1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.169
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Havale Geçiren bir çocuğa Ne Yapmak Gerekir ?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  havale geçiren çocuk, ne yapmak gerekir, aşırı ateşlenme, hastalıklar, hakkında bilgi için yazımıza buyrun.


  < Konu Resmi..>
  Çocukta yüksek ateş ne zaman tehlikelidir? Çocuğumuzun havale geçirdiğini nasıl anlarız? Havale geçiren bir çocuğa ne yapmak gerekir? Havale çocukta kalıcı hasar bırakır mı? Çocuklarda ateşli havale konusundaki sorularımızı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Vahap Öney, cevaplıyor…

  Yüksek ateş bazı durumlarda ateşli havale yapabilir ama bu korkulacak bir hastalık değildir. Çocukların yüzde 2-4’ünde görülür. Ateşli havale çocukta yatkınlık varsa ortaya çıkabilir. Ateşli havale neden olur?
  1. Enfeksiyona bağlı havale: Genelde 3 aylık ile 6 yaş arası çocuklarda görülür ateşli havale. Santral sinir sistemi dışı, boğaz, orta kulak iltihabı gibi enfeksiyonlara bağlı havalelere ateşli havale denilir.
  2. Menejite bağlı havale: Eğer beyinde bir enfeksiyon varsa, çocuk havale geçirdiyse, bu ateşli havale değildir, menejite bağlı havaledir.
  3. Ailede havale varsa: Ailede ateşli havale hikayesi varsa; anne, baba, kardeşlerde, hala, teyze gibi ikinci derece akrabalarda ateşli havale geçmişi varsa ve çocuk yeni doğan döneminde uzun süre hastanede yattıysa, bu çocuklarda ateşli havale riski daha fazladır.
  Çocuğunuz ateşli havale geçiriyorsa ne yapmalı?
  Üstünü hemen soyun, ağzında besin varsa boğazına kaçmaması için çıkarın, çocuğu sağ yanına yatırın ki salyalarını akciğerine kaçırmasın ve en yakın acil servise başvurun.
  Ateşli havale bir kez olduktan sonra çocuğun yaşına, aile hikayesine, havalenin süresine göre tekrarlama riski yüzde 60’a kadar çıkar. Koruyucu önlemler önemlidir.
  Havale geçirmiş bir çocuğun ateşi yükseldiyse ne yapmalı?
  Eğer çocuk daha önce ateşli havale geçirdiyse, ateşi 37,5 derecenin üzerine çıktığı zaman mutlaka ateş düşürücü ilacını verin. 38,5 derecenin üzerindeyse, ateş düşürücü ilaçla birlikte ortam ısısını azaltın, ılık duş aldırın ki çocuk havale geçirmesin. Tabii daha sonra doktoruyla görüşüp ona göre önlem almak gerekir.
  Havale ileriye yönelik zarar verir mi?
  Ateşli havale hiçbir zaman çocukları öldürmez, ileriye yönelik bir zarar vermez. Üç aylıkken risk vardır, 6 yaşından sonra risk biter.
  Havale çocukta kalıcı hasar bırakır mı?
  Basit ateşli havalede, eğer altta yatan hiçbir organik sorun yoksa, genelde çocukta hiç bir hasar kalmaz.
  Havale çocuğun zekasını etkiler mi?
  Ateşli havale geçiren çocuklarla geçirmeyen kardeşleri arasında okul başarısı, sosyal IQ arasında hiçbir fark olmadığı araştırmalar sonucunda kanıtlandı. Yani ateşli havale çocuğun zekasını etkilemiyor.
  Havalenin tekrarlama ihtimali nedir?
  Havaleyi çocuk 18 aylıktan önce geçirdiyse, 38,5 derece civarında düşük ateşte geçirdiyse, çok erken dönemde, yani ateş başladığı gibi havaleyi geçirdiyse, altta yatan organik bir problem varsa, havalenin tekrarlama riski daha yüksektir. Bu çocuklarda havale daha uzun sürer, aynı gün içinde iki-üç kez geçirdiyse risk biraz daha artar. Ama ateşli havale kalıcı hasar bırakmaz.
  Havale geçirenler epilepsiye yatkın mıdır?
  Genele göre ateşli havale geçirenlerde epilepsi hastası olma riski biraz daha artar ama çok yüksek değildir. Bu çocuklarda ateşli havale eğer 15 dakikayı geçmediyse, aynı enfeksiyon sırasında bir kez gerçekleştiyse ve tekrarlamadıysa, hiç risk yok denebilir.   
  EnCey bunu beğendi.
 2. EnCey

  EnCey Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  26 Şubat 2011
  Mesajlar:
  2.225
  Beğenilen Mesajlar:
  460
  Ödül Puanları:
  113
  çocukken 3 kere geçirdim havaleyi çok kotü bir şey :(:(:(
   
Havale Geçiren bir çocuğa Ne Yapmak Gerekir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeksi bir ten için ne yapmak gerekir ?

  Bebeksi bir ten için ne yapmak gerekir ?

  bebeksi bir ten için bebeksi ten İşte size bebek gibi bir yüze sahip olmanın yolları. Evde kolayca bulabileceğiniz malzemelerle hazırlayabileceğiniz bu karışımları deneyerek farkı görebilirsiniz. Yüz için nemlendirici maske Malzemeler: Yumurta sarısı + süt Hazırlanışı: Bir kapta yumurta sarısı ve bir kaşık sütü karıştırın. Bu karışımı yüzünüze yayın, üzerini ince bir bezle örterek on beş...
 2. Gıda Zehirlenmesinde Ne yapmak Gerekir

  Gıda Zehirlenmesinde Ne yapmak Gerekir

  Diyelim ki bu yazın ortasında gıda zehirlenmesi durumu ile karşı karşıyasınız meleklerim. Hani hiç istemeyiz ama diyelim ki oldu... Ne yapmanız gerektiğini yada ne yemeniz gerektiğini biliyor musunuz ? Besin zehirlenmesi belirtileri sevgili meleklerim çoğunlukla 2-3 gün içinde kendiliğinden geriler ve herhangi bir tedavi gerektirmez. Peki bu süreçte neler yapılmalı diye soracak olursanız......
 3. Çocuklarda Okul Korkusuna Karşı Neler Yapmak Gerekir ?

  Çocuklarda Okul Korkusuna Karşı Neler Yapmak Gerekir ?

  Okul Korkusunu Yenmenin Yolları Okul Korkusu Sevgili melekler, okulların açılmasına az bir zaman kala okula yeni başlayacak çocukların ailelerini bir telaştır aldı. Öncelikle internetten çocuğun kayıt olduğu okulla ilgili bilgi aldıktan sonra okul alışverişine çıkılacak. Çanta, beslenme, kalem, silgi derken herşey son derece zevkli bir şekilde geçecek ama okulun ilk günü gelip çatınca...
 4. Kaliteli Bir Gece Uykusu İçin Neler Yapmak Gerekir?

  Kaliteli Bir Gece Uykusu İçin Neler Yapmak Gerekir?

  gece uykusu, gece uykusu önemi, iyi bir uyku için Sevgili melekler, güne dinç ve sağlıklı başlamanın en önemli faktörlerinin başında güzel bir gece uykusu gelir. Eğer uykunuzu almadıysanız, verimli bir uyku çekmediyseniz, o gününüz pek de iyi geçmez. Hele de gününüz stresli olursa, bir an önce bitsin diye dua edersiniz. Bunları yaşamak istemiyorsanız, öncelikle uyku sorununuzu çözmeniz, iyi...
 5. Havale geçiren çocuğa nasıl müdahale etmeli?

  Havale geçiren çocuğa nasıl müdahale etmeli?

  Hayatın en büyük yatırımlarından olan çocukların, dikkat edilmediğinde, büyük sorunlara yol açan etkenlerden biridir çocukların havale geçirmesi. Tıp dilinde Febril Konvülsiyon olarak isimlendirilen havale genellikle 6 ay ve 5 yaşlarında olan ve daha çok erkek çocuklarında görülen bir durumdur. Çocuk büyüdükçe havale geçirme riski azalmaktadır. Çocuklarda havale aileleri ciddi endişeye sevk...

Sayfayı Paylaş