İnme nedir tedavisi varmıdır ?

Uzman SühaN

Administrator
İnme nedir tedavisi varmıdır ?
İnme, beyindeki ve beyindeki damarları arterleri etkileyen tıbbi bir durumdur. Bir veya birden fazla kan damarı bloke olduğun da veya patladığında ortaya çıkar. Sonuç olarak, beynin etkilenen kısmı, normal işleyiş için gerekli oksijen ve besin maddelerini almayı keser ve çevresindeki doku hasar görmeye başlar. Tedavi edilmediği takdirde inme kalıcı beyin hasarına, felce ve ölüme yol açabilir.


inme nedir.jpgBeynin bir bölümüne oksijen açısından zengin kan akışı bloke edilirse inme oluşur. Oksijensiz, birkaç dakika sonra beyin hücreleri ölmeye başlar. Beyinde ani kanama da beyin hücrelerine zarar verirse inme yaratabilir. Beyne arzın kesilmesi veya azalması durumunda inme meydana gelir. Bu olduğunda, beyin yeterince oksijen veya besin almaz ve beyin hücreleri ölmeye başlar. İnme riski altındaki insanlar arasında yüksek tansiyon , yüksek kolesterol , diyabet ve sigara içenler vardır. Kalp ritim bozukluğu olan insanlar, özellikle de atriyal fibrilasyon da risk altındadır. İnme, hastanın semptomları, öykü, kan ve görüntüleme testleri ile teşhis edilir. Beynin herhangi bir bölümünde kan akışı kesildiğinde, beyin hücrelerine zarar vererek inme gerçekleşir. Darbenin etkileri beynin hasar gören kısmına ve hasar miktarına bağlıdır.


İnmeyi önlemenin en iyi yolu, altta yatan nedenleri ele almaktır. Bu, en iyi şekilde yaşam tarzı değişiklikleri ile sağlanabilir.

sağlıklı bir diyetle beslenme
sağlıklı kilo vermek
düzenli egzersiz yapmak
Sigara içmemek
alkolden kaçınmak

Besleyici bir diyet yemek, bol miktarda meyve, sebze ve sağlıklı tam tahıl, fındık, tohum ve baklagiller anlamına gelir. Az ya da hiç işlenmiş et yemeye dikkat edin ve kolesterol doymuş yağ alımını sınırlayın . Sağlıklı tansiyonu desteklemek için tuz alımını en aza indirin.

Türleri

İskemik inme: En sık görülen inme türü budur. Kan pıhtısı kan ve oksijenin beyne ulaşmasını engeller.
Hemorajik inme: Zayıflamış bir kan damarı patlar ve normalde anevrizmalar veya arteriovenöz malformasyonların bir sonucu olarak ortaya çıkar.
Geçici iskemik ataklar Kısa aralıklarla bir arteri bloke eden küçük bir pıhtının neden olduğu durumdur. Bu, kan akışı beynin bir bölümüne erişemediğinde ortaya çıkar. Normal kan akışı kısa bir süre sonra tekrar başlar ve semptomlar kesilir.

Nedenler

Farklı inme türleri farklı sebeplere sahiptir. Bununla birlikte, inme, aşağıdaki risk faktörlerine sahipse, kişileri etkilemesi daha muhtemeldir:

Aşırı kilolu olmak
ileri yaşta olmak
Ailede inme öyküsü
pasif bir yaşam tarzı
Aşırı sigara ve alkol tüketimi

Belirtiler

Bir veya iki gözde görme problemi, şiddetli baş ağrısı ve buna eşlik eden kusma, konuşmada yada anlamada problem,uyuşukluk, ellerde kollarda vücudun herhangi bir yerinde uyşukluk.

İnme geçiren bir kişinin mümkün olan en iyi teşhis ve tedaviyi alabilmesi için, semptomlarının ilk ortaya çıkışından itibaren en kısa zaman içinde hastanede tedavi edilmesi gerekir. Doktorlar inmenin türünü belirlemek için bir kaç farklı test uygulayacaktır. Doktor septomları değerlendirmek için sorular soracaktır. Kan testleri, CT taraması, MRI gibi testler istenecektir.

İnme bir nedenden ötürü acil bir tıbbi durumdur , hayatı tehdit eden sonuçları olabilir.Beyin insan hayatının başlıca işlevlerini kontrol eder. Kan akışı olmadan beyniniz nefes alma, kan basıncını ve çok daha fazlasını idare edemez. Komplikasyonlar inme türüne ve tedaviyi başarıyla alabilmeniz durumunda değişebilir. İnme belirtileri veya bulguları varsa, beyninizin hasarını en aza indirgemek için mümkün olan en kısa sürede uygun bir tanı ve tedavi almanız gerekir. Makalede yer alan septomlara sahipseniz mümkün olan en kısa sürede doktora görünün.
 

Uzman SühaN

Administrator
Beyne arzın kesilmesi durumunda inme meydana gelir. İnme, beyindeki ve içindeki beyin damarlarını etkileyen bir hastalıktır. İnme, beyninize kan akışı kesildiğinde meydana gelir. Kan olmadan beyin hücreleri ölmeye başlar. Bu, ciddi semptomlara, sürekli özürlülüğe ve hatta ölüme neden olabilir. Farklı inme türleri benzer semptomlara neden olur, çünkü her biri beyindeki kan akışını etkiler. Bir beyin taraması, inmenin türünü gösterebilir.Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması. İnmenin belirtileri , yüzünüzün bir tarafında değişim,bir kolunuzu kaldırmakta güçlük çekebilirsiniz ,kafanızın karıştığını hissedebilir konuşma güçlüğü çekebilirsiniz. Gözlerden birinde veya her ikisin de görme problemi yaşayabilirsiniz.Beyninizin farklı bölümleri farklı etkinlikleri kontrol ettiğinden, hasarın nerede olduğuna bağlı olarak geniş bir yelpazede belirti ve semptomlar gelişebilir. Bir inmeyi önlemenin yolu sağlıklı bir yaşam şeklini benimsemektir. Sağlıklı bir şekilde beslenin ve sigaradan alkolden uzak durun.
 
Üst