Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  İdrara çıkamama

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  idrara çıkamama idrara çıkamama, nedenleri, sebepleri, tedavisi hakkında bilgiler burada arkadaşlar


  Özellikle kadınlarda sistit belirtisi oaln idrara çıkamama, kadın - erkek bir çok kişide sıkça rastlanan sağlık sorunlarının başındadır Melek'lerim.

  < Konu Resmi..>
  Başta sadece küçük bir problem gibi görünebilir; ancak bu durum adım adım ilerleyerek geceleri sık idrara gitme, tuvalet yolunda idrarını tutamama ile yaşam kalitesini gittikçe düşürebilir. İşte basit olarak algılanan idrara çıkamama probleminin insan hayatını kabusa çevirmemesi için yapılması gerekenler…
  Uygulanan yeni tedavi yöntemleri ile açık cerrahi işleme gerek kalmadan tüm bu sıkıntılarınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Prof. Dr. Tibet Erdoğru, “da Vinci Robotik Cerrahi ile kronik sistit tedavisi” hakkında bilgi verdi.

  Sistit sürekli tekrarlıyor ve 3 aydan fazla sürüyorsa…

  Kronik sistitler, basit idrar yolu enfeksiyonu olarak da ifade edilebilen akut sistitlerden çok farklıdır. Tekrarlayan ve 3 aydan fazla süre ile devam eden sistitleri kronik olarak kabul etmek gerekir. Her sistit olgusunda mutlaka mikrop olması şart değildir. İdrarda mikrop olmadan da mesane dokusunda gelişen sistitler asıl kronik sistitleri oluşturur. Her yaştaki erkek ya da kadınlarda bu ağrılı kronik sistit görülebilir.

  Erkeklerde bu tablo her zaman “kronik prostatit” olarak da nitelendirilir ve büyük sıkıntılarla tarif edilir. Kadınlarda ise basit bir sistit şeklinde kendini gösterirken; kronikleşmiş yanma ve ağrılılarla idrarı hissetme, yapma ve sık idrara çıkma belirtileri ile kişi yıllarını geçirebilir

  Tuvalete yetişemeyebilirsiniz

  Önceleri sadece gündüzleri başlayan sık idrara çıkma, adım adım ilerleyerek geceleri de idrara gitme ile kendisini gösterir. Başlarda idrarını bir süre de olsun tutabilirken, zamanla idrarını tutmakta güçlük çekmek ve aniden bastıran idrar hissi ile hemen idrarını boşaltma isteği kendisini gösterir. Hastalar son aşamalarda artık idrarını hisseder hissetmez hemen idrara gitme zorunluluğu, tuvalet yolunda idrarını tutamama ve kaçırmalarla büyük sıkıntı çekmeye başlarlar.

  Hasta içtiği meşrubata kadar sorgulamalı

  Tedavi sürecinde ilk adım içtiği meşrubatların bilgisinden başlayarak, geçirdiği gebeliklerin hikayelerinin sorgulanmasıdır. “İdrara çıkma günlüğü” ile fonksiyonel şekilde bir değerlendirme yapılmalıdır. Mutlaka “kronik sistit altında yatan bir bakteri var mı” değerlendirilmelidir.

  İdrarda kanama, iltihap hücresi oluşumu ve ailedeki sağlık profiline göre idrarda verem mikrobu olup olmadığı aranmalıdır. Daha sonra narkoz altında mesane endoskopisi, ürodinamik testler, “Potasyum” ve “Buz” testleri, mesaneden biyopsi alınması ile patolojik değerlendirmenin yanında; laparoskopik olarak leğen kemiği içindeki tüm organlar ile kuyruk sokumundan çıkan sinir köklerinin ve pudendal sinirin değerlendirme süreci gerçekleştirilir.

  Son olarak da değerlendirme sonuçlarına bağlı olarak hastaya uygun tedavi seçenekleri sunulur. Gerçek kronik sistit hastalığında mesanedeki iltihabi durumun kaynağı tedavi edilir. Bu bir yabancı cisim olabileceği gibi, mesanenin duvarının idrarın kimyasal yapısına karşı oluşturduğu iltihabi reaksiyon ya da alerjik iltihaplanmalar dahi olabilir. Bu tip durumlarda yabancı cismin çıkartılması, mesane iç yüzeyinin idrara karşı korunmasına yönelik ilaçlar veya alerjiye karşı tedaviler şeklinde gerçekleştirilir.

  Geçmeyen sistit başka hastalıkların habercisi olabilir

  İdrar yolu yanmalarını, ağrılı idrar hissedilmesi, leğen kemiği bölgesinde ağrı ile seyreden ve geçmeyen sıkıntılar basit bir sistit gibi uzun süre antibiyotik ya da farklı ilaçlarla tedavi edilemeyebilir; çünkü bu sıkıntılar farklı nedenlere bağlı olabilir.

  Yıllarca “sistit” adı altında tedaviler almış; ancak aslında kronik pelvik (leğen kemiği bölgesinin tıbbi adıdır) ağrı sendromu ile karşı karşıya olan kadın ve erkek hastalar olabilmektedir. Bu nedenle kemik iliği fonksiyonlarında kayıp olan hastalar dahi olabilmektedir. Zamanla başta sadece sık idrara çıkma hissi yerini tamamen ağrılı idrar hislerine bırakabilmektedir.

  İdrar yaparken ya da yaptıktan sonra kasıklarda, göbek altı bölgesinde ya da bacak arası bölgesinde şiddetli elektrik çarpması, bıçak saplanır tarzda ağrılarla yaşam içinden çıkılmaz bir duruma dönebilir.

  Tedavide “da Vinci Robotik Cerrahi” devri

  Sinirlerin bir bölümünün bağ dokuları ya da kasların arasında sıkışmasına bağlı olarak gelişen ağrı durumunda LANN (Laparoskopik Nöral Navigasyon) prosedürü uygulanır. Sorunun hangi sinir kökü ya da sinirlerden kaynaklandığını ortaya koymak için laparoskopik ya da “da Vinci robotik nöral navigasyon” yapılmaktadır. Bu işlemden sonra ise sorunlu sinirlerin çevredeki baskıdan kurtulması ile ağrı ve diğer sorunlarda tam bir iyileşme sağlanabilmektedir.

  Leğen ve kuyruk sokumu kemiğinin iç yüzünde, kas ve bağların arasında bu derin alanlardaki sinirlere ulaşmak laparoskopi dışında mümkün değildir. Laparoskopik ya da “da Vinci robotik teknoloji” ile görüntünün 10-20 kat büyütülerek incelendiği 1-2 santimetrelik aralarda, bu işlemi açık cerrahi ile yapabilmek söz konusu değildir.

  İşlem sonucu hayata yeniden “merhaba” deyin

  Ağrılarla geçen ve yaşam kalitesinin kalmadığı bir ortamda bu ağrılardan kurtulmak, rahatça idrara çıkabilmek ve sosyal yaşamdaki iyileşmeleri göz önüne aldığımızda bu operasyon hastaya yeniden hayat vermek anlamına gelir. Ameliyat sonrası iyileşme dönemi 2-3 gün olup, sosyal hayata dönüş sadece 1-2 hafta içinde gerçekleşebilmektedir.


   
İdrara çıkamama konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. idrar yolu reflusu

  idrar yolu reflusu

  mesane reflüsü idrar yolu reflüsü böbrek böbrek belirtileri nedir Çocuklarda sinsi tehlike idrar yolu reflusu Özelikle kış aylarında kadınlarda sıkça rastlanan Sistit hastalığının pekçok nedeni var. Bu hastalık küçük yaşlarda tedavi edilmezse çok ciddi kalıcı sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Doğumsal, Jinekolojik, Psikojenik nedenlere bağlı olarak da oluşabilen Sistit ve idrar yolu...
 2. İdrar kaçırma

  İdrar kaçırma

  çiş kaçırma oyunları çiş kaçırma oyunu altına oyunları altına oyunu idrar Kadınlarda özellikle gündüz ve uyanıkken istemi dışında idrar kaçırma bu başlık altında değerlendirilmektedir. Tanımda idrar kaçırmanın miktarı yoktur ; çünkü hijyenik pet kullanmak zorunda olmasına rağmen yakınmayan kadınların yanında ,damlama şeklinde ve seyrek idrar kaçırmalarını bile büyük bir sorun olarak gören...
 3. idrar

  idrar

  Sidik.Rüyada idrarı tutamamak, malın ve paranın artacağına, mutlu havadis alacağınıza işarettir. Yol ortasında idrar yapmak hiç ummadığınız bir kişiden bir fenalık geleceğine yorulur. İdrar darlığı zamanla fakirleşeceğine işaret eder. Şişe içinde idrar, hastane ile ilgili bir durumu bildirir. İdrar, hastalığın ve kavganın işaretidir. Rüyada idrarınızı yaptığınızı gördüyseniz, uğursuzluk...
 4. İdrar Kesesi İltihabı

  İdrar Kesesi İltihabı

  hastalıklar,kadın hastalıkları,idrar kesesi iltihabı ,hastalık belirtileri,tedavisi,idrar kesesi iltihabına ne iyi gelir,tedavi. idrar kesesi iltihabı diğer adı sistittir. Sistit idrar kesesi mesane nin iltihaplanmasidir. Idrar yollari ve üreme sisteminde en sik görülen hastaliklardan biridir. Zamaninda tedavi edilmezse hastalik böbrekleri de etkileyecek...
 5. idrar testi

  idrar testi

  Kızlar testime bir bakar misiniz lütfen

Sayfayı Paylaş