1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.114
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Hepatit A aşısı türkiyede artık ücretsiz

  Konu, 'Hepatit Nedir' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  grip aşısı markaları hepatit a aşısı markaları hepatit a fiyatı fiyatı zatürre Hepatit A aşısı artık ücretsiz!


  Buzgan ayrıca yeni düzenleme ile 65 yaş üstü için ücretli olan grip aşısından da ücret alınmayacağını bildirdi.
  Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, yaptığı açıklamada, bağışıklamanın; aşıyla korunulabilir hastalıkların ve ölümlerin önlenmesi açısından en önemli toplum sağlığı müdahaleleri arasında yer aldığını söyledi.Buzgan, Türkiye’de yürütülmekte olan Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında 2005 yılına kadar aralarında boğmaca, difteri, tetanoz, kızamık, tüberküloz, çocuk felci ve hepatit B’nin olduğu 7 hastalığa yönelik aşılama yapıldığını belirterek “Günümüzde bu hastalıklara ek olarak kızamıkçık, kabakulak ve hemofilus influenza tip b hastalıkları olmak üzere toplam 10 hastalığa karşı aşılama çalışması yapılmaktadırö dedi. Buzgan, bunlara paralel olarak aşılamaya ayrılan bütçede de önemli artış sağlandığını kaydederek “2002 yılında 14 milyon YTL olan aşılama bütçesinin 2009 yılı bütçesinde yaklaşık 300 milyon YTL’ye ulaşması beklenmektedirö diye konuştu.
  Türkiye genelinde bebeklik yaş grubunda aşılama oranlarının yüzde 70’lerden yüzde 96’ya ulaştığını belirten Buzgan şunları söyledi:
  “Bu aşılama oranları Avrupa ülkeleri ortalamasının üzerindedir. Gerek dünyada, gerekse ülkemizde, son yıllarda risk grubu erişkinlerin bağışıklanması da giderek daha fazla öncelik kazanmaktadır. Risk grubuna dâhil erişkinlerde ölüm ve sakatlıkla ile sonuçlanabilecek birçok hastalık aşı ile önlenebilmektedir.
  -ZATÜRRE AŞISI 65 YAŞ ÜSTÜNE DE ÜCRETSİZ YAPILACAK-
  Grip ve zatürre aşılarının risk grubundakilere ücretsiz yapıldığını bildiren Buzgan şunları söyledi:
  “Grip aşısı 65 yaş üstündekilere de herhangi bir hastalığı olmasa dahi ücretsiz yapılıyordu. Grip aşısı ile birlikte zatürre aşısı da risk gruplarına ücretsiz yapılıyordu. Ama 65 yaş üstünde olanlara zatürre aşısının yapılması ücretsiz değildi. Yeniliklerden biri grip aşısında olduğu gibi bu aşıların ücretsiz yapılması oldu. İkinci yenilik ise; kronik karaciğer hastaları için daha önce Hepatit A hastalığını geçirmemişlerse hepatit A aşısının da ücretsiz olarak yapılması mümkün hale geldi. Hepatit A aslında küçük yaşata geçirildiğinde önemli bir sağlık sorununa yol açmayan, kronikleşmeyen bir hastalık iken, erişkinlerde geçirildiğinde ise ağır seyreden ve ölüme yol açabilen bir hastalıktır. Şimdi bu yeni tablo ile artık bu tür hastalığı olanların da hepatit A aşısını ücretsiz yaptırmaları mümkün hale geldi. Yani yeni yayımlanan 2008 Yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği çerçevesinde grip ve zatürre (pnömokok) aşılarının belirlenmiş risk gruplarına ve 65 yaş ve üzerindeki kişiler ile yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişilere durumlarını belgelendirmeleri halinde bedeli Sosyal Güvenlik Kurumu’nca karşılanmak üzere reçete edilebilmesi sağlandı. Ayrıca, kronik karaciğer hastaları için hepatit A aşısının da reçete edilebilmesi mümkün hale getirildi.

   
Hepatit A aşısı türkiyede artık ücretsiz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hepatit A Aşısı Ateş Yapar mı

  Hepatit A Aşısı Ateş Yapar mı

  Hepatit A Aşısı Ateş Yapar mı ? Kızlar acil cevap yazın ne olur Hepatit A Aşısı Ateş Yapar mı lütfen bekliyorum cevabınızı
 2. Hepatit A Aşısı yan etkileri nedir

  Hepatit A Aşısı yan etkileri nedir

  Hepatit A Ateş Yaparmı Hepatit A Aşısı yan etkileri nedir Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda Hepatit A Aşısı hakkında merak edieln tüm bilgilere değiniyor ve v yan etkilerinide konu alıyoruz. Hepatit A Aşısı sonrası reaksiyon görülmesi nadirdir. Aşı yerinde ağrı, kızarıklık ve bazen de sertlik oluşabilir. Hafif ateş ve baş ağrısı, kas ve eklem arısı görülebilen en sık...
 3. Hepatit A Aşısı Dozu

  Hepatit A Aşısı Dozu

  Hepatit A Aşısı Dozu hakkında bana acil tarafından bilgi yazarmısınız kızlar lütfen bekliyorum sizi
 4. Hepatit A Aşısı Hangi Ayda Yapılır

  Hepatit A Aşısı Hangi Ayda Yapılır

  Hepatit A Aşısı Hangi Ayda Yapılır ? Selam kızlar sizden bu konuda bilgi istiyorum acaba Hepatit A Aşısı Hangi Ayda Yapılır
 5. Hepatit A Aşısı Dozu Ne Kadar

  Hepatit A Aşısı Dozu Ne Kadar

  Hepatit A Aşısı Dozu Hepatit A Aşısı Dozu Ne Kadar Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda Hepatit A Aşısı hakkında merak ettiğiniz bir konu olan Hepatit A Aşısı dozu ne kadar olmalı sorusunun yanıtını veriyoruz. * Hepatit A aşısı iki doz olarak önerilir. İkinci doz ilk dozdan en az altı ay sonra uygulanmalıdır.

Sayfayı Paylaş