1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Herkesi kabir sıkar

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Sual: Kabir sıkması diye bir şey var mıdır? CEVAP
  Elbette vardır. Kabir azabı ve kabrin sıkmasına inanmayan bid’at sahibi olur. Hakkında hadis olsa da, olmasa da, kabir azabına inanmam diyen kâfir olur.

  İmam-ı a'zam hazretleri buyurdu ki:
  (Kabirde ruhun cesede iadesi ve kabrin sıkması ve azap edilmesi haktır.) [Kavl-ül fasl]

  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  Kabrin bedeni sıkması vardır. (3/17)

  İmam-ı Gazali hazretleri de buyuruyor ki:
  Kabir azabı ruha ve cesede birlikte olacaktır. (İhya)

  Kara ve denizde ölene de sual sorulur. (Nuhbet-ül-leâli s.116, Bidaye s.91)

  Ahirette Peygamberler dahil, herkese sual sorulacağı gibi, kabir sıkması da herkese olacaktır. Kâfirleri ve fasıkları çok şiddetli sıkacaktır. Peygamber, sahabe ve salihleri ise adeta okşar gibi hafif sıkacaktır. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (Kabrin sıkmasından kurtulan biri olsaydı, Sa’d bin Muaz kurtulurdu.) [İ.Ahmed]
  (Zekeriya oğlu Yahya'yı kabrin sıkması, yediği bir arpa sebebi ile olmuştur.) [İ. Rafiî]

  (Kabrin sıkması bir müminin affedilmemiş günahlarına kefarettir.) [İ. Rafiî]
  (Yemin ederim ki, 99 ejderha Kıyamete kadar, kâfire kabrinde azap eder.) [Ebu Ya’la]

  Kurretüluyun kitabındaki hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
  (Namazı özürsüz kılmayana, Allahü teâlâ 15 sıkıntı verir. Bunlardan altısı dünyada, üçü ölüm anında, üçü kabirde, üçü kabirden kalkarken olur. Kabirde çekeceği acılar şunlardır:
  1- Kabir onu sıkar. Kemikleri birbirine geçer. 2- Kabri ateşle doldurulur. Gece, gündüz onu yakar. 3- Allahü teâlâ, kabrine çok büyük yılan gönderir. Dünya yılanlarına benzemez. Her gün, her namaz vaktinde onu sokar. Bir an bırakmaz.)

  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  İyi bir kimse, talihli bir insan, kusurları, günahları, lütuf ve ihsan ile af olunan ve yüzüne vurulmayan kimsedir. Eğer günahı yüzüne vurulursa ve bunun için de, merhamet olunarak, yalnız dünya sıkıntıları çektirilip günahları, böylece temizlenen kimse de, çok talihlidir. Bununla da temizlenmeyip, geri kalan günahları için, kabir sıkması ve kabir azabı çekerek günahları biten, kıyamette, mahşer meydanına günahsız olarak götürülen de, ne kadar çok talihlidir. Eğer böyle yapmayıp, ahirette de cezalandırılırsa, yine adalettir. Fakat o gün, günahlı olan ve mahcup ve yüzleri kara olan, ne kadar güç durumdadır. Ama bunlardan, Müslüman olanlara yine acınacak, bunlar, sonunda yine merhamete kavuşacak, Cehennem azabında, sonsuz kalmaktan kurtulacaktır. Bu da, büyük bir nimettir. (m. 266)

  Ölü kabre konunca, bilinmeyen bir hayat ile dirilecek, rahat veya azap görecektir. Münker ve Nekir adındaki iki meleğin, bilinmeyen korkunç insan şeklinde mezara gelip sual soracaklarını hadis-i şerifler açıkça bildirmektedir. Doğru cevap verenlerin kabri genişleyecek, buraya Cennetten bir pencere açılacaktır. Sabah ve akşam, Cennetteki yerlerini görüp, melekler tarafından iyilikler yapılacak, müjdeler verilecektir. Doğru cevap veremezse, demir tokmaklarla öyle vurulacak ki, bağırmasını, insandan ve cinden başka her mahluk işitecektir. Kabir o kadar daralır ki, kemiklerini birbirine geçirecek gibi sıkar. Cehennemden bir pencere açılır. Sabah ve akşam Cehennemdeki yerini görüp, mezarda, mahşere kadar, acı azaplar çeker. (H.L.O.İman)
   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Herkesi kabir sıkar
  emeğine sağlık
   
 3. AuSSie-AnGeL

  AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  6.761
  Beğenilen Mesajlar:
  783
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  aNKaRa
Herkesi kabir sıkar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kabir Hayatı-Kabir Azabı

  Kabir Hayatı-Kabir Azabı

  kabir hayatı ile ilgili videolar kabir azabını kıyamete kadar kaldıran dua Bilirler, Akıl ederler, Duyarlar, "Hiç şüphe yok ki, ölü defnedilip arkadaşları, yanından ayrıldıkları zaman; yanından ayrılırken cenazesini kaldırıp kendisini ahirete yolcu edenlerin ayak seslerini işitir. (6) Peygamber efendimiz (s.a.v) Bedir'de öldürülen kâfirlerin içi taşlarla örülmemiş bir kuyuya...
 2. Kabir Hayati

  Kabir Hayati

  İnsan ölüp de kabre konduğu andan, kıyametin kopmasına kadar geçen zamana ’kabir hayatı’ denir. -------------------------------------------------------------------------------- İnsan ölüp de kabre konduğu andan, kıyametin kopmasına kadar geçen zamana ’kabir hayatı’ denir. Kabir hayatının bir adım öncesi dünya, bir adım sonrası âhiret hayatıdır. Kabir hayatı, dünya ile âhiret arasında...
 3. Sagopa Kajmer - Şampiyonu Sıkar Yarış

  Sagopa Kajmer - Şampiyonu Sıkar Yarış

  Sago Verse: Hey!... Boş bardak saki lazım mey Dertli başa taş at, hadi kır başı ye!... Yılgına dalgın deme baygın şey Sıra sıra hüzün dizdim peyder pey İçimde yıkıcı fırtınam var usta İçimde mapusta, virüsler ürüyor pusta Hain elinde susta, hadim silah Yunusta Riyadan rasta Söyle, ne iş bu böyle?... Ben güneş, sen de gölge Burası yasak bölge, adım at geriye, girende bozulur denge Hey RAP...
 4. Kolera - Şampiyonu Sıkar Yarış

  Kolera - Şampiyonu Sıkar Yarış

  (Sagopa Kajmer & Kolera) [Sago Verse] Hey!.. Bos bardak saki lazım mey Dertli basa tas at, hadi kır bası ye!.. Yılgına dalgın deme baygın sey Sıra sıra huzun dizdim peyder pey İcimde yıkıcı fırtınam var usta İçimde mahpusta, virusler uruyor pusta Hain elinde susta, hadim silah Yunus'ta riyadan rasta Soyle, ne is bu boyle?.. Ben gunes, sen golge Bırası yasak bolge, adım at geriye, girende...

Sayfayı Paylaş