1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Hazımsızlık deyip geçmeyin

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  geğirmenin sebepleri çocuklarda hazımsızlık geğirmenin nedenleri bebeklerde hazımsızlık belirtileri sürekli nedenleri Bazen kendimizi şişkin hissederiz.Yemeklerden kaynaklandığını düşünürüz.Oysaki hazımsızlığın birçok sebebi olabildiği gibi,kötü sonuçlarda doğurabiliyor.
  Bazı şikâyetler vardır ki, insanlar bunları pek şikâyet saymaz, normalin değişimleri gibi görürler. Hazımsızlık şikâyetleri de böyledir işte.

  Hazımsızlık karnın üst bölgesine yerleşmiş olan, şişkinlik, ağrı, geğirme ve gaz çıkartma gibi rahatsızlıklarla birlikte giden bir şikâyetler paketidir. Halk arasında “hazımsızlık” diye adlandırılan bu durumun tıbbi adı “dispepsi” dir. Hazımsızlık yani dispepsi, sık görüldüğü için kişiler tarafından pek de önemsenmez. Dispepsi kendi başına bir hastalık olmaktan çok, genellikle reflü, ülser veya safra kesesi hastalığı veya benzer başka hastalıklar gibi altta yatan bir sorunun dış belirtisidir ve önemsenmesi gereken bir durumdur.
  Aşırı alkol kullanımı, mideyi tahriş edebilen (aspirin gibi) ilaçlar, sindirim kanalında ülser gibi bozukluklar ve endişe hali ya da depresyon gibi duygusal sorunlar dispepsi riskini artıran faktörlerdir.
  DİSPEPSİNİN PEK ÇOK SEBEBİ OLABİLİR
  Hastalıklar:
  Ülser

  Reflü (asitli mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi) Mide hastalıkları (gastritten, ciddi hastalıklara kadar her türlü mide hastalığı)
  Gastroparezi (midenin normal boşalmaması durumu; şeker hastalarında sıktır)
  Mide enfeksiyonları
  İritabl bağırsak sendromu
  Kronik pankreatit
  Tiroid hastalığı
  Hamilelik
  Ve diğer sindirim sistemi hastalıkları
  İlaçlar:
  Aspirin ve birçok başka ağrı kesici
  Östrojen hormonu ve doğum kontrol hapları
  Kortizon
  Bazı antibiyotikler
  Bazı tiroid ilaçları gibi çeşitli ilaçlar
  Yaşam tarzı:
  Bir oturuşta çok fazla yemek, çok hızlı yemek, çok yağlı yemek veya stresli koşullarda yemek yemek
  Fazla alkol alımı
  Sigara
  Stres ve yorgunluk
  Mide asidi fazlalığı
  Yemek yerken aşırı hava yutulması dispepsiye genellikle eşlik eden geğirme ve şişkinlik belirtilerini artırabilir.
  Hazımsızlığı hafifletmek için ipuçları
  * Yemekleri çiğnerken ağzınız açık olmasın veya konuşmayın, hızlı yemeyin. Çünkü bunlar yemek yerken çok fazla hava yutmanıza ve dispepsinin fazlalaşmasına neden olabilir.
  * Bir oturuşta çok fazla yemek yemeyin.
  * İçecekleri yemek sırasında değil, yemekten sonra için.
  * Gece geç vakit yemek yemeyin.
  * Baharatlı yemeklerden kaçının.
  * Turunçgiller ve domates gibi yüksek miktarda asit içeren gıdaları yemeyin.
  * Sigarayı bırakın.
  * Alkollü içeceklerden uzak durun.
  * Kafeinli ve gazlı içecekler tüketmeyin.
  * Karnınızı sıkan dar giysilerden kaçının. Bunlar mideye baskı yaparak içindekilerin yemek borusuna geçmesine neden olur.
  * Dolu mideyle egzersiz yapmayın. Yemekten önce veya yemekten en az bir saat sonra egzersiz yapın.
  * Yedikten hemen sonra yatmayın.
  * Son yediğiniz ana yemekle yatma saatiniz arasında en az iki-üç saat olsun.
  * Yatağın başucu ayak ucundan en az 15 cm yüksekte olsun (yüksek yastık değil, yatağın başucunu altına kitap gibi bir şeyler koyarak yükseltmek veya özel reflü yastıkları).
  Böylece yatarken yediklerinizin yemek borusu yerine, bağırsaklara doğru akışı sağlanır.

  Tedavi altta yatan nedene bağlı Dispepsi şikâyetleriniz varsa daha ciddi bir durumun varlığını ekarte etmek için mutlaka doktorunuza gidin. Dispepsi bir hastalıktan çok, bir seri şikâyetler olduğundan, tedavisi genellikle altta yatan nedene bağlıdır. Doktorunuz şikâyetlerinizin cinsi ve süresini göz önüne alarak bazı tetkik ve tahlilleri isteyip, size şikayetlerinize neden olan sebebin tedavisi konusunda yardımcı olacaktır.
  Dispepsi şikâyetlerinin çoğu kez birkaç saat içinde kendiliğinden düzelir ve çoğu hasta doktora başvurmaz. Özellikle 40 yaşın üstündeki dispepsi yakınmalarının mutlaka ciddiye alınması gerekir. Doktorunuzun yaptığı araştırmalar sonucunda altında yatan başka bir rahatsızlık veya hastalık bulunmazsa, aşağıdaki öneriler dispepsi şikâyetlerinin giderilmesinde size yardımcı olabilir. Dispepsiye yol açan besinlerden ve durumlardan kaçınmak, onu tedavi etmenin en iyi yollarıdır.
  Kalp krizi de olabilir.

  Bu önlemlerle dispepside düzelme olmadığında, doktorunuz semptomları hafifletmek için size ilaç yazabilir. Dispepsiye neden olan yemekleri saptamak için bir yemek günlüğü tutulması da çok faydalı olacaktır, insanlar yazdıklarını sonradan incelerken bir anda yedikleri sırada fark etmedikleri önemli ipuçlarını görebiliyorlar.

  Bazen kalp krizleri de dispepsiyi taklit eden belirtilere neden olabilirler. Bu tip şikâyetler sizde hiç yokken, birdenbire başladıysa ve bu durum sizin için olağan dışı ise ve hele ilaveten nefes darlığı, terleme veya çene, boyun veya kol gibi yerlere yayılan ağrı ile birlikte ise tıbbi yardım istenmelidir, bu hazımsızlıktır geçer diye beklenmemelidir.


   
Hazımsızlık deyip geçmeyin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yoğurt deyip geçmeyin

  Yoğurt deyip geçmeyin

  Mikrop denince, insanın aklına hep çeşitli hastalıklar gelir. Oysa, her mikrop hastalık yapmaz; yani mikropların da aynı kolesterol gibi iyisi de var, kötüsü de... Mesela; sindirim sistemimizde bizimle birlikte 500’den fazla farklı mikrop yaşamaktadır. Bunlardan bazılarının hastalık yapıcı etkileri vardır, yani zararlı mikroplardır, fakat bazıları ise vücudumuzun yararına çalışırlar, yani...
 2. Çay deyip de geçmeyin!

  Çay deyip de geçmeyin!

  Çay deyip de geçmeyin! Yaşlı bir hanım, Türklerin çayı neden bu kadar çok sevdiklerini şöyle anlatmış; Çayın alt demliği, suyun devamlı kaynayıp durduğu kap, evin kaynanasıdır. Üst, küçük demlik evdeki gelindir. Alt demlik kaynadıkça o olgunlaşır, demlenir. Gelinin kocası ise bardaktır. Biraz gelin doldurur, biraz da kocanın anası. Çocuklar çayın şekerleridir. Tat verirler. Görümce ise...
 3. Kozmetik deyip geçmeyin

  Kozmetik deyip geçmeyin

  Kozmetik deyip geçmeyin Herşeyde olduğu gibi kozmetik ürün alırken de dikkat edilemesi gereken birçok nokta var. Ucuz diye edindiğin ürünler daha sonra çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmana neden olabilir. Kozmetik ürün alırken dikkat etmen gereken birkaç önemli nokta; · Ürünün içeriğine dikkat edin. · Bitkisel içerikli doğal ürünler almaya dikkat edin. ·...
 4. papağan deyip geçmeyin :))

  papağan deyip geçmeyin :))

  pet shop papağan fiyatları papağan fiyatları cennet papağanı fiyat listesi ara papağanı > Kadın evinde beslemek üzere bir kuş almaya gider. Pet shop a gidince kedi, > köpek ve bir papağanın fiyatını sorar. Papağanın fiyatının çok ucuz olduğunu > gören kadın sorar: > > "Bu papağan neden bu kadar ucuz". > > Pet shopun sahibi yanıtlar: > "Bu papağan daha...
 5. Baş ağrısı deyip geçmeyin!!!

  Baş ağrısı deyip geçmeyin!!!

  slm melekler , şimdi sizlere beni çok üzen bir olayı anlatayım. :almi:çocukluk yıllarımdan beri tanıdığım bi komşumuz var.bu komşumuz arasıra baş ağrısı çekerdi ,bu ağrıları önemsemiyordu ağrı kesici yada alkol içerek geçiştiriyordu.sebebleri günlük hayatta yaşadığı stres ,aile içi sıkıntılar,mesleki sıkıntılar (inşaat ustasıydı),hayat şartlarından mı ihmalden mi hiç doktora...

Sayfayı Paylaş