İktiyozis Vulgaris Hastalığı Belirtileri

Uzman SühaN

Administrator
İktiyozis Vulgaris Hastalığı Belirtileri
İktiyozis Vulgaris genellikle balık derisi hastalığı olarak bilinen bir deri hastalığıdır. Sürekli ölen deri hücreleri ciltte birikerek balık pulu gibi görüntüler oluşmasına neden olur.
Anne ve babada bulunan hastalıklı genler bebekte bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Hastalığın belirtileri bazen doğumdan sonraki dönemde hemen gözlenebilir. Bazen de çocukluk döneminde fark edilir.





8.jpg





İktiyozis Vulgaris’in belirtileri; kuru cilt yapısı, balık pulu biçiminde oluşumlar, derinin kalınlaşması biçiminde sıralanır. Bu kalınlaşmalar genellikle dirsek ve dizde olurken bazen de kollara ve ellere kadar yayılmış olabilir


Hastalığın teşhisi çok belirgin özellikleri olduğu için kolaydır. Ayrıntılı tahliller yapmaya gerek yoktur. Doktorun bebeğinizi muayenesinde cilt yapısındaki kuruluk ve kalın cilt tabakası teşhisi koymak için yeterlidir.



İktiyozis Vulgaris’in tamamen iyileşmesi söz konusu değildir. Ancak düzenli bakım ile hastalıkla baş edilebilir. Böyle hastalar düzenli olarak nemlendirici kremler kullanmak zorundalardır.


Hastalık fizyolojik bir hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaz ancak hasta kendine iyi bakmazsa cildi uzun süre kuru kalmaya devam ederse ciltte oluşacak çatlaklar arasından enfeksiyon sızarak başka hastalıkların oluşmasına neden olabilir.


İktiyozis Vulgaris hastalarının ortak problemi kötü görünümdür. Ne yazık ki bu durumu aşmak için bir tedavi şekli yoktur.


Bu konuda hastanın ailesi ve sosyal hayatındaki insanlara hastalık hakkında gerekli eğitim verilerek, hastanın bu fiziki haliyle barışık yaşaması sağlanabilir
 
Üst