Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  hipertansiyon hastasıyım hamileliğimi ne kadar etkiler

  Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Yüksek tansiyon ve gebelik - Gebelikte yüksek tansiyon özellikle bebek için[​IMG] olumsuz sonuçları olacağından, tansiyonun dikkatle kontrol altında tutulması gerekir. Normal olarak hamilelik sırasında kan basıncı düşer. 140/90 mmHG veya üzerinde olan kan basıncı, gebelikte geleneksel olarak yüksek tansiyon olarak değerlendirilir. Bu değerin önemi, yüksek tansiyonun gebelikte ilk kez ortaya çıkmasına veya hamile kalmadan önce yüksek olup olmadığına bağlı olacaktır. Hamile bayanların daha sık kan basıncı ölçümlerine ihtiyaç vardır ve bu değerleri doktor ile paylaşmalıdırlar.Hipartansiyon, anne adaylarında hamileliğin 20. haftasından itibaren ortaya çıkar. Hamilelik süresince tansiyonun düzenli olarak takip edilmesi çok önemlidir. Çünkü hipertansiyon, hamileliğin erken döneminde teşhis edilmesi durumunda tedavisi mümkün olan, geç fark edildiğinde ise anne ya da bebeğin ölümüne yol açabilen hastalıktır. Bundan dolayı erken tanı ve dikkatli takip, anne-bebek açısından çok önemlidir.”

  GEBELİĞE BAĞLI YÜKSEK TANSİYON
  (Gestasyonel hipertansiyon)

  Gebeliğe bağlı hipertansiyon genellikle gebeliğin son aşamalarında, özellikle de son 3 ayında meydana gelir. Adından da anlaşıldığı gibi gebelikten önce normal tansiyonu olan bir kadının gebeliğin son aylarında tansiyonu yükselmiştir. İdrarda protein varlığı preeklamsiye gidiş olduğuna işaret eder.
  Gebeliğe bağlı hipertansiyonda, doğumdan sonraki 12 hafta içinde tansiyonunun normale dönmesi beklenir. Eğer 12 hafta sonra tansiyon hala yüksekse, kişide kronik hipertansiyon olabileceği düşünülmelidir.

  KRONİK HİPERTANSİYON

  Kronik hipertansiyon, gebelikten önce de tansiyonun yüksek olduğu anlamına gelmektedir.
  Burada vurgulanması gereken en önemli konu, yüksek tansiyonu olan bir kadının daha gebe kalmadan önce bir hekime danışması gereğidir.

  Eğer bu mümkün olmamışsa, gebelik için gidilen ilk izlemde hekime bu durum hemen söylenmeli ve bütün gebelik boyunca iyi bir izlem yapılmalıdır.

  YATAK İSTİRAHATİ

  Preeklamside veya gebelikteki hipertansiyonda yatak istirahatının kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir.
  Sık izlem çok önemlidir. Her bir izlemde hekiminiz tansiyonunuzu değerlendirmeli, idrarda protein bakmalı ve bebeğin durumunu kontrol etmelidir.

   
hipertansiyon hastasıyım hamileliğimi ne kadar etkiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kansız olmam hamileliğimi ne kadar etkiler

  kansız olmam hamileliğimi ne kadar etkiler

  gebelikte kansızlık bebeği etkilermi GEBELİKTE KANSIZLIK Gebelik, anne vücudunda ikinci bir canlının oluştuğu dönemdir. Yetersiz ve dengesiz beslenme gebe anne üzerinde çeşitli bozukluklara neden olur.Gebelik süresince bebek, anne zayıf olsa bile kendisi için gerekli...
 2. Hamilelikte Hipertansiyon

  Hamilelikte Hipertansiyon

  GEBELİKTE HİPERTANSİYON - PREEKLAMPSİ - EKLAMPSİ Halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen çok ciddi boyutlara ulaşabilen hastalık grubudur. Preeklampsi insan gebeliğine özgü bir hastalıktır. Gebelikte ortaya çıkan yüksek tansiyonla seyreden durumlar, anne ve bebek hayatını olumsuz etkileyebilecek hastalıklardır. Yüksek tansiyonun yanı sıra meydana gelen metabolik ve damarsal...
 3. Fartural Tablet Ne kadar Sürede etki ediyor

  Fartural Tablet Ne kadar Sürede etki ediyor

  Adet düzensizliğinden dolayı fartural tablet kullandım kızlar. Fartural adet sökücü kullanmama rağmen iki gün geçti ilacımda bitti ama yine olamadım. İkincisini kullanacağım sormak istiyorum. bU FARTURAL NE KADAR SÜREDE ETKİ EDİYOR. bİLGİSİ OLAN VEYA KULLANAN ARKADAŞLARIM BANA YARDIMCI OLABİLİR Mİ LÜTFEN.
 4. Tiroit Bezinin Hamileliğe Etkileri Nelerdir ?

  Tiroit Bezinin Hamileliğe Etkileri Nelerdir ?

  tiroit bezi hamilelik tiroit bezi ve hamilelik Sevgili melekler, gerek genetik sebepler, gerekse hava kirliliği, stres, sağlıksız gıdalar gibi dış etkenlerden dolayı bozulan bünyeler nedeniyle pek çok kadın gebe kalamıyor. Buna kalıtsal olan ya da olmayan hastalıkları da katabiliriz. Tiroit bezi hastalığı da (eğer gerekli önlemler alınmazsa ) gebe kalmaya engel ve tehlikeli durumlar...
 5. Gebelikte hipertansiyon neden olur ?

  Gebelikte hipertansiyon neden olur ?

  Hipertansiyon, yüksek tansiyonu tanımlamak için kullanılan tıbbi terimdir. Tansiyon seviyelerinin düzenli olarak izlenmesi, doğum öncesi bakımın önemli bir unsurudur. Tansiyon,gebelikte tansiyon,gebelikte hipretansiyon ,gebelikte tansiyon nedenleri,gebelikte tansiyon tedavisi hakkında ki tüm ayrıntılar yazımızın devamın da.Hipertansiyon (yüksek tansiyon), 140/90 mmHg dan daha yüksek tansiyon...

Sayfayı Paylaş