1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Hatmi Çiçeği Neye İyi Gelir?

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Hatmi nedir Hatmi çiçeği
  Hatminin yararları  Merhum Barış Manço'nun da şarkısında yer verdiği hatmi çiçeği alternatif tıp tedavilerinde ayrı bir öneme sahip melekler :) Bu şifalı bitkinin özelliklerini ve kullanım alanlarını öğrenmek için buyrun yazımıza geçelim :tik:


  < Konu Resmi..>  Soğuktan kaynaklanan rahatsızlıklarda hatmi, yalnız başına ya da ıhlamur, kekik, nane gibi bitkilerle kaynatılır, balla tatlandırılıp sıcak olarak içilmeye devam edilirse, nezle, grip, balgam, öksürük gibi soğuk menşeli rahatsızlıklara nafidir.

  Hatmi tek başına ya da biberiye, sinir otu gibi bitkilerle kaynatılıp balla tatlandırılıp ılık olarak içilmeye devam edilirse, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi akciğer ve bronş rahatsızlıklarına nafidir.

  Hatmi tohumları öğütülüp sirke ile karıştırılıp cilde sürülür, sonra güneşe gidip oturulur ve cillteki lekeler ovulursa hamilelik sonrası ya da güneşten olan cilt lekelerini giderir.

  Hatmi tohumu böbrek taşları için faydalıdır.(kaynatılıp içilir)

  Hatmi tohumları öğütülüp sirke ile kaynatılıp ağızda gargara yapılırsa diş ağrısını dindirir.Yakı olarak başa vurulursa baş ağrısını geçirir.

  Hatmi tek başına ya da kekik, papatya, meşe yaprağı gibi bitkilerle kaynatılıp, balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse boğaz, mide, bağırsak ve böbrek iltihabını kurutur.

  Hatmi tek başına yada çam yaprağı, meşe yaprağı, papatya, nane, kantaron gibi bitkilerle kaynatılıp balla tatlandırılarak aç karnına günde 2-3 su bardağı içilmeye devam edilrse, mide yanması, gastrit, mide ekşimesi ve uzun süre kullanılırsa ülsere faydalıdır.

  Hatmi kaynatılıp balla tatlandırılarak ılık olarak içilmeye devam edilir.

  Hatmi normalde herhangi bir yan tesiri yoktur. Hıtmi, Kıtmi, Gül hatmi olarak da bilinir. Kötü tadı yoktur. Kış aylarında çayını bolca için. İçindekiler:%35 Müsilaj (Kökünde) ,%38 Nişasta, %10 Pektin, Ham Şeker, Asparagin, %7 Mineraller, C vitamini, Licitine, Uçan yağ..


   
Hatmi Çiçeği Neye İyi Gelir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Akdiken Neye İyi Gelir ?

  Akdiken Neye İyi Gelir ?

  Akdikenin Faydaları nelerdir Akdikenin Yararları Şifalı Bitkiler Akdiken Doğada ki şifalı bitkilerdenbiri olan akdiken ve özellikleri ile ilgili bilgiler aşağıda ki yazımızda melekler :) Cehrigiller familyasından; 3-5 metre boyunda bir bitkidir. Meyveleri; siyah ve etkilidir. Hekimlikte; meyvelerinden yapılan şurup "Sirop de Nerprun" kullanılır. Ev ilaçlarında; kök ve...
 2. Yasemin Nelere İyi Gelir ?

  Yasemin Nelere İyi Gelir ?

  Yasemin Çiçeğinin Faydaları Yasemin Çiçeğinin yararları Yasemin çiçeği Nelere iyi Gelir Güzelliğiyle ruhumuzu okşayan yasemin çiçeği bitkisi, özellikleri ve alternatif tıpta ki kullanım alanlarını, aşağıda ki makalemizde bulabilirsiniz melekler :) Salkım şeklinde, güzel kokulu çiçekler açan bir bitkidir. Beyaz çiçekli yasemin tıbbi amaçla kullanılır. Yasemin Çiçeğinin Faydaları:...
 3. Sığırkuyruğu Nelere İyi Gelir ?

  Sığırkuyruğu Nelere İyi Gelir ?

  Sığırkuyruğu Yararları Sığırkuyruyu nelere iyi Gelir Sığırkuyruğu bitkisinin faydaları nelerdir Sevgili melekler, bu yazımızda sığırkuyruğu bitkisinin özelliklerini, faydalarını ve kullanım alanlarını ayrıntılı bir şekilde sizlerle paylaşıyoruz :) Sıracagiller familyasındandır. 60-200 cm. arasında boylanabilen, iki yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Sarımsı renkli ve yuvarlak kesitli,...
 4. Kolesterole ne iyi gelir?

  Kolesterole ne iyi gelir?

  Kalp ve damar hastalıklarının başlıca nedeni olan yüksek kolesterolü doğru beslenme alışkanlığı kazanarak, fazla kilolardan kurtularak ve hareketli bir yaşamı benimseyerek normal seviyelerde tutabiliriz. En önemli ayağı olan yemek yeme düzenini uygun bir şekilde değiştirirseniz; • Kolesterollü yiyeceklere duyduğunuz iştahı azaltabilir, • LDL denilen kötü kolesterolü daha az tüketebilir, • HDL...
 5. Kusmaya ne iyi gelir?

  Kusmaya ne iyi gelir?

  Kusma kısaca sindirilemeyen gıdaların ve sıvıların mide sıvılarıyla birlikte ağız yoluyla istem dışı olarak dışarı atılmasıdır. Bu yazıda kusmaya ne iyi gelir sorusunun bitkisel ve doğal cevaplarını bulabilirsiniz. Sürekli kusma bir virüsün ya da başka bir rahatsızlığın örneğin ishalin sonucunda olabilmektedir. Sindirim sisteminde bulunabilen parazitler, bakteriler mide bulantısına, kusmaya...

Sayfayı Paylaş