Huzursuz bacak sendromu nedir nasıl tedavi edilir ?

Uzman SühaN

Administrator
Huzursuz bacak sendromu nedir nasıl tedavi edilir ?
Huzursuz bacak sendromu , toplumda çok yaygın görülmesinin yanın da , bir çok insan bu hastalığı bilmez. Daha doğrusu bunun bir rahatsızlık olduğunu bilemez.Adından da anlaşılacağı üzere bacakların huzursuz olmasıdır.Huzursuz bacak sendorumu, huzursuz bacak sendromu nedir,huzursuz bacak sendromu neden olur, huzursuz bacak sendromunun tedavisi varmıdır ? Huzursuz bacak sendromu hakkında ki tüm detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.


Öncesi Huzursuz bacak sendromu nasıl geçer , Huzursuz bacak sendromunun tedavisi varmı adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.

Huzursuz bacak sendromu nu tarif etmek güç.Ben de bu hastalıktan müzdarip biriyim.Bacaklarda garip bir ağrı,ağrı derken böyle sızı şeklinde değil.Tarif edilmez garip bir durum.Bacağıma sürekli masaj yapıyor ,hareket ettiriyorum.Saniyelik bir rahatlama oluyor.Bu hastalık genellikle tam dinlenirken yada uyurken kendini hissettiriyor.Uykunuzun en tatlı yerinden kalkıp bu ağrıyı dindirmeye çalışıyorsunuz.Ama maalesef ağrı geçmiyor.Ve bu ağrı yüzünden uykunuz bozuluyor.


Hekime göründüğüm de bana ilaç verdi .Verdikleri ilaçların hiç bir faydasını görmedim. Yaptığım tek şey sızı esnasında bacaklarımı hareket ettirmek ve ovmak. Bu hastalık yüzünden yolculuk yapmak ,bir yerde uzun süreli oturmak ızdırap verici. Huzursuz bacak sendromuna nedenlerine kansızlık,vitamin eksikliği ,diyabet ve kronik böbrek yetmezliği gösteriliyor. Ayrıca kullanılan bazı ilaçlarında huzursuz bacak sendromunu tetiklediği söyleniyor. Bazı hastalar huzursuz bacak sendromu tedavisinde özel nöral terapi uygulanıyor. Bu tedaviyle anlamlı düzelme sağlandığı söyleniyor.Bu tedaviye girip olumlu sonuç alanlar var ise bu başlık altından bizlerle paylaşabilir. Huzursuz bacak sendromu ile ilgili detaylı bilgileri uzmanlarından derleyerek sizlere vermeye devam ediyoruz.


huzursuz bacak sendromu.JpegHuzursuz Bacak Sendromu nedir?


Huzursuz bacak sendromunu toplumda çok yaygın görülmesi, hastalık olduğunun bilinmemesi ve yıllarca insanların bu hastalıkla tedavi edilmeden yaşaması nedeniyle en az bilinen en sık görülen hastalıklardan biridir diye tanımlayabiliriz.

Huzursuz bacak sendromu özellikle istirahat döneminde ortaya çıkan bacaklarda uyuşma, yanma, iğnelenme, karıncalanma, ağrı ve şiddetli hareket ettirme isteği gibi yakınmalarla kendini gösteren bir nörolojik hastalıktır. Yakınmalar genellikle akşam saatlerinde ve bacaklarda ortaya çıkarken, ilerleyen durumlarda gün içinde de uzun süreli oturma ve istirahat dönemlerinde ortaya çıkabilir. En önemli özelliklerden birisi yakınmaların hareketle azalmasıdır. Genellikle her iki bacağı etkilemekle birlikte az oranda ki hastalarda tek taraflı olabileceği akılda tutulmalıdır. Nadiren kollara, ellere ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Bulguların sıklıkla akşam ve gece saatlerinde ortaya çıkması, bu hastalarda ciddi uyku bozukluklarına neden olmaktadır. Ayrıca huzursuz bacak sendromu olan hastaların %80’ine yakın bir bölümünde uyku sırasında belirli aralıklarla bacaklarda ortaya çıkan ve Periyodik Bacak Hareketleri (PBH) adını verdiğimiz istemsiz hareketler vardır. Bunlar da uykuyu etkileyen bir başka nedendir. Bazı hastalarda huzursuz bacak sendromu olmaksızın sadece PBH’leri ortaya çıkabilir.

Huzursuz bacak sendromu genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan bir hastalık olmakla birlikte tüm yaşlarda da görülebilir. Kadınlarda erkeklere göre yaklaşık iki kat daha fazla görülmektedir.Huzursuz Bacak Sendromu görülme sıklığı nedir?Değişik toplumlarda yapılan çalışmalarda huzursuz bacak sendromu görülme sıklığı %1-15 arasında değişmektedir. Ülkemizde yapılan çalışmaların sonuçlarına göre toplumumuzda ortalama görülme sıklığının %3-5 arasında olduğunu söyleyebiliriz. Bu oldukça yüksek bir orandır. Çok iyi bilinmediği ve tanısı konulmadığı için birçok hasta huzursuz bacak sendromu ile yaşamaktadır.Huzursuz Bacak Sendromu tanısı nasıl konulur?


Huzursuz bacak sendromu tanısı konulması için bu hastalığa özel herhangi bir test bulunmamaktadır. Bu nedenle aşağıda belirtilen kriterlerin dikkatle sorgulanması gereklidir.

• Bacaklarda anormal duyularla birlikte şiddetli hareket ettirme isteği olması
• Bulguların oturma ve yatma gibi istirahat durumlarında ortaya çıkması
• Hareket ettirmekle bulguların tamamen ya da kısmen düzelmesi
• Bulguların, genellikle akşam saatlerinde ya da gece kötüleşmesi gibi belirli bir özelliği olması
• Bu asıl tanı koydurucu özellikler dışında hastaların bazı kan tetkikleri ve polisomnografik (tüm gece uyku çalışması) incelemeleri ayrıcı tanıda yapılmaktadır.Huzursuz Bacak Sendromu’nun nedenleri nelerdir?


Hastaların büyük bir kısmında huzursuz bacak sendromu nedeni tam olarak bulunamaz. Nedeni bilinmeyen bu tip hastalara Primer Huzursuz Bacak Sendromu adı verilmektedir. Ancak bu hastaların ailelerinde benzer hastalar olup olmadığı araştırılmalıdır. Özellikle erken yaşta (40 yaşından önce) başlayan kişilerde genetik geçiş daha yüksek orandadır. Nedeni saptanamayan huzursuz bacak sendromu hastaların yaklaşık yarısında genetik geçiş olabilmektedir.
Bugün en çok kabul edilen görüşe göre huzursuz bacak sendromu beyinde dopamin isimli maddenin bazı özel bölgelerde azalması sonucu gelişmektedir.


Huzursuz Bacak Snedromu’ na neden olabilecek durumlar şunlardır:


• Demir eksikliği (en önemli göstergesi ferritin düşüklüğü)
• İleri evre böbrek yetmezliği (üremi)
• Şeker hastalığı
• Parkinson hastalığı
• Sinirlerin değişik nedenlerle etkilenmesi (polinöropati)
• Romatoid artrit
• Hamilelik

Bunların dışında bazı bulantı, depresyon ve psikoz ilaçları ile bazı sara (fenitoin içerenler), soğuk algınlığı (antihistaminik içerenler), tansiyon ilaçları (nifedipin içerenler) huzursuz bacak sendromu bulgularını kötüleştirebilirler. Bu nedenle huzursuz bacak sendromu olan hastalar bu grup ilaçları doktoruna danışmadan kullanmamalıdır. Ayrıca kafein, alkol ve sigaranın yine huzursuz bacak sendromu bulgularını kötüleştirebileceği unutulmamalıdır.


Huzursuz Bacak Sendromu tedavisi nasıl yapılır?

Huzursuz bacak sendromu tedavi edilebilir. İlaç tedavisine başlamadan önce yapılabilecek bazı rahatlatıcı hareketler ve önlemler vardır. Bunlara hastaların dikkat etmesi oldukça önemlidir.
İlk yapılması gereken hastanın bazı basit önlemleri alması ve yatak odası düzenlemeleri.
Huzursuz bacak sendromu bulgularını kötüleştirebileceğini bildiğimiz alkol, sigara, kafein (çikolata, kafein içeren çay ve kahve gibi) maddelerden uzak durulması, özellikle akşam saatlerinde yatmadan önce bunlara dikkat edilmesi gerekir. Huzursuz bacak sendromu bulgularını artırabilecek ilaçları doktoruna danışmadan almaması, eğer başka bir nedene bağlı ortaya çıkmış ise önce bu nedenin tedavi edilmesi gereklidir.

İlaç tedavisi planlanan hastalarda kullanılabilecek ilaçlar:

Dopaminerjik (dopamin seviyesini artıran) ilaçlar: Bu ilaçlar genellikle Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak ikisinin çok farklı hastalıklar olduğu unutulmamalıdır. Bunlar genel olarak dopamin agonistleri ve levodopa’dır. Dopaminerjik ilaçları tercih ederken özellikle uzun etkili olanların tercih edilmesi önemlidir. Bunların dışında benzodiazepinler, gabapentin ve karbamazepin gibi sara ilaçları, opioid ve narkotik grubu bazı ilaçlar da sonraki seçenekler içinde yer almaktadır.
 
Son düzenleme:

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Bende de huzursuz bacak sendromu var. Bu yüzden otobüs yolculuğu pek yapamıyorum. Uyku deseniz oda haram oluyor. Uykunun en güzel yerinde uyandırıyor bu rahatsızlık beni. İlaç kullanıyorum ama hiç faydasını görmedim.
 
Üst