Etiketler:
 1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  hz.MUHAMMED (s.a.v) çocuk yetiştirilmesi üzerine bazı sözleri

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  hzmuhammedin çocuklarla ilgili sözleri hz muhammedin çocuklarla ilgili sözleri peygamberimizin hz muhammedin anıları çocuklara
  Bu yazıyı ilk okuduğumda en başta yazan cümle çok hoşuma gitti.''kimin çocuğu varsa onunla çocuklaşsın''gerçektende öyle bizde onlar gibi davranmalıyız ki onları daha rahat anlayalım.Onlara kendimizi daha iyi ifade edelim:):)

  Kimin çocuğu varsa onunla çocuklaşsın." (İbn Mahled, Ahbaru's Sığar)
  "- Hepiniz çobansınız ve hepiniz güttüklerinizden sorumlusunuz." (Buhari)
  "- Siz kıyamet gününde kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çarılacaksınız. Öyleyse çocuklarınıza güzel isimler seçin." (Ebu Davud)
  "- Çocuğunuza bırakacağınız " en güzel miras" onu, hem dünya ve hem de ahiret mutluluğuna eriştirecek bir terbiyedir." (Tirmizi)
  "Allah'tan korkun, ve çocuklarınız arasında adaleti gözetin." (Buhari)

  "- Merhamet etmeyene merhamet edilmez." (Buhari) "- Bir adamın hayır yolunda harcadığı paranın en faziletlisi, aile fertlerine harcadığı paradır." (Müslim, Riyazüs-Salihin)
  "- Çocuklarınıza ikram edin ve terbiyelerini güzel yapın." (İbn-i Mace)
  "- Kişinin öldükten sonra geride bıraktığı şeylerin en hayırlısı, kendisine dua eden salih bir evlad, sevabı kendisine ulaşan sadaka-i cariye, kendisinden sonra halkın amel ettiği ilimdir." (Ebu Davud)
  "- Çocuklarınıza "ilk söz" olarak "Lailahe illallah"ı öğretin."
  "- Çocuklarınıza ikramda bulunun ve onların edebini güzelleştirin." (İbn-i Mace)
  "- Kim "üç kız" veya "üç kızkardeş" veya " iki kız kardeş" veya "iki kız" yetiştirir, te'diplerini (edeplendirilmelerini) eksik etmez, onlara iyi davranır ve evlendirirse cenneti hak etmiştir." (Ebu Davud-Tirmizi)
  "- Kimin iki kızı olur da bunları öldürmez, alçaltmaz, oğlan çocuklarını bunlara tercih etmezse Allah onu cennete koyar." (Ebu Davud)
  "- Bir erkek üzerinde en çok hakkı bulunan kimse annesidir." (F.Kadir)
  "- Siz iffetli olun ki, hanımlarınız da iffetli olsun. Siz anne-babanıza iyi muamele edin ki evlatlarınız da size iyi muamele yapsınlar." (F.Kadir)
  "- Cennete giden yol behemehal annenin rızasından geçmektedir." (Nesai)
  "- Anne, cennet kapılarının ortasını teşkil etmektedir." (Deylemi)   
hz.MUHAMMED (s.a.v) çocuk yetiştirilmesi üzerine bazı sözleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yaratılmışların en üstünü HZ.Muhammed (S.A.V)

  Yaratılmışların en üstünü HZ.Muhammed (S.A.V)

  yaratılmışların en üstünü muhammet mustafanın mezarı meleklerin en üstünü üstün melek kimdir muhammet mustafa nın kabri Sen Ahmed ü Mahmud ü Muhammedsin efendim Hak’dan bize Sultan-ı müeyyedsin efendim. (Şeyh Galip) Vahiy meleği Cebrail aleyhisselam, anlatıyor: -Hazret-i Allah, beni yarattı. Onsekizbin yıl arz altında kaldım… -Ey Cebrail seni kim yarattı? -Sen yarattın yara Rabbi. Her...
 2. Hz.muhammed(s.a.v) Efendİmİmİzİn Kabrİ

  Hz.muhammed(s.a.v) Efendİmİmİzİn Kabrİ

  hzmuhammed sav hz muhammed sav hzmuhammet hz muhammed in kabri muhammet Hz.muhammed(s.a.v) Efendİmİmİzİn Kabrİ
 3. Hz.Muhammed (S.A.V) Fatih Sultan Mehmet İçin Hangi Sözleri Söyledi ?

  Hz.Muhammed (S.A.V) Fatih Sultan Mehmet İçin Hangi Sözleri Söyledi ?

  Peygamber Efendimizin Müjdelediği Büyük Kumandan Fatih Sultan Mehmet Peygamber Efendimizin Fatih Sultan Mehmet İçin Söylediği Sözler Geçtiğimiz sezon sinemalarda rekor izleyiciye ulaşarak izlenen Fetih 1453 filmi, yakında televizyon dizisi olarak ekranlara gelecek melekler :) Tarihimizin şanlı bir sayfası olarak hafızalarımıza kazınan İstanbul'un fethi İslam tarihi için de son derece...
 4. Hz.Muhammed (S.A.V) 'in Faziletleri Mucizeleri

  Hz.Muhammed (S.A.V) 'in Faziletleri Mucizeleri

  Peygamber Efendimizin Fazileti Peygamber Efendimizin Faziletleri Nelerdir Sevgili melekler, Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed tıpkı İslam Dini gibi tüm insanlığın doğru yola girmesi için uyarıcı ve tebliğ edici olarak gönderilmiştir. O, son peygamberdir. İnsanlığın tüm güzel vasıflarının kendisinde bulunduğu Peygamber Efendimizin Faziletleri Nelerdir merak edenler ve hatırlamak isteyenler...
 5. Hz.Muhammed (S.A.V.) 'in Gördüğü Rüyalarla İlgili Bilgiler

  Hz.Muhammed (S.A.V.) 'in Gördüğü Rüyalarla İlgili Bilgiler

  Peygamber Efendimizin Gördüğü Rüyalar Ve Yorumları Peygamber Efendimizin Gördüğü Rüyalar Hakkında Bilgi Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V.) tüm insanlık tarafından örnek alınması gereken bir insandır sevgili melekler :) Allah (C.C.) O'na bahşettiği bazı mucizelerle insanlığın gerçeği görmesini sağlamıştır. Bu mucizelerden biri de Efendimizin gördüğü rüyalardı. Biz de bu sayfamızda...

Sayfayı Paylaş