1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  İğne Yolu İle Gebelikten korunma Yöntemi

  Konu, 'Doğum Kontrolü & Aile Planlaması' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  gebelikten korunma yöntemleri doğum kontrol yöntemleri
  iğne ile korunma


  Doğum kontrol yöntemlerinden biri ve korunma düzeyi yüksek olan iğne yolu ile gebelikten korunma hakkında merak ettiğiniz bilgileri ve soru cevapları sizler için sunuyoruz.

  Bazı ülkelerde 20 yıldan uzun bir zamandır kullanılan aylık doğum kontrol iğneleri yaklaşık 4 yıldır ülkemizde de piyasada bulunmaktadır. Bu aylık iğneleri Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanımına 2000 yılından beri izin verilmektedir.
  Aylık doğum kontrol iğnesi 2 ana kadınlık hormonu olan östrojen ve progestin içermektedir. Bu iki hormon tıpkı doğum kontrol haplarında olduğu gibi overlerde yumurta hücresi üretimi ve salınımını engelleyerek etki göstermektedir. Bunn yanısıra rahim ağzı salgısında değişikliklere neden olarak spermlerin transportunu bozmaktadır.


  < Konu Resmi..>

  Aylık iğne güvenli midir?

  Evet. Genel olarak bu tür doğum kontrol yönteminin güvenli olduğu söylenebilir. Bugüne kadar tüm dünyada aylık iğne kullanan 17.000'den fazla kadın incelenmiştir. Bu araştırmaların sonunda önemli yan etki görülme olasılığının son derece düşük olduğu saptanmıştır.

  Yapılmasının sakıncalı olduğu kadınlar var mı?
  Evet. Amerikan gıda ve ilaç dairesi (FDA) bazı kadınlarda aylık doğum kontrol iğnesi uygulamasının yapılmamasını önermektedir. Bu kadınlar şunlardır:
  # Hamile olma olasılığı bulunanlar
  # Meme kanseri olanlar
  # Daha önceden inme geçirenler

  Etkinliği yüksek midir ?

  Aylık enjeksiyon ile doğum kontrolü etkinliği son derece yüksek olan bir yöntemdir. Yapılan araştırmalarda uygun şekilde kullanıldığı taktirde hamile kalma olasılığının %1'den daha düşük olduğu saptanmıştır. Bu oran diğer tüm etkin yöntemler ile hemen hemen benzerdir.

  İlk enjeksiyon ne zaman yapılmalıdır ?

  İlk kez aylık iğne kullanacaklarda adetin başlangıcından itibaren ilk 5 gün içinde tedaviye başlanmalıdır. Benzer şekilde düşük ya da küretajı takiben de ilk 5 gün içinde birinci enjeksiyon yapılmış olmalıdır. Doğum sonrası emziren annelerde ilk enjeksiyon için 6 hafta beklenmelidir. Öte yndan eğer anne emzirmiyorsa doğumdan 4 hafta sonra tedaviye bşlanabilir.

  Enjeksiyon nereden yapılır ?

  Kombine doğum kontrol iğnesi omuz, uyluk ya da kalça bölgesindeki kas içine yapılabilir.

  Yan etkileri nelerdir ?

  En önemli ve en sık karşılaşılan yan etki kanama düzenindeki bozulmalardır. Aylık iğne kullanan adınların yaklaşık %60'ı özellikle kullanımın ilk 3-6 ayında düzensiz, sık aralıklı ya da fazla miktarda kanama olduğunu bildirmektedirler. Bunun yanısıra 1 yıllık kullanımın sonunda adetler % 70 kadında normale dönmektedir.
  Diğer yan etkiler arasında kio artışı, memelerde hassasiyet, sivilcede artış ve mide bulantısı sayılabilir.

  Yapılan klinik çalışmalarda yaklaşık %6 oranında kadının kilo artışı nedeniyle uygulamadan vazgeçtiği saptanmıştır. Çok nadiren bazı kadınlarda kilo kaybına neden olabilsede 13-15 aylık kullanım sonrası vücut ağırlığında yaklaşık 1.5-2 kg'lık bir artış olmaktadır.

  İğnenin etkisi ne kadar sürer ?

  Aylık doğum kontrol iğnesi gebelikten yaklaşık 1 ay süreyle korumaktadır. Bir sonraki enjeksiyon için en uygun zaman 28-30 gün sonrasıdır. Ancak çeşitli nedenler ile bu mümkün olmadığında takip eden enjeksiyonu 23-33 gün sonra yaptırmanız önerilir. Eğer iki uygulama arasındaki süre daha uzun ise enjeksiyon yapılmadan önce gebelik testi yapılması gerekir.

  Bir sonraki uygulama tarihini unutmamak son derece önemlidir. Bunun için uygulama tarihini not almayı unutmayın. Aldığınız notu ya da randevu kartınızı hergün görebileceğiniz buzdolabı, makyaj aynası, ajanda gibi bir yere iliştirin ya da daha iyisi eğer varsa cep telefonunuzun ajandasına kaydedin ve alarmı kurun.

  Doktorunuzun size enjeksiyon tarihini hatirlatma gibi bir hizmet verip vermediğini mutlaka sorgulayın.

  Diğer yöntemlere göre üstünlükleri nelerdir ?

  Son derece güvenli ve yüksek etkili olmasının yanısıra kombine doğum kontrol enjeksiyonu sadece ayda bir defa yapıldığı için hasta uyumu son derece yüksektir. Enjeksiyon yapıldığı dolayısıyla doğum kontrolü kullanıldığı başka kişilerce anlaşılamaz. Çiftler uygulama için cinsel ilişkiyi kesintiye uğratmak zorunda kalmazlar.

  Uygulamayı bıraktıktan ne kadar sonra hamile kalabilirim ?

  Enjeksiyon içindeki hormonlar 60-90 gün içinde vücuttan tamamen atılırlar. Araştırmalar kadınların %82'sinin enjeksiyon uygulamasını bıraktıktan onra 1 yıl içinde hamile kaldıklarını göstermektedir. Bu oran hiç doğum kontrol yöntemi kullanmayan kadınlar ile benzerdir.

  Bu iğneler cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korur mu ?

  Hayır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için mutlaka prezervatif (kondom) kullanmalısınız.


   
İğne Yolu İle Gebelikten korunma Yöntemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. takvim yöntemi ile korunma

  takvim yöntemi ile korunma

  takvim yöntemi hesaplama takvim yöntemi hesapla yöntemiyle korunma aile planlaması takvimle korunma DİKKAT: Tüm hesaplamalar yapılırken adet kanamasının başladığı gün esas alınır. Kanamanın bittiği günün hiçbir önemi yoktur. Dünya sağlık örgütü takvim yöntemini kadının adet dönemi süresince gebe kalma olasılığının yüksek olduğu günleri belirleme ve bu günlerde ilişkiden kaçınarak gebeliğin...
 2. takvim yöntemi ile korunma hakkında bilgi rica ediyorum.

  takvim yöntemi ile korunma hakkında bilgi rica ediyorum.

  Arkadaşlarım bir siteden görmüştüm de gebelikten korunmak için takvim yöntemi ile korunmadan bahsediyorlardı. Bu takvim yöntemi ile gebelikten hamilelikten korunma olayı nasıl oluyor ? Bana bunu biriniz anlatabilirse sevinirim. Teşekkürler.
 3. Gebe Kaldım Ama Korunma İğneleriyle Oluşan Gebelik Önlenir mi DiyenleR

  Gebe Kaldım Ama Korunma İğneleriyle Oluşan Gebelik Önlenir mi DiyenleR

  gebelikten korunma yolları,gebelikten korunma yolları nelerdir,gebelikten korunma iğnesi, Arkadaşlar belkide gebeliğe hazır olmadan hamile olduğunuzu öğrendiniz ve merak etmiş olabilirsiniz oluşan gebeliği önleyen korunma iğneleri var mıdır ben uygulasam gebelik sonlanır mı diye tabiki de böyle bir şeyi kimse onaylamaz ama bu şekilde düşünen anne ve babalar olabilir o yüzden onlar için kısa...
 4. Sıcak Havalardan Korunma Yolları İle İlgili Bilgiler

  Sıcak Havalardan Korunma Yolları İle İlgili Bilgiler

  sıcaktan korunma yolları sıcak havalar Sevgili melekler, aşırı sıcaklar yavaş yavaş ülke genelinde kendini hissettirmeye başladı. Uzun geçen kıştan sonra bu gelen sıcaklar ilk başlarda kemiklerimize kadar bizi ısıtsa da bir zaman sonra oflamaya başlarız. Özellikle güneşin zararları ışınları hissettirdiği saatlerde mecbur kalmadıkça dışarda olmamak gerekiyor. Zaten uzmanlar da aşırı...
 5. Spermist (sperm öldürme ) Nedir ?

  Spermist (sperm öldürme ) Nedir ?

  Spermist bir çoğunuz bu tabiri belkide yeni duydu.İstenmeyen gebelik için kullanılan bir yöntem.Jel gibi değişik formlarda olan , spermleri öldürerek etkisiz hale getiren ilaçlardır spermistler.Doğru kullanıldığı taktirde etkili sonuç alıp istenmeyen gebelikten korunmak mümkün.Doğum kontrol yöntemlerin den olan spermist hakkında bilgiler vereceğiz öncesi ; En Yeni Doğum Kontrol Yöntemleri ,...

Sayfayı Paylaş