanlı, Mineli Camlar, Camda Sanatlı Yazı, Camda Mavi Beyaz, Mozaik ve Anadolu Medeniyetleri alt başlığıyla zenginleşen koleksiyon, yurtiçinden olduğu kadar yurtdışından da büyük ilgi görüyor.

  Eskiden yabancı konuklara hediye edilen Hereke Halısı ve Kütahya çinilerine artık Paşabahçe’nin tarih koleksiyonu da eklendi. Bu koleksiyon, son olarak Türkiye’yi ziyaret eden Papa 16. Benediktus’a, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun üzerinde “Allah yerin ve göklerin nurudur” ayeti kerimesi yazılı ürünü hediye etmesiyle yeniden gündeme geldi. Yine İstanbul Valisi Muammer Güler ile AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva da Papa’ya Paşabahçe’den seçtikleri Osmanlı motifli cam objeleri hediye etti.

  Paşabahçe Mağazaları Genel Müdürü Faruk Emcioğlu koleksiyonların, zengin kültürümüzü hem doğru hem de estetik bir biçimde ifade edebilecek ‘Kültür Hediyeleri’ ihtiyacını karşıladığını söylüyor. Koleksiyonların müşteriler tarafından yurtdışına taşındığına değinen Emcioğlu, “Bizim yurtdışında bu ürünlere özel bir satış planımız yok. Bununla birlikte yurtdışındaki mağazalarımız için (Bulgaristan ve Rusya) özel koleksiyonlar çıkarmayı da düşünüyoruz.” diyor.

  Bu koleksiyonların ilki, Osmanlı İmparatorluğu’nun 700. kuruluş yılı nedeniyle 1997’de sergilenmiş. Sergiye günden güne artan ilgiyle birlikte koleksiyon sayısı artmış. Osmanlı Koleksiyonu’nda 624 yıllık kültür birikiminin cama yansımaları görülürken, Camda Sanatlı Yazı Koleksiyonu’nda ünlü hattat Emin Barın’ın eserlerinden yararlanılarak Selçuklu’dan günümüze kadar olan hat sanatı, camlara büyük emekler harcanarak işlenmiş. Bu koleksiyonun hat sanatında canlı ve insan başlı yazı stili dikkat çekerken Emin Barın’ın Latin harfleriyle camlara işlediği “Allah” yazısı da hat sanatının tüm güzelliğini gözler önüne seriyor.

  Anadolu kültürünün oluşumuna katkıda bulunan medeniyetlerin eserleri; Mineli Camlar, Mozaik ve Anadolu Medeniyetleri Koleksiyonlarında sergilenirken İznik’e özgü mavi beyaz mirasının özel bir işçilik ile camlara yansımasını Camda Mavi Beyaz Koleksiyonu’nda görebilirsiniz.
   
Hat sanatı 'camda' nefes alıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hat sanatı

  hat sanatı

  Arapça'da çizgi ya da bir satır yazı anlamına gelen hat sözcüğü, bugün Arap harfleriyle yazılmış güzel el yazısı karşılığı olarak kullanılmaktadır. Hat; güzel yazi sanati olup, yazarlarina hattat denir: Kûfî, Sülüs, Nesih, Muhakkak, Reyhânî, Tevkî', Icâze, Ta'lik, Divânî, Celi, Rik'a, Ma'kili dâhil, bin kadar çesidi vardi. Halicilik, kumasçilik, dericilik, ciltçilik, kitapçilik, tezhipçilik,...
 2. hat sanatı

  hat sanatı

  Arapça'da çizgi ya da bir satır yazı anlamına gelen hat sözcüğü, bugün Arap harfleriyle yazılmış güzel el yazısı karşılığı olarak kullanılmaktadır. Hat; güzel yazi sanati olup, yazarlarina hattat denir: Kûfî, Sülüs, Nesih, Muhakkak, Reyhânî, Tevkî', Icâze, Ta'lik, Divânî, Celi, Rik'a, Ma'kili dâhil, bin kadar çesidi vardi. Halicilik, kumasçilik, dericilik, ciltçilik, kitapçilik, tezhipçilik,...
 3. Hat Sanatı

  Hat Sanatı

  Hat Sanatı: Hat sanatı denilince Arap harfleri çevresinde oluşmuş güzel yazı sanatı akla gelir. Bu sanat Arap harflerinin 6 ile 10. yüzyıllar arasında geçirdiği uzunca bir gelişme döneminden sonra ortaya çıkmıştır. Türkler, hat sanatıyla Anadolu’ya geldikten sonra ilgilenmeye başlamışlar ve bu alanda en parlak dönemlerini de Osmanlılar zamanında yaşamışlardır. Türk hat sanatının kurucusu...
 4. Doğru nefes alıyor musunuz?

  Doğru nefes alıyor musunuz?

  Solumun yani nefes alıp vermek; vücudumuzun en doğal ve otomatik dürtülerinden biridir. Her canlı nefesle oksijen alıp, karbondioksit ve atıkları vücudundan atar. Buna detoks denir. Vücudumuz besinsiz birkaç hafta, susuz birkaç gün dayanabilse de, beyin oksijensiz yalnızca birkaç dakika dayanabilir. Sağlıklı bir vücut iyi oksijen alımı ile gerçekleşmektedir. Yetersiz oksijen alımı; yorgunluğa,...

Sayfayı Paylaş