Havale geçiren çocuğa nasıl müdahale etmeli?

Uzman SühaN

Administrator
Havale geçiren çocuğa nasıl müdahale etmeli?
Hayatın en büyük yatırımlarından olan çocukların, dikkat edilmediğinde, büyük sorunlara yol açan etkenlerden biridir çocukların havale geçirmesi. Tıp dilinde Febril Konvülsiyon olarak isimlendirilen havale genellikle 6 ay ve 5 yaşlarında olan ve daha çok erkek çocuklarında görülen bir durumdur. Çocuk büyüdükçe havale geçirme riski azalmaktadır.


Çocuklarda havale aileleri ciddi endişeye sevk eden hastalıklardandır. Geç kalındığında çocukta kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu sebeple ebeveynler dikkatli olmalılar.
Havale ateş kaynaklı bir rahatsızlıktır. Bu sebeple ateşin nedeni araştırılır. Ateşin genel olarak nedenleri virüs veya bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlardır. Bunun nedenleri arasında

5.jpg
Grip
Rino farenjit (burun-yutak iltihabı)
Daha ciddi olarak ise idrar yolları enfeksiyonu
Menenjit
İshal
Zatürree


BELİRTİLERİ NELERDİR?


Ateş
Çocukların aniden sararması ve vücudun katılaşması
Nöbet geçirilmesi ve bilinç kaybı ( nöbet genellikle 1 dakika kadar sürer )
Gözlerin dönmesi
Nöbetlerden sonra çocuğun gevşemesi, derin nefes alarak uykuya dalması
Altını ıslatma


ACİL OLARAK NE YAPILAMALI


Çoğunlukla tehlike arz etmeyen havaleye dikkat edilmesi gerekir. İlk yapılması gereken ateşin düşürülmesi işlemidir. Uzmanlar, 38 derecede parasetamol, aspirin veya fitil gibi ilaç verilebilir, daha yüksek ateş derecelerinde ise çocuğun üstü açılabilir, sirkeli su ile vücut silinebilir veya ılık duş aldırılabilir. Eklem yerlerine buz torbası veya soğuk bez konulabilir. Bebek için, kolonya gibi alkollü maddeler kesinlikle kullanmayınız.


Dilin ısırılmasını önlemek için dişler arasına fazla zorlamadan bir bez konulmasında yara olacaktır. Kusma varsa, kusmuğun nefes borusuna kaçmasını önlemek için yüzükoyun ya da yan yatırınız. Ateşli çocuğun, normalden fazla sıvı almasına ve susuz kalmamasına dikkat etmek gerekir.


Yarım saat içinde düşmeyen ateş, tehlike sinyalleri veriyor olabilir. Bunlar acil olarak yapılabilecekler. Nöbetler geçtikten sonra çocuğu doktora götürmekte yara vardır.
 
Üst