Hemoroid nedir ? Hemoroide ne iyi gelir ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Hemoroid nedir ? Hemoroide ne iyi gelir ?
Hemoroid bir çok insan için ortak bir sorundur. Hemoroidler, anüs ve rektumda şişmiş damarlardır. Hemoroidlerin yaygın semptomları ağrı, kaşıntı ve rektal kanamayı içerebilir. Sırasıyla iç ve dış hemoroid olarak adlandırılan anüs ve rektumun içinde veya dışında gelişebilir. Hemoroidler oldukça yaygın bir problemdir. Bunların kesin nedeni belirsizdir ve hastalar arasında değişebilir. Bağırsak hareketleri sırasında zorlanmalardan oluşmaları mümkündür, ancak bu bölgede artan basınçtan dolayı sıklıkla hamile kadınlarda da bulunurlar.


hemoroid.jpg

Hem kadınları hem de erkekleri etkileyen hemoroidler , rektum ve anüsünüzdeki iltihaplı, şişmiş damarların bir sonucudur, bunlar içsel veya dışsal olarak oluşabilir. Daha sık olmamakla birlikte, bu hoş olmayan sorun bağırsak hareketine sahip olmanın zorluğunun bir sonucudur ve özellikle kabızlıktan, yaşlılar ve hamile kadınlarda muzdariptir.Neyse ki herkes için, hemoroidler özellikle zararlı değildir ve her şeyden daha çok rahatsızlık verir, bu yüzden endişelenmeyin!Hemoroid belirtileriHemoroid için en sık görülen semptom kan varlığıdır. Hemoroid içsel ise kan daha parlak olur ve tuvalet kağıdı üzerinde en çok dikkat çeker. Eğer dışsal ise, anüsünüzün etrafında bir şişlik veya şişme olabilir. Genel olarak, ortak belirtiler şunlardır:


Kanama

Şişme

Kaşıntı

tahriş

Anüs etrafında kan pıhtıları veya topaklar

Anal ağrıAnal Ağrı, Özellikle Otururken - Bu genellikle dış hemoroid durumunda yaşanır. Anal ağrı esas olarak hemoroidlerde aşırı kan pıhtılaşması sonucu olur. Bu, birkaç gün sürecek ani zonklama, bıçaklama ve acı verici deneyime yol açabilir.


Bağırsak Hareketleri Sırasında Ağrı - Anüs ve dış rektum çevresindeki iltihaplı kan damarları, hemoroidlerin bir sonucu olarak, bağırsak hareketlerini son derece acı verici bir deneyime dönüştürebilir.


Hemoroidler kronik kabızlık veya ishal, sert ve büyük dışkı, hamilelik, obezite vb durumlardan kaynaklanabilr.Anal veya rektal kan damarlarını ve kasları basınçlandıran her şey hemoroid şansınızı arttırır. Lif ve Sıvıların Eksik Olduğu Diyet - Esas olarak işlenmiş yiyeceklerden ve daha az taze meyvelerden oluşan bir diyet, hemoroidlere neden olan başlıca faktörlerden biridir. Ayrıca, rafine edilmiş un, hayvansal proteinler, düşük lifli karbonhidratlar ve şeker tüketimi oluşuma neden olabilir.


Tuvallete fazla ıkınmak zorlanmak hemoroide neden olabilir.Bazen, bazı koşullar nedeniyle bağırsak hareketini erteleyebilirsiniz. Bu iyi bi tutum değil. Tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin.Hamilelik sırasında rahim ekstra ağırlığı rektal damarlar tarafından karşılanır. Bu baskı hemoroide neden olabilir.Bunun dışında, hamilelik sırasında hormonal değişiklikler, hemodiyal damarların şişmesine neden olabilir.Kabızlık dışkıların sertleşmesine neden olur, bu da bağırsak hareketi ve zorlanmada sorunlara neden olur. Bu hemoroidlere yol açar.Hemoroidlere neden olabilen diğer hastalıklar, karaciğer hastalıkları, kalp hastalıkları, irritabl bağırsak sendromu ve bağırsaklardaki tümörlerdir.


Uçucu yağlar hemoroidler için en iyi doğal ilaçlardan biridir. Uçucu yağların anti-enflamatuar etkisi damarları küçültür ve böylece şişmeyi azaltır. Kaşıntı ve ağrı gibi ajitasyondan uzun süreli rahatlama sağlarlar. Ayrıca, hemoroidlerin tekrar gelişmesini önlemek için kan damarlarını güçlendirirler. Sardunya Yağı Kozmetik ve parfümeri endüstrisinde yaygın olarak kullanılan yağlardan biri olmasının yanı sıra, bu yağ hemoroidlerin tedavisi için tarihsel olarak kullanılmıştır. Hemoroid için bu antienflamatuar ve antinosiseptif tedavi sadece şişmeyi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda ağrıyı azaltarak uyuşma etkisine de sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kan dolaşımını artırır. Flavonoidler , terpenoidler ve diğer birçok anti-oksidan bakımından zengindir .

Çay Ağacı Yağı - Antibakteriyel, anti-fungal, anti-inflamatuar, antiviral ve analjezik aktiviteler gibi özelliklere sahiptir . Çay ağacı yağı, hemoroid ile ilişkili iltihap ve rahatsızlıktan büyük rahatlama sağlamada çok verimlidir. Papatya yağı, flavanoidler ve terpenoidler gibi bileşiklere sahip olduğu bilinen en eski tıbbi bitkidir . Bu doğa harikası, anti-enflamatuar, antioksidan, hafif büzücü ve iyileştirici özelliklerle kutsanmıştır ve cilt rahatsızlıkları, romatizmal ağrı, ülserler, yaralar ve hemoroidler gibi çok sayıda hastalığın tedavisi için kullanılmıştır . Hemoroidlere bağlı ağrı ve ajitasyonun giderilmesinin yanı sıra, papatya yeni ve sağlıklı dokuların büyümesini hızlandırır. Nane yağı esas olarak mentol , ketonlar , monoterpenler ve oksitler içerir. Bu, anti-enflamatuar, analjezik, antibakteriyel, antiseptik ve antiviral etkiye katkıda bulunur. Hemoroid hastaları tarafından kullanıldığında yatıştırıcı bir etkiye sahiptir . Ayrıca, bu özellikler ağrıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.


Tam tahıl ürünleri, hemoroid semptomlarını ve kanamayı azaltmak için oldukça yararlı olan iyi bir miktarda lif içerir. Ayrıca bu besin, gastrointestinal sistemin temizlenmesinde ve kolonun kabızlığı önlemenin yanı sıra daha verimli hareket etmesine yardımcı olabilir. Lif açısından zengin gıdalar dışkıyı yumuşatmak ve bağırsak hareketleri sırasında gerilmeyi azaltmaya yardımcı olan yığınını arttırmak için faydalıdır. Yulaf, arpa, kahverengi pirinç, darı, mısır, kinoa ve karabuğday gibi tahıl ürünlerinin tamamını kullanmayı deneyebilirsiniz.

Elma sirkesi, şişmiş kan damarlarını daraltmaya, şişmeyi rahatlatmaya ve hem iç hem de dış hemoroidleri iyleştirme özelliğine sahiptir.İç veya dış hemoroidlerden muzdarip olduğunuzda, su alımınızı arttırmalısınız. İç sisteminizi temizlemenize ve tüm vücudunuzu nemlendirmenize yardımcı olmak için günde 8 ila 10 bardak su için. Zeytinyağı, hemoroidler için etkili ev ilaçlarından biri olarak bilinir. Zeytinyağı, dış hemoroidleri iyileştirmek için kullanılan antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri içerir. Kan damarlarının elastikiyetini arttırmaya ve dolayısıyla iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, anal kanalınızda şişmiş kan damarlarının boyutunu küçültme kabiliyetine sahiptir.Hindistan cevizi yağını doğrudan hemoroidlere uygulayın, durulayın ve tekrarlayın. Semptomların azalmasına ek olarak, hemoroidler sadece birkaç gün içinde yok olurlar.


Yukarıdaki tedavilerde olduğu gibi, semptomları hafifletmek için etkilenen bölgeye aloe vera uygulayabilirsiniz.Aloe Vera, cilt tahrişleri için iyileştirici ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Hemoroidlere uygulanırsa, şişlik, kaşıntı ve bunlarla ilişkili yanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak, saf aloe kullandığınızdan emin olun, çünkü ek kimyasallar veya bileşikler tahrişi ve durumu daha da kötüleşebilir. Civan perçemi anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Sıcak su dolu küvetinize civan perçemi ekleyin ve bir müddet bu suda oturun. Badem yağı, cildin derin dokularına nüfuz eden, iltihap, yanma ve kaşıntıyı hafifleten yumuşatma özelliklerine sahiptir. Pamuk topuna birkaç damla koyun ve etkilenen bölgeye doğrudan uygulayın. Bu günde birkaç kez yapılabilir.


Siyah çay, dokuyu küçültmek ve hemoroidlerin neden olduğu şişlik ve ağrıyı azaltmak için doğal bir ilaçtır.Çay poşetini sıcak suda ıslatın, çay poşetini çıkarın ve ılık hale gelinceye kadar bekletin. Etkilenen alana on dakika kadar uygulayın. Bu, her gün iki veya üç kez yapılabilir.Bazıları, elma sirkesinin hemoroidleri kurutmasına ve tahrişin azalmasına yardımcı olabileceğini iddia ediyor, ancak doktorlar yanlış uygulandığı takdirde bu bölgedeki cildi gerçekten yakabileceğinden, bu ev ilaçlarını önermiyorlar.Yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri hemoroidleri önlemenin en iyi yoludur. Sindirim sürecinin doğru bir şekilde hareket etmesini ve kabızlığı önlediğinden, yüksek lifli yiyecekler tüketin. Bol su için ve egzersiz yapın. Tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin.Sıcak banyolar, hemoroidlerin tahrişini yatıştırmaya yardımcı olabilir.Küvetinizi sıcak suyla doldurun ve içine epsom tuzu atın. Epsom tuzu sizi rahatlatacağı gibi ağrınızıda hafifletecektir. Pamuklu iç çamaşır giyin . Pamuklu iç çamaşırı, nemin birikmesini ve hemoroidleri tahriş etmesini engelleyebilir. Düzenli egzersiz yapmak kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir buda hemoroid gelişimini önleyebilir.Hemoroidlerin genellikle kendiliğinden geçebilir nadir durumlarda komplikasyonlara neden olabilir. Hemoroidden kaynaklanan kronik kan kaybı, kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinden kaynaklanan anemiye neden olabilir. Makaledeyer alan septomlara sahipseniz en kısa zamanda bir hekime görünün.Doktorunuz hemoroidleri teşhis tedavi edebilir. İlaçlar kremler, merhemler ve fitiller reçete edebilir. Bu tedaviler işe yaramıyorsa, hemoroidleri çıkarmak içi ameliyat önerebilir.
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Hemoroide kantaron yağının iyi geldiğini duymuştum. Bir arkadaşıma hemoroid sorunu için kantaron yağını etkilenen bölgeye uygulamasını istemişler. Arkadaşım bu bitkisel kür sayesinde hemoroidden kurtulduğunu söylüyor. Kantaron yağı bir çok sağlık problemine iyi geliyor hemoroid tedavisinde güvenle kullanılabileceği kanısındayım
 

Benzer İçerikler

Mirmiga
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Mirmiga
Mirmiga
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
SadmiN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
SadmiN
SadmiN
Üst