Etiketler:
 1. hatiss

  hatiss Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2010
  Mesajlar:
  542
  Beğenilen Mesajlar:
  86
  Ödül Puanları:
  0

  İkiz Bebeklerim olacak diyen Anne adayları günlük yaşamda yapmanız gereken değişikler

  Konu, 'Gebelik' kısmında hatiss tarafından paylaşıldı.

  İKİZ GEBELİk YAŞAYAN ANNE ADAYININ GÜNLÜK YAŞAMDA VE İŞ YAŞAMINDA YAPMASI GEREKEN DEĞİŞİKLİKLER VE FAALİYETLER:
  İstirahat ve Uyku: İstirahat ve uyku ikiz Bekleyen anneler için daha da önemlidir. İkiz gebelik, gebelikte normal şartlarda yaşanan yorgunluk hissinin sıklıkla daha fazla yaşanmasına neden olur. Vücudun ihtiyaçlarına kulak verilmeli ve mümkün olan her durumda istirahat edilmelidir. Özellikle gebeliğin ilk başlarında uykuya eğilim daha da belirgin olabilir. Bu, bir anlamda sizin gebelik öncesi dönemden kalan “uyku borçlarınızın” bir yansımasıdır. Uyku düzeni mutlaka sağlanmalı ve mümkünse gün içi zamanlarda da uyku için bir miktar vakit ayrılmalıdır.
  Egzersiz: Egzersiz ikiz gebelikte mutlaka sınırlandırılmalıdır. Tekil gebeliklerde günlük egzersizler her anne adayına mutlaka önerilir. Bu, ikiz gebelik için de, belli şartlar yerine geldikçe aynen geçerlidir. Egzersiz uygun koşullarda kilo almak, gece rahat uyumak, doğuma hazırlık yapmak, gebeliğe bağlı belirtileri daha hafif yaşamak ve hatta hiç yaşamamak ve anne adayının kendini ruhsal ve bedensel olarak iyi hissetmesi açısından son derece önemlidir.
  İkiz gebelikte erken doğum yapma riskinin nispeten artmış olması, özellikle ikinci trimesterden (gebeliğin ikinci üç ayı) itibaren yorucu egzersizlere ara verilmesini gerektirir. “Yorucu egzersiz” terimini tanımlamak güç olmakla beraber, önerimiz ikiz gebelikte ikinci trimesterden itibaren yürüme ve yüzme dışında kalan egzersizlerin yapılmaması yönündedir. Yine gebeliğin hangi aşamasında olunursa olunsun, egzersizler mutlaka gebeliği takip eden doktor tarafından onaylandıktan sonra uygulanmalıdır.
  Beslenme: “Üç (veya daha fazla) kişilik beslenilmesi gerekir” fikri yanlıştır. İkiz gebeliği olan anne adayları günlük besin ihtiyaçları konusunda öncelikle kendi bedenlerinden gelen sinyallere güvenmelidirler. Beyinde bulunan açlık merkezi bedenin ihtiyaçlarını size bildirecek ve daha fazla ancak yeterince gıda almanızı sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta protein ve kalsiyum içerikli gıdaların daha fazla tüketilmesidir. Tekil gebelikte olduğu gibi çoğul gebeliklerde de aşırı yağlı ve aşırı karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sıvı, vitaminler ve demirle ilgili öneriler aşağıdadır.
  Sıvı Alımı: İkiz gebelikte mutlaka arttırılmalıdır. Sıvı ve özellikle de su yaşamın vazgeçilmez bir maddesidir. Gebelik döneminde böbreklerin daha hızlı çalışması, vücudun sıvı miktarının artması ve nihayet büyümekte olan bebeğin (bebeklerin) artmış olan ihtiyaçları nedeniyle sıvı alımı artmalıdır. Günlük alınması gereken minimum miktar 2-2,5 litre olmalı ve susama hissi olmasa bile belli aralıklarla düzenli olarak sıvı gıda alımı sürdürülmelidir.
  Uyarı! Sıvı dengesinin bozulmasının erken doğum riskini arttıran durumlardan biri olabileceği her zaman hatırlanmalıdır.
  Vitaminler ve Demir: İkiz gebelikte ihtiyaç önemli derecelerde artar. Vitaminlerin doğal kaynakları olan sebze ve meyveler arasında en faydalı olanları bulunulan mevsimin sebze ve meyveleridir. Bunlar mevsimin özelliklerine göre ihtiyaç duyduğumuz maddeleri daha bol içerirler (kış meyve ve sebzelerinin C vitamininden zengin olması, yaz sebze ve meyvelerinin ise sıvı içeriğinin daha fazla olması gibi).

  Vitaminleri doğal kaynaklarından almak her zaman ideal olmakla beraber, yeterince iyi beslenmediğini düşünen anne adayları, gebeliği takip eden doktorun önerisine göre gebelikte kullanılmaya uygun vitamin ilaçlarından faydalanabilirler. Özellikle gebeliğe yetersiz demir depolarıyla başlayan anne adayları gebelik döneminde doktor tarafından önerilen demir içerikli ilaçları mutlaka düzenli olarak kullanmalıdırlar. İkiz gebelik gibi ihtiyacın daha da yüksek olduğu durumlarda bu ilaçlar kansızlık gelişmesinin engellenmesinde oldukça işe yararlar.

  aee.jpg

  İş Yaşamı: İkiz gebeliği olan anne adayları daha erken bir dönemde izne ayrılmalıdır. Doktorlar ikiz gebelikte daha çok yatak istirahatı verme eğilimindedir ve erken doğum riskinin engellenmesi açısından doktorun bu önerisi mutlaka dikkate alınmalıdır. Yine özellikle bedensel ve ruhsal olarak daha yoğun bir baskı altında olunan mesleklerde çalışanlar başta olmak üzere, çoğul gebelik taşıyan tüm anne adaylarının doğum öncesi iznine daha erken bir dönemde ayrılması önemlidir.
  Cinsel Yaşam: Doktorun önerilerine uyulmalıdır. Tekil gebelikte cinsel yaşamın gebeliğin sonuna kadar devam ettirilebileceğini savunan doktorlar olmakla beraber, gebeliğin ilk iki ayı ve son iki ayı kısıtlama yapılması gerektiğini düşünen doktorlar da vardır. Aynı farklı görüşler ikiz gebelikler için de var olmakla beraber bizim önerimiz erken doğum riskini arttırmama açısından 28. haftadan itibaren cinsel yaşama ara verilmesi yönündedir. Diğer dönemlerde ise gebeliği takip eden doktorun önerilerine mutlaka uyulmalıdır.


   
İkiz Bebeklerim olacak diyen Anne adayları günlük yaşamda yapmanız gereken değişikler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğin günlük yaşamı

  bebeğin günlük yaşamı

  bebeklerde sümük bebek kakasında sümük kakada rüyada çıkarmak rüyada burnundan çıkarmak Bebeğin günlük bakımı Banyo ne zaman ve nasıl yapılmalı? Bebeğinizin ilk ayları ise emzirmeden önce sabah saat 10.00 uygun bir zamanlamadır.Buna ilaveten diğer öğün saatlerinden önce de banyo yaptırmanın sakıncası yoktur. Eğer çocuğu mama saatinden hemen sonra yıkarsanız bir sonraki meme saatine kadar...
 2. bebeğin anne karnındaki yaşamı

  bebeğin anne karnındaki yaşamı

  2 buçuk aylık gebelik bir buçuk aylık bebek görüntüleri 1 cenin bebeğin anne karnındaki yaşamı bir hamilelik Bebek Karnınızda Nasıl Yaşıyor? Ağzınla yemek yiyor, burnunuz ve ciğerlerinizle soluk alıyorsunuz. Fakat cenin belirli nedenlerden ötürü böyle yapamaz. Sizin gibi beslenmesi ve soluk alması için doğumu beklemesi gerekir. Şimdilik, beslenmesi ve gelişmesi için gerekli besin ve oksijeni...
 3. en rahatı elbise diyen anne adaylarına

  en rahatı elbise diyen anne adaylarına

  anne elbiseleri anne elbisesi elbise modelleri elbise annelere bu bir gelenek midir nedir ilk akla gelen sey hadi hamıle elbisesi alalım oluyor hamiş olunca:D tabi iyi birşey çünkü elbiseler herzaman rahattır diğer kıyafetlere göre helede elbise giymeyi seviyorsanız.......buyrun...
 4. Folik Asit Hapi icemiyorum diyen Anne adaylarina...

  Folik Asit Hapi icemiyorum diyen Anne adaylarina...

  folik asit folik asit hapi folik asit nelerde bulunur hangi yiyeceklerde var konulari burada meleklerim Merhaba Melekler, Anne olmaya karar verdiniz, ya da artik bir anne adayisiniz, GEBELIKTE BESLENME ile ilgili gerekli arastirmalarinizi yaptiniz ayrica doktorunuz da size gerekli bilgileri verdi... Benim gibi ilac icmeyi sevmeyen birsuru anne adayi vardir muhakkak, Fakat hamileligin...
 5. Yeni yılda anne olacak anne adayları

  Yeni yılda anne olacak anne adayları

  2013 te dogum yapacak anneler yaşadıklarımızı hissettiklerimizi bebeğimizin gelişimini birlikte burda paylaşalım:)

Sayfayı Paylaş