İnsülin Spreyi

sılam_nisa

sılam_nisa

Hamiş Melek
#1
İnsülin Spreyi
insülin vurma yerleri
Şeker hastaları için iğne vurmak eziyet konumuna gelebiliyor.İğne yerlerinin morarması,ağrıması ve iyleşirken kaşıntısı onları rahatsız eder.Bu devrim onlar için insülini sprey olarak kullanmak isteyenlere müjde!İnsülin Spreyi
Şeker hastalarının iğne yerine bir sprey ile insülin tedavisi olabileceği ABD’de yapılan bir çalışmada ispatlandı. Oniki haftalık deneme süresince 73 hastaya insülin sprey şeklinde uygulandı. Katılanların yarısı günde üç kez insülini burundan sıkarak kullandı, gece yatmadan önce bir defa iğne yaptılar. Katılanların diğer yarısı ise günde iki veya dört kez insülin iğnesi yaptılar. Yeni bulunan sprey tedavisi iğneli insülin tedavisi ile karşılaştırıldığında kan şekeri değerlerinin her iki grup hastada normale geldiği görüldü.

Sprey şeklinde kullanılan insülinin hastanın akciğerlerinde hiçbir yan etkisinin olmadığı gözlendi. Sprey sisteminde önce insülin toz haline getiriliyor, sonra formule edilip hastanın akciğerlerine basınç ile bir aerosol aleti ile püskürtülüyor. İnsanın akciğerlerinin yüzeyini kaplayan alveol adı verilen baloncukların toplam yüzeyi bir tenis sahası büyüklüğündedir. Alveollerden soluduğumuz oksijen vucüda karışır. Toz haline getirilen insülin akciğerlerdeki alveollerde sıvılaşarak kana karışır. Böylece iğne yapma zorunluluğu ortadan kalkar. Doç. Dr. Selçuk Can araştırma sonuçlarının ümit verici olduğunu ancak şu an Amerikada 1000 hasta üzerinde yapılan araştırmalar tamamlanıp, Amerikan FDA (Federal İlaç ve Gıda Dairesi) onayını aldıktan sonra spreyin ülkemize geleceğini söyledi. Sprey tedavisi daha pahalı olacak ancak birçok diyabetlinin kan şekerini normal sınıra getireceğinden şekerin vucüttaki tahribatını önleyip toplum sağlığı için büyük bir gelişme olacak.

Doç. Dr. Selçuk Can
 

Benzer Konular