Hiperpigmentasyon nedir

0

000_jasmin_000

Yeni Üye
Üye
Hiperpigmentasyon nedir
[h=2]Hiperpigmentasyon nedir?[/h] [h=3]Hiperpigmentasyon, melaninin aşırı üretiminin bir sonucudur.[/h] Melanin cilde ve saça rengini verir. Yararları arasında UV ışınlarının yarattığı hasarlara karşı cildi korumak ve güneş ışınlarınıı emmek vardır. Ancak melaninin aşırı üretimi, ciltte lekeli görünüm ve cilt tonunda farklılıklara neden olur. Güneş ışınlarına maruz kalma, hormonlar veya cilt yaralanmaları da melaninin aşırı üretilmesine sebep olur.
1) Güneş ışınları: Cilt sürekli UV ışınlarına maruz kaldığında, güneş hasarları oluşur. Kahverengi lekeler, cildi UV ışınlarından korumaya yardımcı olmak için çok fazla melanin oluşmasının sonucunda görülür.
2) Hormonlar: Melazma, hormonların aşırı uyarılmasından kaynaklanan hormonlarla ilgili hiperpigmentasyondur. Genellikle hamileler (bu yüzden genellikle "hamilelik maskesi" olarak bilinir) veya doğum kontrol hapı kullananlarda görüldüğü gibi kozmetikler ve ilaçlara karşı cildin geliştirildiği tepkilerden kaynaklanabilir.
3) Enflamasyon sonrası hiperpigmentasyon: Akne izleri veya cilt hasarlarına karşı oluşan enflamasyon sonucu cilt tonunun koyulaşmasıdır. Melanin oluşumu ile ilgili olan hücreler bağışıklık sistemi hücreleri ile ilişkilidir; yani biri tetiklendiğinde diğeri de tetiklenir.

kaynak: Cilt Bakımı, Cilt Kremi, Cilt Temizleme, Göz Altı Kremi, Kırışıklık Kremi, Vücut Kremi, Cilt Bakımı Güzellik, Cilt Bakım Kremi, Akne Kremi, Akne Bakımı, Sivilce Kremi, Tıraş, Hassas Cilt, Cilt Yaşlanması, Kuru Cilt, Ciltte Kuruluk, Nemlendirici, Temi
 

Benzer İçerikler

0
Cevaplar
14
Görüntüleme
8K
Kayıtsız Üye
K
Uzman SühaN
Cevaplar
1
Görüntüleme
2K
Melis ank
Melis ank
Üst