Etiketler:
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.108
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Hepatit A nedir nasıl bulaşır tedavisi ?

  Konu, 'Hepatit Nedir' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  hepatit a nedir hepatit a nasıl bulaşır hepatitis nedir tedavisi Hepatit A
  Son derece bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Halk arasında sarılık adıyla bilinir. Virüsünün vücuda girdikten sonraki 2-6 hafta kuluçka süresidir. Ülkemizde önemli bir sağlık sorunudur.

  Belirtilerin hepsi aynı anda olabileceği gibi hiçbiri de görülmeden sessiz olarak hastalık ortaya çıkabilir. Hastanın yaşı arttıkça hastalık daha ağır seyreder. Küçük çocuklarda hiçbir belirti görülmeyebilir. Hepatit A genellikle 3-6 hafta sürer, ancak bazı olgularda altı aya kadar devam eden uzun süreli ya da kötüleşerek tekrarlayan semptomlar olabilir.Hastalık süresince çok uzun süre yatakta kalınması ve buna bağlı olarak işgücü kaybında artış söz konusudur. Tam düzelme 6 ay kadar sürebilir.

  Hepatit A için kesin tanı kan testiyle konmaktadır.

  Hepatit A, B ve C Kan Testleri
  Hepatit karaciğerin tahribatına verilen genel isimdir. Hepatit A,B ve C değişik virüslerin sebep olduğu karaciğer enfeksiyonlarıdır. Burada bahsedilen testler hepatitin bu virüslerden herhangi birisinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirler.

  Test Nasıl Yapılır?
  Bu teste girmeden önce herhangi bir önlem almaya veya beslenmenizi değiştirmeye gerek yoktur.

  İğne ile kolunuzdan bir miktar kan alınır. Alınan kan tüpte toplanır ve laboratuara gönderilir.
  Bu testi yaptırmak yalnızca birkaç dakikanızı alır. Bu testi yaptırırken AIDS, hepatit veya diğer kan yoluyla bulaşan hastalıklara yakalanma riski yoktur.
  Sonuçlar Ne Anlama Gelir?

  Çeşitli hepatit kan testlerinin sonuçları aşağıda özetlenmiştir. İlk grup testler virüsün kanda bulunup bulunmadığını kontrole yöneliktir. Antijen testleri olarak adlandırılırlar. İkinci grup testler vücudun enfeksiyona karşı reaksiyonunu ölçmek için yapılan testlerdir. Antikor testleri olarak adlandırılırlar.

  -Hepatit A Enfeksiyonu: Pozitif antijen testi (HAV yada hepatit A virüsü testi) ve pozitif antikor testi (IgM anti-HAV antikor testi) akut hepatit A enfeksiyonu geçirdiğinizi gösterir. Eğer geçmişte hepatit geçirmişseniz antijen testiniz negatif olacaktır fakat antikor testi pozitif olacaktır.

  -Hepatit B Enfeksiyonu: Pozitif antijen testi (HbsAg veya hepatitis B virüsü yüzey antijeni testi) veya pozitif antikor testi (IgM anti-HBc veya IgM hepatit B virüsü antikor testi) akut hepatit B enfeksiyonuna sahip olduğunuzu gösterir.Eğer 6 ay veya daha fazla süreden beri hepatitiniz varsa (kronik hepatit) antijen testi pozitif antikor testi negatif olacaktır. Eğer hepatite karşı korunmak için aşı olduysanız antijen testi negatif, antikor testi ise pozitif olacaktır.

  -Hepatit C Enfeksiyonu: Pozitif antikor testi (anti-HCV veya hepatit C virüsü antikor testi) akut hepatit C enfeksiyonu geçirdiğinizi gösterir. Kronik enfeksiyonu kontrol etmek için, kanda bulunan belirli hepatit C virüslü proteinlerin (antijenler) miktarını ölçen testler yapılır. Eğer birkaç ay boyunca bu testler pozitif olursa hastalığın kronikleştiği söylenebilir. Başka bir deyişle vücudunuz enfeksiyonu tamamıyla temizleyemiyor demektir.

  Korunma Yolları Nelerdir?

  1-Tam olarak temizliğinden emin olunmayan suyu içmeyin ve bu sudan oluşan buzu kullanmayın. Aynı tehlike bu su ile diş fırçalarken de söz konusu olabilir.
  2-Soyulmamış meyvelerin, salataların, haşlanmamış sebzelerin yıkanmadan yenmemesi ve çiğ deniz mahsüllerinden sakınılması gerekir.
  3-Sokaklarda temizlik kurallarına dikkat edilmeden hazırlanmış yiyecek ve içeceklerin yenilmemesi gerekir.
  Tüm bu önlemlere rağmen Hepatit A riski altında olabilirsiniz. Korunmanın en kesin ve güvenli yolu aşılanmaktır

  Hepatit A Nasıl Bulaşır ?

  Kan yoluyla ve yakın temasla (kan dışındaki vücut sıvıları: tükürük, ter, cinsel organ sıvıları) bulaşır. Derideki bir çatlak yada açık yara ile temas eden bir damla kan yada tükürük bile hastalığın bulaşması için yeterli olabilmektedir. Taşıyıcı anneden bebeğine de doğum esnasında bulaşabilir.

  En önemli ve yaygın bulaşma yolu korumalı da olsa cinsel ilişkidir, çünkü ter ve tükürük gibi vücut sıvılarıyla dahi geçişleri olabilmektedir.

  Hepatit A Risk Grupları Hangileridir ?

  1-Çocuk yuvaları, kreşler ve okullarda bulunan çocuklar ve buralarda görevli personel.
  2-Eşcinseller.
  3-Yüksek endemik yerlere seyahat edenler.
  4-Sağlık çalışanları, laboratuvar personeli.
  5-Askeri personel.
  6-Hapishanede bulunanlar ve görevliler.
  7-Yakınları Hepatit A hastalığı geçirenler.
  8-Aşçılar ve gıda sektöründe çalışanlar.

  Belirtileri Nelerdir ?

  1-Grip benzeri belirtiler (ateş, titreme, bazen diyare, halsizlik gibi)
  2-İştahsızlık
  3-Bulantı
  4-Sarılık (gözlerin ve derinin sararması)
  5-İdrarın renginin koyulaşması (demli çay rengi)
  6-Dışkı renginin açılması
  7-Karın ağrısı
  8-Yorgunluk

   
Hepatit A nedir nasıl bulaşır tedavisi ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ŞARBON : nedir nasıl bulaşır tedavisi

  ŞARBON : nedir nasıl bulaşır tedavisi

  şarbon nedir et yiyen bakteri nedir sarbon porfiria hastalığı nasıl bulaşır nefesin görünür hale gelmesinin sebebi ŞARBON HASTALIĞI Genelde ot yiyen hayvanlarda görülen, bu hayvanlarla temas ya da bunları besin olarak tüketmekle insana bulaşan, bakterilerin yol açtığı bir hastalıktır. Etkeni, şarbon basilidir. Basil, bir tür bakteridir. İnsandan insana bulaşması söz konusu değildir. Hastalık,...
 2. Hepatit C nedir nasıl bulaşır ?

  Hepatit C nedir nasıl bulaşır ?

  hepatit c nedir hepatit c bulaşıcımıdır siroz bulaşıcımıdır siroz hastalığı nedir nasıl bulaşır Hepatit C Hepatit C viral yoldan bulaşan hepatitler arasında kan yolu ile en sık bulaşan tiptir. Bu sebeple özellikle kan nakli ve kan ürünleri ile edinildiğinin bilinmesi oldukça önemlidir. Belirtileri hafif olarak algılanabilir yada farkında olmadan geçirilebilir. Genel olarak küçük çocuklarda...
 3. Hepatit A nasıl Bulaşır ? videolu anlatım

  Hepatit A nasıl Bulaşır ? videolu anlatım

  Hepatit A hastalığının bulaşma yollarına dair bir görsel anlatım. drTrT02gcj0
 4. Hepatit c nasıl bulaşır ?

  Hepatit c nasıl bulaşır ?

  hepatit c nasıl bulaşır hepatit c nasil bulaşir nasil bulasir hipatit hcv nasıl bulaşır HEPATİT C NASIL BULAŞIR ? Hepatit C nasıl bulaşır sorusu oldukça önemlidir. HepatitC nin kan yolu ile bulaştığını belirtmiştik. Kan ve kan ürünleri ile geçebilmektedir. Ayrıca uyuşturucu kullananlarda iğnelerden bulaşması dolayısıyla oldukça yaygın görülür. Ayrıca tüm sağlık çalışanları hepatit B de...
 5. Hepatit B Nasıl Bulaşır ?

  Hepatit B Nasıl Bulaşır ?

  hepatit b kişiye nasıl geçer,hepatit b nasıl bulaşır,hepatit b olduğumu nasıl anlarım,hepatit b nasıl bir hastalıktır,hepatit b nasıl tedavi edilir,hepatit b hakkında bilgiler Bir kişi kan dolaşımında büyük miktarda viral yüke sahipse, büyük olasılıkla virüsü bulaştırır. Virüs HlV’den 100 kat daha bulaşıcıdır, bu yüzden çok küçük bir miktarı başkasını enfekte etmek için yeterlidir. Bu...

Sayfayı Paylaş