HP 2 bin kişiye Çorlu'da iş verecek

PaSikA

Yeni Üye
Üye
HP 2 bin kişiye Çorlu'da iş verecek
çorludaki fabrikalar çorluda iş çorluda yeni açılan fabrikalar eleman arayan eleman arayanlar
qdewe4YPLo7.jpg


HP Çorlu’da 60 milyon dolara kuracağı fabrikada 2 bin kişiye iş yaratıp ayda 200 bin bilgisayar üretecek.


Türkiye, yıllardır uğraştığı teknoloji üssü olma hayalini dünya devi HP ile gerçeğe dönüştürüyor.

ABD’li teknoloji şirketi Hewlett-Packard (HP) ve Tayvanlı Foxconn Teknoloji Grubu, 60 milyon dolar yatırımla Türkiye’de PC üretimine başlayacak. Türkiye’de teknoloji sektöründe üretim alanında ilk yabancı yatırım olacak fabrika Çorlu’daki AB Serbest Bölgesi’nde 15-18 ayda tamamlanacak. HP, Foxconn Teknoloji Grubu ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ortak açıklamalarında, yatırımın Türkiye ve Ortadoğu’daki talep artışını karşılamaya yönelik olacağını duyurdu.

İHRACAT YAPILACAK

HP Türkiye Kişisel Sistemler Grubu Ülke Müdürü Artun Ayvat, söz konusu yatırımın Türkiye’de teknoloji sektöründe üretim alanında ilk yabancı yatırım olduğunu söyledi. Ayvat ‘Çek Cumhuriyeti’nde bir fabrika bulunuyor. 8-9 ay önce gelişmekte olan ülkelerde bir fabrika için arayış içine girdiler. Türkiye de inceledikleri ülkeler arasındaydı. Ortadoğu’da da birkaç ülke düşünülüyordu.

Fakat Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı’nın da katkılarıyla Türkiye öne çıktı’ dedi. Türkiye’nin öne çıkmasında iç dinamiğin etkili olduğunu belirten Ayvat şunları söyledi: ‘Türkiye’nin iç dinamiği, genç nüfusu çok önemli bir etki yaptı. Ayrıca Türkiye’nin stratejik konumu bu yatırımda rol oynadı. Çünkü kurulacak fabrikadan gelişmekte olan pazarlara Ortadoğu’ya, Afrika’ya ihracat yapılacak. Bu pazarlara yakınlık Türkiye’yi öne çıkardı.’ Teknoloji şirketleri bir bir fabrika kapatırken bu yatırımın Türkiye için çok önemli bir ayrıcalık olduğunu belirten Artun Ayvat, yatırımın moral verdiğini söyledi.

AYDA 200 BİN BİLGİSAYAR


Ayvat, şimdilik ayda 200 bin PC üretilecek fabrikada 2 bin kişilik istihdam yaratılacağını da belirtti. HP’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Kişisel Sistemler Grubu’ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı Eric Cador da en son çıkan PC teknolojisine olan talebin çok hızlı arttığını belirterek, bu ortamda, HP olarak Türkiye’deki bireysel ve kurumsal kullanıcıların giderek artan ilgisini gözlemlediklerini bildirdi.
 
U

ulviye

Forum Okuru
çalışmak istiyorum

merhabalar ben ev hanımıyım tam 20yıllık evliyim 14.12.1976 dogumluyum.2çoçuk annesiyim yaşları 17 vede 13 yaşındalar çalışmak istiyorum bana bu konuda yardım edeceginize inanıyorum .Ayrıca pç kursuna gittim serfifikam var ehliyetim var .Ama pordon şunuda belirteyim ilkokul mezunuyum yani kısacası çalışmak istiyorum iyi günler tşk ederim kolay gelsin .
 
Üst