1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Hemoroid ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hemororid nedir,hemoroid neden olur,hemoroid sonrası nelere dikka etmeli,hemoroid ameliyatı hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>
  Hemoroid ameliyatından sonra genellikle bir gece hastanede yatış gereklidir. Ağrı kontrolü birinci öncelikli konudur. Ameliyat spinal anestezi altında yapılmışsa ameliyattan sonraki ilk 3-4 saat bacaklar tümüyle uyuşuktur ve hiç ağrı hissedilmez. Eğer ameliyat sırasında makata tampon konulmuşsa spinal anestezi etkisi geçmeden çekilmesi uygundur. Yine bu dönem bitmeden ağrı kesici başlanırsa hastanın konforu açısından iyi olur.

  Ameliyattan hemen sonra hasta ağızdan gıda alınabilir. Ameliyattan 4-5 saat sonra ayağa kalkmak ve yürümek mümkündür. İlk idrara çıkış önemlidir, takip edilmelidir. Özellikle spinal anestezi ile ameliyat olmuş genç erkek hastalarda 6-7 hastadan birinde ameliyattan sonraki ilk idrara çıkışta zorluk yaşanabilir. İlk gün dışkılama ihtiyacı nadiren olur. Eğer ihtiyaç duyulursa korkulacak bir durum yoktur. Hafif ağrı ve kanamalar olağan kabul edilmelidir. Dışkılamadan sonra (12- HEMOROİD AMELİYATI - TABURCULUKTAN SONRA maddesinde anlatıldığı şekilde) sıcak oturma banyosu yapılmalıdır.

  Anal kanal derin kısımlarında yapılmış işlemler pek ağrıya yol açmaz. Ancak anal kanalın en dıştaki birkaç santimetresi ve anüs çevresindeki deri ağrıya çok duyarlıdır. Özellikle makat çevresinde fazla deri dokusu olduğu için ameliyatta bu kısımlar çıkartılması gereken hastalarda ağrı olabilir. Bir günlük hastanede yatış ağrı kontrolü açısından önemlidir. Ameliyattan sonraki günün sabahı hasta hastaneden önerilerle taburcu olabilir.


  Makat (anüs) kalın bağırsağın son 4 santimetrelik kısmıdır. Bu kısımda kalın bağırsak duvarının iç tabakası altında kılcal damar ağlarından oluşan yastıkcık yapıları bulunur. Bunlara hemoroid denir. Yani hemoroid herkeste vardır. Bunların şişip iltihaplanıp dışarı doğru sarkmasına basur hastalığı (hemoroidal hastalık) denir.

  Anüs giriminden 2 santimetre içeride, bağırsak duvarı iç kat örtü tabakasıyla - anüs dış deri örtü tabakası arasında bir geçiş halkası (dentate line) vardır. Bu halka seviyesinin üst kısmından sarkan yastıkcıklara iç hemoroid, alt kısmından sarkanlara ise dış hemoroid denir.

  Sürekli kabızlık olanlarda, çok ıkınarak zorlu dışkılama yapanlarda, hamilelerde ve 50 yaşın üzerindeki kişilerde sık görülür.
  Hemoroit ya da bilinen diğer adıyla basur ameliyatında cerrahi teknik olarak iki farklı yöntem kullanılır. Bu yöntemlerden biri klasik yöntemle hemoroit memelerinin kesilmesi ameliyatı, diğeri de otomatik dikiş aleti ile yapılan ameliyattır.

  Otomatik dikiş aleti ile yapılan hemoroit ameliyatında ağrı duyulan bölgede herhangi bir dikiş izi kalmaz. Makatın 5-6 cm içinden yaklaşık 2 cm çapında bir mukoza parçası çıkartılır ve hemoroit memeleri olmaları gereken yere çekilir.

  Dışarıya sarkan hemoroit memeleri normal fizyolojik yapılardır. Ameliyat yoluyla dışarıya sarkan memeler kendi yerlerine alınmaya çalışır.

  Hemoroit ameliyatının avantajları

  Hemoroit ameliyatında çok az ağrı hissedilir bu yüzden bu ameliyata konforlu ameliyat denir. Ameliyattan sonra ağrı, akıntı, kanama ve sızıntı gibi durumlara çok az rastlanır.

  Hemoroit ameliyatından sonra hasta ilk tuvaletini ertelemeden yapmalıdır. Kabızlık durumu varsa kabızlığı yumuşatacak bir ilaç kullanılmalıdır.

  Hemoroit ameliyatında hastalar hastanede 1 gün kalır ve taburcu edilirler. Hasta taburcu edildikten sonra aktif hayatına devam edebilir ve normal beslenme düzenine devam edebilir.
   
Hemoroid ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kürtaj sonrası neler olabilir ve nelere dikkat edilmelidir?

  Kürtaj sonrası neler olabilir ve nelere dikkat edilmelidir?

  kürtaj sonrası ilaçlar kürtaj sonrası ağrı nelere dikkat edilmeli belirtiler kullanılan ilaçlar Kürtaş sonrası neler olabilir ve nelere dikkat edilmelidir? Antibiyotik,ağrı kesici ve gerekli görülürse kanama azaltıcı ilaçlar verilerek evine gönderilir. Lokal anestezi ile 15 dakika, genel anestezi sonrası 1 saat sonrası hasta eve gönderilir. Kürtajdan 1 hafta sonra ultrasonografi ile rahim...
 2. Burun Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

  Burun Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

  burun ameliyatından sonra nelere dikkat edilmeli,burun ameliyatı olanların dikkat etmesi gerekenler,burun ameliyatı olanlara tavsiyeler,burun ameliyatından sonra nelere dikkat etmeli,burun estetiği sonrası yapılması gerekenler, Burun estetik ameliyatlarından sonra 1-2 gün içinde ayağa kalksanız da, doktorunuz size bazı önerilerde bulunabilir. Koşmak, yüzmek, öne eğilmek gibi kan basıncını...
 3. Kıl dönmesi ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeliyim?

  Kıl dönmesi ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeliyim?

  kıl dönmesi nedir,kıl dönmesi neden olur,kıl dönmesinin belirtileri,kıl dönmesi ameliyatı,kıl dönmesi tedavisi,kıl dönmesi hakkında bilgiler Tıp dilinde ‘pilonidal sinus’ veya ‘pilonidal kist‘ olarak da adlandırılan kıl dönmesi, vücuttan kopan kılların ciltte bir yol bularak deri altında toplanması ve bu şekilde bir yuva oluşturmasıyla meydana gelir. Bu kıl yuvası genellikle kuyruk...
 4. Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  kasık fıtığı ameliyatı,kasık fıtığı ameliyatı olanlar,kasık fıtığı ameliyatı sonrası,kasık fıtığı ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler Kasık fıtığı ameliyatı -ister açık yöntemle yapılsın, ister kapalı yöntemle- yaklaşık 1 saat kadar sürer. Hastanın anesteziden tam olarak uyanması ve yatağına geri dönmesi yaklaşık 75-90 dakikayı bulur. Hasta fıtık ameliyatı sonrası yatağına tam...
 5. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmeli?

  Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmeli?

  “Kalbimize ihtiyacı olan kanı “koroner arter” adı verilen atardamarlar getirir. Bu damarlarda, zaman içinde daralma ve tıkanmalar görülebilir. Bunun sonucunda; kalp yeterince beslenemeyip, görevlerini tam anlamıyla yapamaz hale gelebilir. Bu kişilerde göğüs ağrısı veya kalp krizi riski ortaya çıkar. Bu noktada tıkanan kalp damarlarının yerine yeni damarlar takılması işlemine ‘Koroner bypass...

Sayfayı Paylaş