İlaçsız tüp bebek tedavisi gören varmı ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
İlaçsız tüp bebek tedavisi gören varmı ?
Çocuk sahibi olamayan çifler için avantajdır tüp bebek.Avantajının yanında dezavantajlarıda vardır.Kullanılan ilaçlara bağlı olarak yan etkilerin görülmesi buna örnektir.Tüp bebek tedavisinde yumurtalar ilaçlarla uyarılarak belli bir olgunluğa eriştikten sonra toplanıyor ve erkeğin spermiyle döllenmeye bırakılıyor.Döllenen embriyolar kadına transfer ediliyor.Günümüzde tıptaki gelişmelerin ilerlemesiyle ilaç tedavisi olmadan da tüp bebek yapılabiliyor.Konumuzu detaylandırmadan önce Tüp Bebek Tedavisinde Yenilikler , Tüp Bebeğin Tutmama Nedenleri , 2016 Tüp bebek fiyatları ne kadar adlı konularımızıda incelemenizi öneriyoruz.Klasik tüp bebek tedavisinde yumurtalar hormon bazlı ilaçlarla uyarılıp olgunlaştıktan sonra toplanıp işleme alınıyor.İlaçsız tüp bebek tedavisinde isa ilaç kullanmadan ,tamamen olgunlaşmadan toplanan yumurtalar laboratuar ortamında olgunlaştırılıyor.Yani Bu yöntemde doğal adet döngüsü içinde kadının kendiliğinden gelişen yumurtasından faydalanılır. İlaçsız tüp bebek tedavisinin amacı ilaçların zararlı etkilerini tamamen engellemektir.İlaçsız tüp bebek tedavisinde olabildiğince az hormon uygulanır yada hiç uygulamaya gerek kalmaz.İlaçsız tüp bebeğin avantajı çoktur.Tedavi süresi 8-10 günüdr.Hiç bir zararlı yan etkisi yoktur.İlaçsız tüp bebek herhangi bir komplikasyona yol açmaz.İlaçsız tüp bebek tedavisinde ilaç kullanılmadığı için tedavinin maliyeti daha düşüktür.Dezavantajları ise ;kaliteli yumurtalar olmayabilir bu yüzden sonuç her zaman olumlu olmayabilir.Ayrıca ileri yaş gurubunda olan bayanlar için uygun değildir.İlaçsız tüp bebeğin başarı oranı ,klasik tüp bebek yöntemi kadar yüksek değildir.Prof dr.Bülent Tıraştan derlediğimiz İlaçsız tüp bebek ile ilgili tüm detayları sizlerle paylaşıyoruz.

tüp bebek.jpg


İlaçsız Tüp Bebek Yöntemi ve AvantajlarıIVF (klasik tüp bebek) tedavisinde overlerin (yumurta) olgunlaşmasıyla overler toplanır ve yumurtalar olgunlaşmadan elde edilir. Vücudun dışarısında, laboratuvar ortamına alınarak olgunlaşması sağlanır. Bu işlemin gelişmesindeki sebep, vücutta ilaçlar ile olgunlaştırılabilen yumurtanın ilaçların verebileceği etkilere karşı insan vücudunun korunmasının sağlanmasıdır. İlaçsız tüp bebek tedavisinde bayan hastaya düşük dozlarda hormon uygulanır veya hiç ilaç uygulanmaz.Yumurtalıkların büyümeleri izlenir. Yeterli derecede büyüklüğe ulaşan yumurtalar anestezi altında iğne yardımı ile toplanır. Toplanan olgunlaşmamış overler laboratuvar şartlarında, özel sıvılar içerisinde bekletilir ve bu şekilde olgunlaşması sağlanır. Bayanın eşinden alınmış olan sperm hücresiyle beraber olgunlaşmış yumurtalara mikroenjeksiyon işlemi uygulanır ve elde edilen embriyo rahim içerisinde yerleştirilir.


IVM (İlaçsız tüp bebek) tedavisi over büyütme ilaçlarına karşı hassasiyeti gelişmiş hastalarda, erkeklerde görülen kısırlıkta, endometriozis vakalarında ve ilaçlara karşı tepkisi düşük olan kişilerde kullanılmaktadır.


İlaçsız Tüp Bebek (IVM) Avantajları


Kolay tedavi seçeneğinin olması
Tedavinin süresinin kısa olması (8 ila 10 gün)
Yan etkilerin az oluşu ya da hiç olmayışı
Komplikasyon (istenmeyen durum) olmayışı
Klinik ziyaretinin daha az oluşu
Enjeksiyonun az sayıda oluşu
Hasta kişiden kan alınmayışı
Maliyetin az miktarda olması
Her zaman kaliteli overlerin elde edilemeyişi ve gebelik sayısının düşük olması dezavantajıdır.


İleri yaşa ulaşmış hastalarda ilaçsız tüp bebek işlemi uygulanmamaktadır.

İlaçsız tüp bebek işleminin başarı oranı % 30 ‘dur.

İlaçsız tüp bebek uygulamasının toplam tedavi süresi 8 ila 10 gün kadardır.

İlaçsız tüp bebek uygulaması Dünya’da ve Türkiye çapında az sayıda tüp bebek merkezlerinde yapılmaktadır.


Mikroenjeksiyon Uygulamasında En İyi Sperm Seçimi


Gebeliğin artması için kaliteli sperm bulmak önem arz eder. Seçilmiş olan sperm hücresi görünümü bakımdan iyi olsa da sperm hücresindeki kromozom sayısında fazlalık veya eksiklik ya da olgunluğu hakkında bilgi edinmek zordur. Sperm hücresinin DNA sı zarar görmüşse gebelikte olabilecek düşük riski bu durumda artar. Mikroenjeksiyon işlemi için sperm hücresinin seçimi önemlidir.


Sperm hücreleri özel sistemler ile büyütülerek incelenir ve şekil olarak problemi olmayan sperm hücreleri birçok sperm arasından seçilir. Sperm hücreleri seçilirken elbette sadece sperm hücrelerinin şekline bakılmaz. Sperm hücresinin şeklinin düzgün oluşu DNA sının düzgün oluşu ya da olgunluğu üzerinde fikir vermez. Mikroenjeksiyon sırasında özel sıvılar ile (Sperm slow) sperm hücrelerinin ayrımı yapılır. Sperm slow adı verilen solüsyon içerisinde overin etrafında bulunan ve overin sperm hücresi seçiminde kullanmış olduğu madde bulunur. Bu işlem ile seçilmiş olan sperm hücrelerinin olgunluklarını tamamladığından ve daha önceki seçilme yöntemlerine göre yüksek oranlarda normal kromozom yüzdesine sahip olunduğuna dair emin karar verilebilir. Aynı zamanda bu seçilme işlemiyle kaliteli embriyolar elde edilebilir ve daha iyi sonuçlar alınabilir.
 

Benzer İçerikler

Üst